U Kanady se odlomila obrovská kra. A další praskají

vk, Reuters
30. 7. 2008 21:55
Odtržená kra měří na 20 kilometrů čtverečních

Ottawa - Obrovské kusy ledu se odlomily od ledového šelfu v kanadské části Arktidy.

Odtržená kra má plochu dvacet kilometrů čtverečních. A podle vědců citovaných agenturou Reuters mohou během roku následovat další.

Teploty v rozsáhlých částech Arktidy stoupají v posledních letech mnohem rychleji, než je světový průměr. Podle odborníků za to může globální oteplování.

Kra se odtrhla od malého ostrova Ward Hunt poblíž Ellesmere v jedné z nejsevernějších částí Kanady.

Odborníci už u ostrova objevili další hluboké pukliny v ledovci. Odlomit by se podle nich mohlo území o rozloze přes 300 kilometrů čtverečních.

Čekání na další

"Protože se kra odlomila mezi dvěma velkými rovnoběžnými puklinami, myslíme si, že během tohoto léta - než začnou mrazy - by se jich mohlo odtrhnout ještě víc," řekla Trudy Wohllebenová z Kanadské ledové služby.

Ostrov Ellesmere byl původně obklopen obrovským ledovým pásem o celkové rozloze přes 5 300 kilometrů čtverečních. V jeho okolí teď zbývá už jen pět samostatných ledových šelfů, které dohromady pokrývají plochu necelých 640 kilometrů čtverečních.

"Odlomení kry souvisí s dalšími změnami v oblasti, jako je zmenšení objemu mořského ledu, ústup ledovců a ulamování dalších ledových šelfů," tvrdí Wohllebenová.

Led zřejmě uvolnil silný vítr vanoucí od jihu.

"Každý rok teď v Arktidě čelíme proměnám podnebí. A naše dlouhodobá starost samozřejmě je, zda to může signalizovat počátek vážné změny v těchto zeměpisných šířkách," řekl Reuters Warvick Vincent, ředitel Centra severních studií z Lavalské univerzity v Quebeku,

Černé vyhlídky

Rychlost změn v Arktidě znepokojuje i Dereka Muellera, odborníka na arktické ledové šelfy z univerzity v Ontariu.

"Je to jako zvuk budíku pro ty, kdo ještě nejsou zasaženi klimatickými změnami. Ten zvuk upozorňuje, že jsou na Zemi místa, která zasažená jsou, a že stejné to za deset, dvacet let může být i u nich," tvrdí.

Mueller zpočátku odhadoval, že se z ledového šelfu ulomilo "jen" 2,4 kilometru čtverečního ledu.

"To, co drželo tento ledový šelf 3 000 let v rovnováze, teď přestalo," uvedl Mueller.

Ledové kry, které obsahují unikátní neprozkoumané ekosystémy, přitom už nebude možné nikdy nahradit, protože se tvoří příliš dlouho, upozorňují vědci.

"Jakmile se odlomí, jsou navždy ztraceny," vysvětlila Wohllebenová z Kanadské ledové služby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy