Čeští senioři jsou aktivní a moderní. Škoda že o tom nevíme, říká ředitelka Nadace Charty 77

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 12. 2014 20:13
Rozhovor s ředitelkou Nadace Charty 77 Boženou Jirků o aktivních seniorech a o tom, jak společnost dělá velkou chybu, když více nevyužívá jejich potenciálu.
Foto: Zuzana Hronová

Praha - Online deník Aktuálně.cz mapuje v seriálu Život začíná v 70! osudy mimořádně aktivních českých seniorůMezi sedmdesátníky a osmdesátníky se nachází mnoho činných vědců, učitelů i sportovců.  

Jsou aktivní senioři novým trendem? Jaké je současné postavení seniorů ve společnosti a jaké mají možnosti, když chtějí prožít důchodový věk aktivně?

Zeptali jsme se Boženy Jirků, ředitelky Nadace Charty 77. Nadace prostřednictvím projektu SenSen (Senzační senioři) podporuje aktivní důchodce.

Aktuálně.cz: V rámci seriálu Život začíná v 70! děláme rozhovory s 80letými vědci, učiteli, cestovateli, oddílovými vedoucími. Aktivní senioři už ani v Česku nejsou výjimkou. Čemu tuto skutečnost přisuzujete?  

Božena Jirků: Zdravotní stav se nesporně zlepšil díky mnohem modernější medicíně, ale také díky lepšímu životnímu prostředí. A možnosti seniorů jsou, pokud netrpí nedostatkem peněz, obrovské.

A.cz: Jak byste zhodnotila vývoj aktivity seniorů a jak byste porovnala současný stav s dobou před deseti či patnácti lety?

Protože náš projekt není pečovatelský, zabývá se těmi aktivními, a jak říkáme, senzačními seniory, je moje odpověď velmi pozitivní. V této kategorii jsou to prostě dvě epochy, dnes a doba před deseti až patnácti lety. Žádné zastrčené kluby důchodců, kde se jenom vaří káva a ochutnává bábovka.

Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77.
Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77. | Foto: Zuzana Hronová

Aktivní senioři dnes sportují, učí se cizí jazyky, pracují na počítačích a tabletech, čtou dětem, organizují setkání nad dětskými knihami v knihovnách a sepisují svoje paměti do našeho projektu Národní kronika. Je to jenom zlomek aktivit, které znám z vlastní práce klubů senzačních seniorů po celé republice.

A.cz: Jak je na tom Česká republika s nabídkou aktivit pro seniory?

Nabídka se výrazně lepší, aktivity dříve nemyslitelné, třeba cestování po celém světě, jsou dnes pro seniory běžné. Co však doslova zamrzlo, je společenské vědomí, že senioři jsou nepotřební, například pro státní správu a samosprávu. Jejich celoživotní zkušenosti nikdo nepostrádá. V našem projektu SenSen už máme skoro sto klubů, které se to pokoušejí změnit.

Říkám starostům, se kterými se třeba při seniorských aktivitách setkávám: "Pozvěte zkušené seniory do diskuse při řešení například veřejného prostoru města, stavebních nebo dopravních úprav. Využijte to, co je v jejich hlavách. Dejte jim pocit, že je někdo potřebuje." Právě to je úkol našeho projektu.

A.cz: Jak v tomto ohledu dopadá Česko ve srovnání třeba se západní Evropou?

Nemám tak podrobné informace, abych to mohla posoudit, ale vím, že například v Německu jsou sedmdesátníci i osmdesátníci běžně ve vedení velkých firem. Kolik jich vidíte na obdobné pozici v Česku?

A.cz: Na jaké problémy či překážky narážejí senioři toužící pracovat i v důchodovém věku nebo senioři, kteří chtějí žít aktivně?

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"
Autor fotografie: Zuzana Hronová

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

Náš projekt SenSen je živým důkazem toho, že tihle lidé hledají spojení a podporu. Stovka klubů senzačních seniorů po celé republice je toho důkazem. Cítí se v neformálních klubech báječně. Vymýšlejí aktivity, nemyslí na nemoci a na přibývající věk. Samozřejmě, existují programy zaměstnanosti pro lidi 50 nebo 55+, ale vždyť každý dnes ví, že i mladý člověk, který přijde o práci, se těžko vrací zpět. Natož tito lidé. Proto vymýšlíme pro naše kluby programy s mladými: Předej své zkušenosti, nauč mladého člověka štípat dříví, vyměnit zámek u dveří, upéci linecké pečivo, uvařit svíčkovou. Pokud se nám tento projekt podaří, mohl by pomoci celé republice propojit generace přirozeným způsobem a dát našim seniorům pocit užitečnosti. A o to nám jde.

A.cz: Jaké je dnes postavení důchodce na pracovním trhu? Lepší se to oproti minulým letům?

Záleží především na jeho kvalifikaci a zdraví. Stejně jako u mladších. Ale nejvíce záleží na místě jeho bydliště, v některých okresech je to postavení, bohužel, velice špatné.

A.cz: Společnost dramaticky stárne. Jak vidíte budoucnost českých seniorů?

Senioři budou nejpočetnější sociální skupinou. Samozřejmě nikoliv politicky homogenní. Ale když si představím, že by se rozhodli prosadit svůj "proseniorský" politický program, tedy především podstatné zvýšení důchodů, pak se dnešní problémy státního rozpočtu jeví jako selanka.

Další otevřené otázky jsou nad stoupajícím počtem lidí s demencí a dalšími neléčitelnými chorobami. Zcela jistě přijde čas, kdy v léčebnách dlouhodobě nemocných, seniorských domovech, hospicích a podobných zařízeních bude pracovat mnohem víc zaměstnanců než ve službách spojených s kulturou, zábavou nebo reklamou. Bude ale také přibývat těch seniorů, o které se staráme, tedy těch senzačních, a proto situaci nevidím úplně pesimisticky.

 

Právě se děje

Další zprávy