Fascinující podívaná: Obří Airbus a Měsíc před úplňkem

Magazín Magazín
10. 4. 2014 11:37
Vítězný snímek České astrofotografie měsíce nafotil Rostislav Kalousek.
Dvě impozantní tělesa, která se šťastnému astrofotografovi podařila zachytit v jednom unikátním snímku. Česká astrofotografie měsíce.
Dvě impozantní tělesa, která se šťastnému astrofotografovi podařila zachytit v jednom unikátním snímku. Česká astrofotografie měsíce. | Foto: Rostislav Kalousek

Praha - Obří Airbus A380-841 a Měsíc. Dvě impozantní tělesa, která se šťastnému astrofotografovi podařila zachytit v jednom unikátním snímku.

Rostislav Kalousek díky tomu vyhrál soutěž Česká astrofotografie měsíce, organizovanou Českou astronomickou společností.

Airbus a Měsíc - "technické údaje"

Airbus A380-841: délka cca 73 m, rozpětí křídel cca 80 m. Dolet více než 15 000 kilometrů. Cena téměř půl miliardy dolarů. Dvě paluby v maximální verzi pojmou až 885 cestujících.

Měsíc: Rovníkový průměr skoro 3500 kilometrů, polární téměř stejný. Vzdálenost od Země přibližně 380 000 kilometrů.

Na snímku je zachycen let Singapore Airlines ve výšce 12 190 metrů. Spaliny motorů nasvítilo právě zapadnuvší Slunce. Měsíc byl tehdy tři dny před úplňkem.

"Můžeme si tak vychutnat jak temnou krásu měsíčních moří, tak kostrbaté stíny vrhané krátery poblíž terminátoru. Krásně spatříme i světlé paprsky vycházející z mladého kráteru Tycho," pochvaluje si Marcel Bělík z Hvězdárny v Úpici, jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy