Češi navrhli nejhezčí benzinku na světě. Stojí na Slovensku

Petra Jansová Petra Jansová
27. 3. 2015 14:23
Čerpací stanice navržená českými architekty zabodovala v prestižním žebříčku nejkrásnějších benzinek světa.
Čerpací stanice v obci Matúškovo
Čerpací stanice v obci Matúškovo | Foto: Tomáš Souček

Praha – Prestižní americký magazín Fast Company sestavil žebříček nejhezčích čerpacích stanic na světě, mezi nejlepší devítku se probojovala i stavba architektů pražského ateliéru SAD.

Netradiční benzinka stojí ve slovenské obci Matúškovo a za velkou atrakci ji považují i místní obyvatelé. "Tankovat sem jezdí i traktoristé přes pole," říkají se smíchem autoři návrhu, architekti Adam Jirkal a Jaroslav Koza.

Futuristická stavba podle nich nabourává zažité představy o tom, jak by měla vypadat čerpací stanice. "Současná mainstreamová produkce čerpacích stanic je z velké míry architekturou nedotčená, jede se jako přes kopírák," vysvětlují a poukazují na fakt, že v počátcích automobilismu navrhovali benzinové pumpy renomovaní architekti. "Na druhou stranu automobil byl ve 30. letech doménou velmi úzké a bohaté části společnosti. Postupem času, kdy se automobilismus rozšiřoval, i architektura benzinových pump zevšedněla," dodávají.

Ve vybrané společnosti

Návrh ateliéru SAD se umístil ve společnosti zvučných architektonických jmen, jako jsou Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe, Jean Prouvé nebo Norman Foster. "Jsou to samí naši oblíbenci, opravdu významná jména ve světe architektury," pochvalují si Jirkal a Koza.

Architekti dostali od investora volné zadání, aby vytvořili novou koncepci čerpacích stanic. Měli přitom dbát především na výrazný design. "Architektonické řešení mělo být jasným vizuálním nositelem značky. Architektura a design si měly zachovat stejný vzhled na různých místech a různé velikosti čerpací stanice," vysvětlují.

Ateliér SAD vznikl v roce 2002. Kromě zmíněné realizace se podílel například na rekonstrukci televizního vysílače na pražském Žižkově nebo na projektu benzinky v Dunajské Stredě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy