Superúplněk a Perseidy v jediný den. Znovu až za desítky let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 8. 2014 18:57
O jak vzácný jev se jedná? Kde se Perseidy berou a jak vzniká superúplněk? Rozhovor s astronomem.
Při superúplňku se setkávají dva jevy: Měsíc je nejblíž Země a je zrovna v úplňku.
Při superúplňku se setkávají dva jevy: Měsíc je nejblíž Země a je zrovna v úplňku. | Foto: Reuters

Praha - V neděli 10. srpna můžeme na obloze pozorovat superúplněk, navíc budou létat Perseidy. Oba jevy v jeden budou pozorovatelné zase až za desítky let.

Z této souhry náhod ale pozorovatelé noční oblohy velkou radost nemají.

"Spoustu slabších meteorů svit měsíce přesvítí a nebudou pozorovatelné. Ideální podmínky pro pozorování meteorického roje nastávají, když je úplná tma, tedy když je měsíc v novu," vysvětluje dr. Lukáš Shrbený, astronom z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR.

Aktuálně.cz: Obloha v neděli 10. srpna slibuje superúplněk a meteorický roj Perseid. Bude to úchvatná podívaná, očekávaná všemi astronomy i amatérskými pozorovateli, nebo se tyto jevy naopak budou "tlouct"?

Dr. Lukáš Shrbený: Pro nás, kteří pozorujeme meteory, není moc výhodné, že nastává zrovna i úplněk, protože spoustu slabších meteorů svit měsíce přesvítí a nebudou pozorovatelné. Ideální podmínky pro pozorování meteorického roje nastávají, když je úplná tma, tedy když je měsíc v novu, nyní to bude přesně opačně.

A.cz: Budou tedy pro pozorování Perseid zajímavější další dny, kdy už nebude Měsíc tolik zářit?

Peresidy jsou pozorovatelné přibližně jeden až dva týdny na začátku srpna. Maximum letos nastává v noci ze 12. na 13. srpna, a to Měsíc bude ještě stále dost velký. Radiant, tedy místo, odkud zdánlivě meteory vylétají, stoupá během noci nad obzor. Čím je výš, tím víc Perseid bude vidět. Ale bohužel během noci stoupá i Měsíc a bude velký během celé aktivity roje. Letošní rok není ideální pro pozorování slabších meteorů, budou zřetelné jen ty jasnější, tudíž ta četnost bude menší než v jiných letech.

A.cz: Jak často se setkávají tyto dva jevy – superúplněk a "slzy svatého Vavřince"?

Úplňků nastává přibližně dvanáct nebo třináct za rok, to znamená, že jednou za třicet let se sejde úplněk s Perseidami. Na druhou stranu superúplňky,  kdy je Měsíc k Zemi na své dráze nejblíž, tak to nastává zhruba každý čtrnáctý úplněk. Čili těch třicet let bychom museli ještě vynásobit čtrnácti a dostaneme se na nějakých 400 let. Ale pokud nám nejde o jedno konkrétní datum, ale o celou aktivitu roje, tedy jeden až dva týdny, tak se zase dostaneme zpátky na četnost jednou za nějakých třicet až čtyřicet let, kdy je superúplněk během aktivity Perseid.

A.cz: Co musí Měsíc splňovat, abychom mohli hovořit o "superúplňku"?

Tento termín byl definován v astrologii, v klasické astronomii to nijak definováno není. Pro nás jde o náhodné setkání Měsíce v úplňku a Měsíce v perigeu ("přízemí"), tedy v části jeho oběžné dráhy kolem Země, kdy je k Zemi nejblíže. Když se ocitne v nejbližším místě, tedy kolem 356 000 km od Země, a nastane úplněk, hovoří se o superúplňku.

A.cz: Lze pozorovat větší svit Měsíce i pouhým okem? Bude pro laika a jeho oko ten úplněk jiný?

Když je Měsíc v nejbližší části dráhy, tak je jen o necelých 8 procent větší. Je to velikost, která je vidět a dá se rozlišit, ale pouhým okem si toho člověk nevšimne. Měsíc je i o 20 procent jasnější, což je pozorovatelné, ale záleží také na počasí. Neví-li však člověk o superúplňku, patrně si pouhým okem ničeho zvláštního nevšimne.

A.cz: A co uvidí zkušené oko hvězdáře s dobrým dalekohledem?

Když se vyfotí přes dalekohled Měsíc v úplňku ve fázi, kdy je nejblíž Zemi a ve fázi, kdy je nejdále od Země, tak na výsledné fotografii je vidět, že průměr Měsíce je jiný.

A.cz: Způsobuje "superúplněk" i "superpříliv"?

Ano, příliv by teoreticky větší měl být. Nicméně to gravitační působení není o tolik větší, jde o centimetry. Při několika metrech přílivu se ty centimetry ztratí.

A.cz: Co říkáte všemožným teoriím o tom, na co všechno má úplněk vliv (poruchy spánku, zvýšená nervozita, emocionální labilita…)?

Z astronomického hlediska to pro nás nemá žádný přínos. Ale slyšel jsem, že tyto poznatky jsou vědecky podloženy a vliv úplňku na člověka i na zvířata tedy opravdu existuje.

A.cz: Co byste poradil laikům, kteří by chtěli i přes neúplně vhodné podmínky pozorovat Perseidy pouhým okem? Jak si na ně nejlépe "počíhat"?

Obecně na pozorování meteorů ani my žádné dalekohledy nepoužíváme, neboť u nich nikdy dopředu nevíme, kdy a kde na obloze budou vidět. Naopak potřebujeme vidět co největší část oblohy. Pokud člověk chce vidět meteor, musí vyjít někam ven, kde je co největší tma, tedy někam za město, kde není takové světelné znečištění. Musí vydržet, být trpělivý a dívat se co nejdelší dobu na jednu část oblohy. Statisticky za nějakou minutu určitě nějaký meteor poletí.

A.cz: Jsou Perseidy s něčím zaměnitelné? Jak je poznáme?

Nejlépe se poznají podle místa na obloze, odkud zdánlivě vylétají.  U Perseid je to právě souhvězdí Persea. Navíc Perseidy jsou poměrně rychlé meteory, pohybují se rychlostí 60 km/s, takže oproti meteorům, které létají náhodně a nejsou součástí meteoritického roje, jsou výrazně rychlejší.

A.cz: Kde se vlastně každoročně kolem svátku sv. Vavřince berou?

Prachové částečky, které způsobují ty vlastní meteory, pocházejí z komety Swift-Tuttle, která obíhá kolem Slunce přibližně jednou za 133 let. Když se přiblíží dostatečně ke Slunci a uvolní nějaké kousky prachu a ledu ze svého jádra,  částice se rozprostřou postupně podél celé dráhy komety. A protože Země křižuje pomyslnou dráhu komety začátkem srpna, prochází tímto shlukem prachových částic. A jelikož jím prochází každý rok, jsou každý rok začátkem srpna pozorovatelné.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy