Manželé si plní sen. Ve Francii renovují poničený zámek

jaz
22. 5. 2015 7:00
Australský pár se do domu zamiloval a rozhodl se, že zde bude žít. Chtěli se cítit jako z románu Jane Austenové, proto se rozhodli, aniž by si prohlédli zámek celý.
Foto: Instagram / Château de Gudanes

Paříž – Manželé Karina a Craig Waters dokončují renovaci svého vysněného domova. Před dvěma lety se jím stal neoklasicistní zámek z poloviny 18. století, který se nachází na jihu Francie. Pro koupi se rozhodli během jedné návštěvy, kdy ani neměli příležitost prohlédnout si celý objekt.

"Nešlo o to, kolik jsme toho viděli, ale spíše o to, co jsme cítili, když jsme se dívali skrz bránu,“ řekla Karina webu Today. Měla údajně pocit, že se ocitla v pohádce.

Zámek Château de Gudanes, který projektoval architekt Ange-Jacques Gabriel pro člena oblastního parlamentu v Toulouse markýze de Guadanes, se nachází v regionu Midi-Pyrénées. Na dohled má zasněžené vrcholky hor a kolem slunečnicová pole. Nabízí na 94 pokojů s vysokými stropy, točité schodiště, venkovní bazén a rozlehlé pozemky. Nouze tu není ani o potulující se koně.

New gardeners have arrived!

Fotka zveřejněná uživatelem France (@chateaugudanes),

Manželé původně pochází z předměstí australského Perthu a před několika lety se poprvé vydali s dětmi na prázdniny do Paříže. Tehdy kromě samotného centra navštívili jen palác Versailles. Po nějaké době jim do e-mailové schránky přišla nabídka francouzských nemovitostí, a když uviděli Château de Gudanes, rozhodli se ho navštívit.

Amazing how much damage a hole in the roof can cause!

Fotka zveřejněná uživatelem France (@chateaugudanes),

Tehdy se mohli podívat jen do pár pokojů v přízemí, některé promáčené stropy se totiž propadly po havárii vody. Přesto se prý cítili být s domem nějakým způsobem propojení a rozhodli se zámek okamžitě koupit. Celé dva roky trvalo vyjednávání a v roce 2013 se s dětmi Jasmine a Benem odstěhovali do Francie.

Zámek byl v havarijním stavu, uvnitř i na střeše rostly dokonce stromy. Dnes manželé doufají, že do roku 2016 objekt otevřou veřejnosti. Hodlají poskytnout návštěvníkům francouzského venkova ubytování, budou se zde konat svatby i hudební festivaly.

"Můj manžel kvůli práci musí zůstat v Perthu a naše děti tam studují na vysoké škole, takže projekt řídím já,“ řekla Karina, která nehodlá interiér zámku přeplnit obrazy a nábytkem, ale zařídit ho v čistě minimalistickém stylu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy