Fascinující podívaná: Obří Airbus a Měsíc před úplňkem

Magazín Magazín
10. 4. 2014 11:37
Vítězný snímek České astrofotografie měsíce nafotil Rostislav Kalousek.
Dvě impozantní tělesa, která se šťastnému astrofotografovi podařila zachytit v jednom unikátním snímku. Česká astrofotografie měsíce.
Dvě impozantní tělesa, která se šťastnému astrofotografovi podařila zachytit v jednom unikátním snímku. Česká astrofotografie měsíce. | Foto: Rostislav Kalousek

Praha - Obří Airbus A380-841 a Měsíc. Dvě impozantní tělesa, která se šťastnému astrofotografovi podařila zachytit v jednom unikátním snímku.

Rostislav Kalousek díky tomu vyhrál soutěž Česká astrofotografie měsíce, organizovanou Českou astronomickou společností.

Airbus a Měsíc - "technické údaje"

Airbus A380-841: délka cca 73 m, rozpětí křídel cca 80 m. Dolet více než 15 000 kilometrů. Cena téměř půl miliardy dolarů. Dvě paluby v maximální verzi pojmou až 885 cestujících.

Měsíc: Rovníkový průměr skoro 3500 kilometrů, polární téměř stejný. Vzdálenost od Země přibližně 380 000 kilometrů.

Na snímku je zachycen let Singapore Airlines ve výšce 12 190 metrů. Spaliny motorů nasvítilo právě zapadnuvší Slunce. Měsíc byl tehdy tři dny před úplňkem.

"Můžeme si tak vychutnat jak temnou krásu měsíčních moří, tak kostrbaté stíny vrhané krátery poblíž terminátoru. Krásně spatříme i světlé paprsky vycházející z mladého kráteru Tycho," pochvaluje si Marcel Bělík z Hvězdárny v Úpici, jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy