Mathura - Příběh nešťastného slona Raju obletěl letos v červenci celý svět. Zvíře žilo padesát let v krutém otroctví, po osvobození se mělo rozplakat štěstím. Nyní ho majitel chce získat právní cestou zpět.
Raju stál celé dny přivázaný před kostelem jako turistická atrakce. Živil se odpadky, igelitovými pytlíky a zbytky od kolemjdoucích a turistů. Jeho majitel ho trýznil, bil a trápil hladem.
Drastické životní podmínky se staly trnem oku místním úředníkům a informovali londýnskou charitativní organizaci na ochranu zvířat Wildlife SOS. Ta vyslala začátkem července na záchranu slona desetičlenný tým složený z odborníků a veterinářů.
Noční osvobozovací akce se zdařila a slon se znovu ocitl na svobodě. Údajně plakal štěstím. Našel útočiště ve sloní rezervaci fungující pod záštitou organizace na ochranu zvířat Wildlife SOS. Tady začal žít nový život.
Budeme ho bránit zuby nehty
Nyní se však jeho ošetřovatelé obávají, že by musel putovat zpět do trnitých okovů. Majitel ho totiž chce dostat právní cestou zpět, informuje britský deník Mirror. Zvíře navíc není doléčeno a ze svých zranění se bude ještě dlouho vzpamatovávat.
"Majitel tvrdí, že Raju je jeho majetek a musí mu být vrácen k používání. Chystáme se prostřednictvím soudu bojovat zuby nehty," říká Kartick Satyanarayan, jenž vedl dobrodružnou záchrannou operaci.
Případ týraného Raju není ojedinělý, životní podmínky slonů v Indii jsou podle ochránců tristní.
"Chceme, aby tento případ vytvořit precedens napříč Indií a změnil způsob, jakým se tu se slony zachází," dodává proto Kartick Satyanarayan.