Ekologické vajíčko. Slováci navrhli bydlení budoucnosti

pej
Aktualizováno 28. 5. 2015 23:34
Slovenští architekti navrhli energeticky soběstačné mobilní obydlí, jehož design připomíná vejce. Projekt teď představí na mezinárodním festivalu ve Vídni.
Ecocapsule
Ecocapsule | Foto: ecocapsule.sk

Praha/Bratislava – Na první pohled připomínají obří vejce jako ze sci-fi filmu. Energeticky soběstačné domečky navrhlo slovenské studio Nice architects a tento víkend svůj vizionářský projekt představí na festivalu Pioneers ve Vídni.

Říkají jim Ecocaspule a díky své nízké hmotnosti se dají převážet a instalovat na dosud neobydlená místa, takže můžou v budoucnosti nahradit turistické chaty nebo pomáhat při humanitárních misích.

"Ecocaspule je chytrý dům poháněný pouze větrnou či solární energií. Poskytuje tak svým obyvatelům nejen komfort na úrovní nejluxusnějšího hotelu, ale může posloužit i jako dobíjecí stanice pro elektromobily," vysvětlují architekti.

Ecocapsule, interiér
Ecocapsule, interiér | Foto: ecocapsule.sk

V objektu s celkovou užitnou plochou osm metrů čtverečních (pět metrů na délku, téměř dva a půl metru na šířku a dva půl metru na výšku) mohou bez problému žít dva lidé.

Slováci vsadili na minimalisticky pojatý interiér, ale do "vajíčka" zabudovali vše potřebné - kuchyňský kout s tekoucí vodou, sprchu i splachovací WC. "Pohodlí domova si jeho majitelé budou moci vychutnat i v divočině," tvrdí autoři.

Ekologické a mobilní vejce

"Ecocapsule je vzhledem ke svému tvaru a hmotnosti rovněž velmi flexibilní a vhodná pro širokou škálu využití. Může se stát výzkumnou stanicí, turistickou chatou nebo pomocníkem v rámci humanitárních misí," dodávají architekti.

Díky větrným turbínám, solárním článkům a systému, který umožňuje využít dešťovou vodu, se navíc "ekologické vajíčko" stává soběstačným i mimo veškerou civilizaci.

Cenu objektu zatím mladí architekti nezveřejnili. Podle odhadů designérů se ale bude lišit v závislosti na nákladech s jeho dopravou. První kolo předobjednávek plánuje studio Nice architects přijímat už během první poloviny příštího roku.

Bratislavské studio Nice architects architektů Tomáše a Igora Žáčkových a Soni Pohlové má za sebou řadu osobitých projektů a realizací, od bytových domů Turecká až po sídliště Vaike Oismae v Talinnu, za který získali první cenu na soutěži Tallinn Architecture Biennale.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy