Biškek - Když se před třemi lety zakládala v Kyrgyzstánu škola sexu, nebylo jisté, jak na ni zdejší konzervativní obyvatelé zareagují. Postupem času se ale stala natolik populární, že v současnosti má už dvě pobočky. Další se má otevřít v sousedním Kazachstánu, píše deník The Guardian.
"Chtěla jsem vytvořit místo, kde by ženy mohly rozvíjet svoji ženskost. V dobách Sovětského svazu totiž fungovaly doslova jako roboti a dnes se z této mechanické strnulosti potřebují osvobodit," vysvětlila Rakhat Kenjebek kyzy, co ji vedlo k založení poměrně atypického školního zařízení.
Více než 150 studentů ve věku mezi 18 až 66 lety se může přihlásit například do kurzů, kde proniknou do tajů erotické fantazie. V zemi, kde sex stále patří k tabuizovaným tématům, je o kurzy enormní zájem. "Nečekala jsem, že budeme vytíženi více než na plný úvazek," dodává zakladatelka.
Převážnou část klientely tvoří ženy, z velké části z muslimských rodin. "Bojí se totiž, že pokud nebudou dobrými manželkami, najdou si jejich partneři další ženy," říká. Upozorňuje tak na v reálu stále existující, i když nezákonnou polygamii.
Za lekci zaplatí ženy v přepočtu přibližně 760 korun a podle zakladatelky školy by se v ní měly primárně naučit, jak respektovat samy sebe, být šťastné a prožít život co nejlépe.
Sexuální výchovou chtějí předcházet domácímu násilí
Škola, kde v současnosti pracuje několik obchodních manažerů, specialistů na sociální sítě a pět koučů, nabízí i lekce určené pro muže. Ty vede bývalý kulturista a fitness trenér, který tamní muže učí mimo jiné speciálním svalovým cvičením důležitým v prevenci onemocnění rakovinou prostaty.
Důležitost debat o sexu v této bývalé sovětské republice potvrzuje i ředitelka ženského krizového centra Bubusara Ryskulova. "Bavit se o sexu je v naší společnosti stále nezvyklé. Mladí lidé nemají k důležitým informacím přístup, což následně vede ke vzniku jiných závažných problémů," dodává.
Podle ní nedostatečné povědomí a neúplná sexuální výchova dospívajících vedou k navyšování případů zneužívání a domácího násilí páchaného na ženách. "Na uvolněnou atmosféru po pádu SSSR nebyli lidé připraveni. Dívky hodně experimentovaly a příliš provokativně se oblékaly. Zkrátka jsme se vydali špatnou cestou," upřesňuje.
Rakhat Kenjebek kyzy se při zakládání školy inspirovala pobytem v Číně. Převzaté tradiční léčebné metody a učení začala po svém návratu aplikovat mezi nejbližšími přáteli. Až s postupným rozšiřováním okruhu zájemců přistoupila k založení školy.
V Kyrgyzstánu existují momentálně dvě centra, další plánuje otevřít v červnu v Kazachstánu. Se svými metodami chce expandovat i do západní Evropy.