Karanténa jako splněný sen introvertů? Omyl, ohrožuje je osamělost, deprese i úzkosti

Tomáš Maca Tomáš Maca
22. 10. 2020 11:00
Když na jaře přišla první vlna pandemie koronaviru a vlády začaly zavádět restriktivní opatření s cílem omezit setkávání obyvatel, objevovaly se v médiích názory, že karanténa bude ideálním časem pro introverty. Závěry psychologických studií ale ukazují, že se introverti v izolaci od okolního světa potýkají s osamělostí, depresí a úzkostí. Se svými obavami se méně svěřují a internet jim nepomáhá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Introvertní lidé potřebují více času o samotě. Místo bujarých večírků, kde mohou při "bezvýznamných" konverzacích navazovat další a další kontakty, dávají přednost pevným přátelstvím a hlubokým rozhovorům. Mohlo by se tedy zdát, že jim omezení společenského života, který přinesla pandemie koronaviru, bude svědčit.

Studie, o které nedávno informoval psychologický web PsyPost, ovšem ukázala, že introverti navzdory intuitivnímu předpokladu karanténu nezvládají o nic lépe než extroverti. Právě naopak.

Introverti podle závěrů výzkumu intenzivněji prožívají emoce, a když na ně přijde strach či pesimismus, které jsou pro současnou situaci typické, mají oproti extrovertům tendenci stáhnout se do sebe. "Introverti, kteří se dotazování zúčastnili, častěji vykazovali symptomy deprese a úzkosti. Uzavřenější jedinci se totiž se svými pocity mnohdy nesvěří ostatním," vysvětlila psycholožka Maryann Weiová z univerzity v australském Wollongongu.

Weiová v rámci výzkumu přes internetové diskusní fórum Reddit oslovila 114 respondentů z různých koutů světa. Většinu tvořili obyvatelé Spojených států, ale byli mezi nimi i lidé z Velké Británie, Kanady, Austrálie nebo Německa. Dotazovaní následně odpovídali na otázky typu: "Dokážete se uvolnit na večírku?" nebo "Držíte se při společenských událostech spíše v pozadí?" Současně měli vyplnit informace, pomocí nichž Weiová zjišťovala, jak moc se jich pandemie dotkla.

Závěry, ke kterým australská výzkumnice došla, odpovídají tomu, s čím se od začátku pandemie ve své terapeutické praxi setkává i česká psycholožka Natália Schwab Figusch. "Introverti se hodně řídí svými vnitřními vjemy a myšlenkami. V situaci, kdy se jim vnější autorita snaží něco přikázat, a nenabídne jim dostatečně zdůvodnění, proč je dané omezení adekvátní, v nich sílí frustrace. Přestože jsou obvykle svědomití a nařízení dodržují, vnitřně si kolikrát uvědomují jejich nepřiměřenost, takže prožívají negativní emoce, se kterými se ale izolují od okolního světa," přibližuje terapeutka.

Extrovertům ani v nebezpečí nechybí optimismus

U extrovertnějších lidí podle ní mechanismy psychického vyrovnávání fungují trochu jinak. I když z omezení sociálního kontaktu tváří v tvář nemusí být šťastní, dovedou prožitky z nastalých změn lépe sdílet s ostatními. Více o svých emocích komunikují, což jim přináší útěchu.

"Zároveň se extroverti obecně lépe adaptují na nové situace. Méně často a méně intenzivně prožívají stres vyvolaný vnějšími podněty. Mají ve srovnání s introverty více sociálních vazeb, takže skoro vždycky najdou někoho, komu se mohou vypovídat," popisuje psycholožka.

Ke stejnému závěru dospěli také výzkumníci z agentury Greater Divide, kteří letos na jaře zkoumali tisícovku dospělých Američanů, aby zjistili, jak pandemie ovlivnila jejich duševní zdraví. Extroverti podle nich více komunikují na sociálních sítích, mají více přátel a známých, takže se dokážou udržet mimo izolaci i během pandemie.

"Vedle toho extroverti častěji a silněji prožívají pozitivní emoce, což jim pomáhá zachovat si optimismus, i když čelí nebezpečí," okomentoval pro magazín Forbes výsledky studie jeden z autorů, psycholog Christopher Soto z univerzity v Maine.

Introverti, kteří bývají mnohdy závislí na několika málo kamarádech, mohou ze zkušenosti Natálii Schwab Figusch snadno upadávat do osamělosti. Přestože jim internetová komunikace, na níž fungování během koronavirové krize stojí, za běžných okolností pomáhá k tomu, aby vyjádřili vnitřní prožitky, které si jinak nechávají pro sebe, přemíra on-line světa je vyčerpává.

"Pokud introverti žijí úplně sami, bez rodiny, mohou si nedostatek vazeb kompenzovat přílišným sledováním zpráv z médií, které ještě zvyšují jejich úzkost. Když mají osamocení introverti režim home office, stírá se jim hranice mezi prací a volným časem. V případě, že uzavřenější lidé žijí s rodinou, potřebují zase, aby jim příbuzní dali více vlastního prostoru. Introvert si pro kontakt s lidmi musí dobíjet baterky, a pokud si je byl zvyklý dobíjet u volnočasových aktivit, kterým se teď nemůže věnovat, má to těžší," dodává psycholožka.

Mohlo by vás zajímat: Deprese a riziko sebevražd v karanténě? Tak velký nárůst nás překvapil, říká expert

Nárůst rizika depresí a sebevražd jsem v době lockdownu čekal, ale ne takový. Hladina duševních onemocnění kolísá se společenskou situací, říká expert | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy