Slabá výkonnost v práci? Sovy ji oproti skřivanům řeší dvakrát častěji, tvrdí vědci

Magazín Magazín
27. 2. 2021 17:02
U lidí, kteří jsou spíš nočními ptáky, existuje dvakrát větší pravděpodobnost, že ve svém zaměstnání nebudou podávat přiměřené výkony. S tímto závěrem přišli v nové studii vědci z Finska, podle kterých tradiční pracovní směny od osmi ráno do pěti odpoledne vyhovují spíš skřivanům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Výzkumníci ve své studii oslovili 5881 obyvatel severního Finska narozených v roce 1966. Pomocí dotazníků se ptali, jak vypadá jejich pracovní život, jakému se těší zdraví a jaké jsou jejich spánkové návyky, aby zjistili, jestli patří mezi sovy, nebo skřivany. Poté u nich tyto faktory následující čtyři roky pravidelně sledovali a pozorovali, jak se vyvíjejí.

Deset procent mužů a dvanáct procent žen z těch, kteří se zkoumání účastnili, patřilo mezi noční ptáky, a 72 procent z nich přesto vykonávalo tradiční směny, od osmi ráno do pěti odpoledne. Zbývající část zkoumaných se dělila na ranní ptáky a lidi se smíšeným chronotypem. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Lidé, kteří si rádi přivstanou, mají takzvaný ranní chronotyp, což znamená, že se jim lépe pracuje v časných hodinách. U člověka s večerním chronotypem lze pozorovat přesně opačné tendence. Vnitřní hodiny, kterým se v odborném jazyce říká cirkadiánní rytmus, přitom ze značné části určuje genetika, takže je ani vlivem pracovního rozvrhu a denního světla nejde zcela změnit.

Výsledky výzkumu ukázaly, že čtvrtina respondentů s večerním chronotypem popisovala svůj pracovní výkon jako slabý. Mezi dotazovanými s ranním a smíšeným chronotypem byl podíl těch, kteří si na výkonnost ve své profesi stěžovali, výrazně nižší.

Pravděpodobnost, že toho lidé ve svém zaměstnání příliš nenapracují, byla podle vědců mezi sovami až dvakrát vyšší než u skřivanů a platilo to pro obě pohlaví. Nočním ptákům se navíc podle vědců přes den pracovalo hůře bez ohledu na to, jak dobře spali a v kolik hodin jim pracovní den začínal.

"Pokud lidi s večerním chronotypem přinutíte, aby pracovali od brzkého rána, nemůžete od nich očekávat takové nasazení jako od ranních ptáčat. Stejně tak byste toho ze skřivanů moc nedostali, kdyby obvyklá pracovní doba začínala ve tři odpoledne a končila v jedenáct večer. Čas, kdy se nám pracuje nejlépe, zkrátka udávají naše biologické hodiny," okomentovala výsledky studie, která vyšla v odborném časopise Occupational & Environmental Medicine, Kristen Knutsonová, profesorka Severozápadní univerzity v Illinois.

Mohlo by vás zajímat: Nespavost je důsledkem stresu, důležitá je terapie a životospráva, tvrdí lékař

Abychom dobře spali, nesmíme rezignovat na spánkovou hygienu, upozorňuje specialista na spánkovou medicínu Martin Pretl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 11 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy