Slabá výkonnost v práci? Sovy ji oproti skřivanům řeší dvakrát častěji, tvrdí vědci

Magazín Magazín
27. 2. 2021 17:02
U lidí, kteří jsou spíš nočními ptáky, existuje dvakrát větší pravděpodobnost, že ve svém zaměstnání nebudou podávat přiměřené výkony. S tímto závěrem přišli v nové studii vědci z Finska, podle kterých tradiční pracovní směny od osmi ráno do pěti odpoledne vyhovují spíš skřivanům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Výzkumníci ve své studii oslovili 5881 obyvatel severního Finska narozených v roce 1966. Pomocí dotazníků se ptali, jak vypadá jejich pracovní život, jakému se těší zdraví a jaké jsou jejich spánkové návyky, aby zjistili, jestli patří mezi sovy, nebo skřivany. Poté u nich tyto faktory následující čtyři roky pravidelně sledovali a pozorovali, jak se vyvíjejí.

Deset procent mužů a dvanáct procent žen z těch, kteří se zkoumání účastnili, patřilo mezi noční ptáky, a 72 procent z nich přesto vykonávalo tradiční směny, od osmi ráno do pěti odpoledne. Zbývající část zkoumaných se dělila na ranní ptáky a lidi se smíšeným chronotypem. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Lidé, kteří si rádi přivstanou, mají takzvaný ranní chronotyp, což znamená, že se jim lépe pracuje v časných hodinách. U člověka s večerním chronotypem lze pozorovat přesně opačné tendence. Vnitřní hodiny, kterým se v odborném jazyce říká cirkadiánní rytmus, přitom ze značné části určuje genetika, takže je ani vlivem pracovního rozvrhu a denního světla nejde zcela změnit.

Výsledky výzkumu ukázaly, že čtvrtina respondentů s večerním chronotypem popisovala svůj pracovní výkon jako slabý. Mezi dotazovanými s ranním a smíšeným chronotypem byl podíl těch, kteří si na výkonnost ve své profesi stěžovali, výrazně nižší.

Pravděpodobnost, že toho lidé ve svém zaměstnání příliš nenapracují, byla podle vědců mezi sovami až dvakrát vyšší než u skřivanů a platilo to pro obě pohlaví. Nočním ptákům se navíc podle vědců přes den pracovalo hůře bez ohledu na to, jak dobře spali a v kolik hodin jim pracovní den začínal.

"Pokud lidi s večerním chronotypem přinutíte, aby pracovali od brzkého rána, nemůžete od nich očekávat takové nasazení jako od ranních ptáčat. Stejně tak byste toho ze skřivanů moc nedostali, kdyby obvyklá pracovní doba začínala ve tři odpoledne a končila v jedenáct večer. Čas, kdy se nám pracuje nejlépe, zkrátka udávají naše biologické hodiny," okomentovala výsledky studie, která vyšla v odborném časopise Occupational & Environmental Medicine, Kristen Knutsonová, profesorka Severozápadní univerzity v Illinois.

Mohlo by vás zajímat: Nespavost je důsledkem stresu, důležitá je terapie a životospráva, tvrdí lékař

Abychom dobře spali, nesmíme rezignovat na spánkovou hygienu, upozorňuje specialista na spánkovou medicínu Martin Pretl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy