Manželé si plní sen. Ve Francii renovují poničený zámek

jaz
22. 5. 2015 7:00
Australský pár se do domu zamiloval a rozhodl se, že zde bude žít. Chtěli se cítit jako z románu Jane Austenové, proto se rozhodli, aniž by si prohlédli zámek celý.
Foto: Instagram / Château de Gudanes

Paříž – Manželé Karina a Craig Waters dokončují renovaci svého vysněného domova. Před dvěma lety se jím stal neoklasicistní zámek z poloviny 18. století, který se nachází na jihu Francie. Pro koupi se rozhodli během jedné návštěvy, kdy ani neměli příležitost prohlédnout si celý objekt.

"Nešlo o to, kolik jsme toho viděli, ale spíše o to, co jsme cítili, když jsme se dívali skrz bránu,“ řekla Karina webu Today. Měla údajně pocit, že se ocitla v pohádce.

Zámek Château de Gudanes, který projektoval architekt Ange-Jacques Gabriel pro člena oblastního parlamentu v Toulouse markýze de Guadanes, se nachází v regionu Midi-Pyrénées. Na dohled má zasněžené vrcholky hor a kolem slunečnicová pole. Nabízí na 94 pokojů s vysokými stropy, točité schodiště, venkovní bazén a rozlehlé pozemky. Nouze tu není ani o potulující se koně.

New gardeners have arrived!

Fotka zveřejněná uživatelem France (@chateaugudanes),

Manželé původně pochází z předměstí australského Perthu a před několika lety se poprvé vydali s dětmi na prázdniny do Paříže. Tehdy kromě samotného centra navštívili jen palác Versailles. Po nějaké době jim do e-mailové schránky přišla nabídka francouzských nemovitostí, a když uviděli Château de Gudanes, rozhodli se ho navštívit.

Amazing how much damage a hole in the roof can cause!

Fotka zveřejněná uživatelem France (@chateaugudanes),

Tehdy se mohli podívat jen do pár pokojů v přízemí, některé promáčené stropy se totiž propadly po havárii vody. Přesto se prý cítili být s domem nějakým způsobem propojení a rozhodli se zámek okamžitě koupit. Celé dva roky trvalo vyjednávání a v roce 2013 se s dětmi Jasmine a Benem odstěhovali do Francie.

Zámek byl v havarijním stavu, uvnitř i na střeše rostly dokonce stromy. Dnes manželé doufají, že do roku 2016 objekt otevřou veřejnosti. Hodlají poskytnout návštěvníkům francouzského venkova ubytování, budou se zde konat svatby i hudební festivaly.

"Můj manžel kvůli práci musí zůstat v Perthu a naše děti tam studují na vysoké škole, takže projekt řídím já,“ řekla Karina, která nehodlá interiér zámku přeplnit obrazy a nábytkem, ale zařídit ho v čistě minimalistickém stylu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy