Washington - U v září může z Arktidy zmizet veškerá ledová pokrývka. Ze srovnání satelitních snímků za posledních třicet let vyplývá, že během letošního léta došlo k zatím druhému největšímu zmenšení ledové pokrývky.
Měření amerických vědců z 26. srpna 2008 ukázala, že arktický ledový "koberec" má nyní rozlohu 5,26 milionu kilometrů čtverečních.
V září 2005 byl zaznamenán zatím největší úbytek ledu v historii a naměřeno bylo pouze 5,32 milionu kilometrů, informuje Národní datové centrum pro sníh a led (NSIDC).
Od začátku ledna se podle coloradského centra Boulder zmenšila arktická ledová pokrývka o 2,06 milionu kilometrů čtverečních.
Rychlé a intenzivní tání
Tání je letos tak rychlé a intenzivní, že by se ledová čepička mohla zmenšit až na 4,25 milionu kilometrů čtverečních, které měřila v létě loňského roku. Tehdy byl ledovec vůbec nejmenší za posledních třicet let, kdy je sledován ze satelitů.
Čtěte také: Ledy v Arktidě jsou plné těžkých kovů, varují vědci
Do konce arktického léta zbývá ještě několik týdnů, takže by se ledová pokrývka mohla zmenšit ještě pod hranici z roku 2007.
Na konci léta 2007 byl arktický led o čtyřicet procent menší, než je jeho průměrná letní velikost 7,23 milionu kilometrů čtverečních mezi lety 1979 a 2000, píše NSIDC.
"Jednoletý" led
Doba tání ledu na severním pólu začíná v polovině června. Ledová pokrývka se zmenšuje do poloviny září a nejvíce naroste přes zimu v polovině března.
Severní pól jako takový by mohl být v září bez ledu poprvé v moderních dějinách, což by znamenalo nový milník v dopadech globálního oteplování na arktickém šelfu, řekl AFP odborník na ledovce Mark Serreze z NSIDC.
„Na konci tohoto léta již nemusí na severním pólu být vůbec žádný led. A důvodem je, že oblast severního pólu je v současné době pokryta velmi tenkým ledem, kterému vědci říkají 'jednoletý' a který během léta většinou roztaje," vysvětlil Serreze, podle něhož by pak bylo možné plout z Aljašky přímo na severní pól.
Arktida již v průběhu historie Země byla bez ledu, ale nikdy v moderních dějinách.
„Pokud se podíváte na výsledky posledních tří let a kam to došlo, zažíváme dlouhodobý pokles a možná nebudeme mít v létě v Severním ledovém oceánu žádný led už kolem roku 2030," dodal pro AFP Serreze.
Nedávno ještě Serreze odhadoval, že k takovému stavu dojde v Arktidě mezi roky 2050 a 2100.
Souvislosti: U Kanady se odlomila obrovská kra. A další praskají
Tání otevřelo cestu lodím
Podle NSIDC ústup ledu na severním pólu způsobilo tání ledu v Čukotském moři, u pobřeží Aljašky a východního pobřeží Ruska.
Ledová pokrývka Čukotského moře je jedním z přirozených prostředí medvěda ledního, kde loví tuleně, a její zmizení je pro tento druh přímou hrozbou.
Nicméně mizející led otevřel Severozápadní námořní cestu, která vede mezi severními kanadskými ostrovy a spojuje Atlantický a Tichý oceán.
Lodní trasy kolem severního pólu ušetří velmi dlouhou cestu skrz Panamský průplav a kolem jihoamerického mysu Horn.
Tající led také odkryje velké množství přírodních zdrojů, včetně ropy a zemního plynu na dně Severního ledového oceánu. Kanada a Rusko se již horlivě připravují na jejich možnou těžbu.
Více zde: Čína míří k Severnímu pólu. I ona chce vliv v Arktidě
Prohlédněte si mapu předchozích odhadů vědců. Dnes odpovídá nejoptimističtějším předpovědím.