Češi navrhli nejhezčí benzinku na světě. Stojí na Slovensku

Petra Jansová Petra Jansová
27. 3. 2015 14:23
Čerpací stanice navržená českými architekty zabodovala v prestižním žebříčku nejkrásnějších benzinek světa.
Čerpací stanice v obci Matúškovo
Čerpací stanice v obci Matúškovo | Foto: Tomáš Souček

Praha – Prestižní americký magazín Fast Company sestavil žebříček nejhezčích čerpacích stanic na světě, mezi nejlepší devítku se probojovala i stavba architektů pražského ateliéru SAD.

Netradiční benzinka stojí ve slovenské obci Matúškovo a za velkou atrakci ji považují i místní obyvatelé. "Tankovat sem jezdí i traktoristé přes pole," říkají se smíchem autoři návrhu, architekti Adam Jirkal a Jaroslav Koza.

Futuristická stavba podle nich nabourává zažité představy o tom, jak by měla vypadat čerpací stanice. "Současná mainstreamová produkce čerpacích stanic je z velké míry architekturou nedotčená, jede se jako přes kopírák," vysvětlují a poukazují na fakt, že v počátcích automobilismu navrhovali benzinové pumpy renomovaní architekti. "Na druhou stranu automobil byl ve 30. letech doménou velmi úzké a bohaté části společnosti. Postupem času, kdy se automobilismus rozšiřoval, i architektura benzinových pump zevšedněla," dodávají.

Ve vybrané společnosti

Návrh ateliéru SAD se umístil ve společnosti zvučných architektonických jmen, jako jsou Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe, Jean Prouvé nebo Norman Foster. "Jsou to samí naši oblíbenci, opravdu významná jména ve světe architektury," pochvalují si Jirkal a Koza.

Architekti dostali od investora volné zadání, aby vytvořili novou koncepci čerpacích stanic. Měli přitom dbát především na výrazný design. "Architektonické řešení mělo být jasným vizuálním nositelem značky. Architektura a design si měly zachovat stejný vzhled na různých místech a různé velikosti čerpací stanice," vysvětlují.

Ateliér SAD vznikl v roce 2002. Kromě zmíněné realizace se podílel například na rekonstrukci televizního vysílače na pražském Žižkově nebo na projektu benzinky v Dunajské Stredě.

 

Právě se děje

Další zprávy