Superúplněk a Perseidy v jediný den. Znovu až za desítky let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 8. 2014 18:57
O jak vzácný jev se jedná? Kde se Perseidy berou a jak vzniká superúplněk? Rozhovor s astronomem.
Při superúplňku se setkávají dva jevy: Měsíc je nejblíž Země a je zrovna v úplňku.
Při superúplňku se setkávají dva jevy: Měsíc je nejblíž Země a je zrovna v úplňku. | Foto: Reuters

Praha - V neděli 10. srpna můžeme na obloze pozorovat superúplněk, navíc budou létat Perseidy. Oba jevy v jeden budou pozorovatelné zase až za desítky let.

Z této souhry náhod ale pozorovatelé noční oblohy velkou radost nemají.

"Spoustu slabších meteorů svit měsíce přesvítí a nebudou pozorovatelné. Ideální podmínky pro pozorování meteorického roje nastávají, když je úplná tma, tedy když je měsíc v novu," vysvětluje dr. Lukáš Shrbený, astronom z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR.

Aktuálně.cz: Obloha v neděli 10. srpna slibuje superúplněk a meteorický roj Perseid. Bude to úchvatná podívaná, očekávaná všemi astronomy i amatérskými pozorovateli, nebo se tyto jevy naopak budou "tlouct"?

Dr. Lukáš Shrbený: Pro nás, kteří pozorujeme meteory, není moc výhodné, že nastává zrovna i úplněk, protože spoustu slabších meteorů svit měsíce přesvítí a nebudou pozorovatelné. Ideální podmínky pro pozorování meteorického roje nastávají, když je úplná tma, tedy když je měsíc v novu, nyní to bude přesně opačně.

A.cz: Budou tedy pro pozorování Perseid zajímavější další dny, kdy už nebude Měsíc tolik zářit?

Peresidy jsou pozorovatelné přibližně jeden až dva týdny na začátku srpna. Maximum letos nastává v noci ze 12. na 13. srpna, a to Měsíc bude ještě stále dost velký. Radiant, tedy místo, odkud zdánlivě meteory vylétají, stoupá během noci nad obzor. Čím je výš, tím víc Perseid bude vidět. Ale bohužel během noci stoupá i Měsíc a bude velký během celé aktivity roje. Letošní rok není ideální pro pozorování slabších meteorů, budou zřetelné jen ty jasnější, tudíž ta četnost bude menší než v jiných letech.

A.cz: Jak často se setkávají tyto dva jevy – superúplněk a "slzy svatého Vavřince"?

Úplňků nastává přibližně dvanáct nebo třináct za rok, to znamená, že jednou za třicet let se sejde úplněk s Perseidami. Na druhou stranu superúplňky,  kdy je Měsíc k Zemi na své dráze nejblíž, tak to nastává zhruba každý čtrnáctý úplněk. Čili těch třicet let bychom museli ještě vynásobit čtrnácti a dostaneme se na nějakých 400 let. Ale pokud nám nejde o jedno konkrétní datum, ale o celou aktivitu roje, tedy jeden až dva týdny, tak se zase dostaneme zpátky na četnost jednou za nějakých třicet až čtyřicet let, kdy je superúplněk během aktivity Perseid.

A.cz: Co musí Měsíc splňovat, abychom mohli hovořit o "superúplňku"?

Tento termín byl definován v astrologii, v klasické astronomii to nijak definováno není. Pro nás jde o náhodné setkání Měsíce v úplňku a Měsíce v perigeu ("přízemí"), tedy v části jeho oběžné dráhy kolem Země, kdy je k Zemi nejblíže. Když se ocitne v nejbližším místě, tedy kolem 356 000 km od Země, a nastane úplněk, hovoří se o superúplňku.

A.cz: Lze pozorovat větší svit Měsíce i pouhým okem? Bude pro laika a jeho oko ten úplněk jiný?

Když je Měsíc v nejbližší části dráhy, tak je jen o necelých 8 procent větší. Je to velikost, která je vidět a dá se rozlišit, ale pouhým okem si toho člověk nevšimne. Měsíc je i o 20 procent jasnější, což je pozorovatelné, ale záleží také na počasí. Neví-li však člověk o superúplňku, patrně si pouhým okem ničeho zvláštního nevšimne.

A.cz: A co uvidí zkušené oko hvězdáře s dobrým dalekohledem?

Když se vyfotí přes dalekohled Měsíc v úplňku ve fázi, kdy je nejblíž Zemi a ve fázi, kdy je nejdále od Země, tak na výsledné fotografii je vidět, že průměr Měsíce je jiný.

A.cz: Způsobuje "superúplněk" i "superpříliv"?

Ano, příliv by teoreticky větší měl být. Nicméně to gravitační působení není o tolik větší, jde o centimetry. Při několika metrech přílivu se ty centimetry ztratí.

A.cz: Co říkáte všemožným teoriím o tom, na co všechno má úplněk vliv (poruchy spánku, zvýšená nervozita, emocionální labilita…)?

Z astronomického hlediska to pro nás nemá žádný přínos. Ale slyšel jsem, že tyto poznatky jsou vědecky podloženy a vliv úplňku na člověka i na zvířata tedy opravdu existuje.

A.cz: Co byste poradil laikům, kteří by chtěli i přes neúplně vhodné podmínky pozorovat Perseidy pouhým okem? Jak si na ně nejlépe "počíhat"?

Obecně na pozorování meteorů ani my žádné dalekohledy nepoužíváme, neboť u nich nikdy dopředu nevíme, kdy a kde na obloze budou vidět. Naopak potřebujeme vidět co největší část oblohy. Pokud člověk chce vidět meteor, musí vyjít někam ven, kde je co největší tma, tedy někam za město, kde není takové světelné znečištění. Musí vydržet, být trpělivý a dívat se co nejdelší dobu na jednu část oblohy. Statisticky za nějakou minutu určitě nějaký meteor poletí.

A.cz: Jsou Perseidy s něčím zaměnitelné? Jak je poznáme?

Nejlépe se poznají podle místa na obloze, odkud zdánlivě vylétají.  U Perseid je to právě souhvězdí Persea. Navíc Perseidy jsou poměrně rychlé meteory, pohybují se rychlostí 60 km/s, takže oproti meteorům, které létají náhodně a nejsou součástí meteoritického roje, jsou výrazně rychlejší.

A.cz: Kde se vlastně každoročně kolem svátku sv. Vavřince berou?

Prachové částečky, které způsobují ty vlastní meteory, pocházejí z komety Swift-Tuttle, která obíhá kolem Slunce přibližně jednou za 133 let. Když se přiblíží dostatečně ke Slunci a uvolní nějaké kousky prachu a ledu ze svého jádra,  částice se rozprostřou postupně podél celé dráhy komety. A protože Země křižuje pomyslnou dráhu komety začátkem srpna, prochází tímto shlukem prachových částic. A jelikož jím prochází každý rok, jsou každý rok začátkem srpna pozorovatelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy