Sbohem a šáteček, rozloučil se Čech ve Vietnamu. Populární blog smazal kvůli nevděčným Čechům

Petra Jansová Petra Jansová
11. 5. 2016 14:26
Před dvěma roky se odstěhoval do Vietnamu. Od té doby předával na blogu Čech ve Vietnamu řadu užitečných tipů všem, kteří se chtěli do asijské země podívat. Dělal to rád a pomoc cestovatelům mu dávala smysl. V úterý ale oznámil, že se rozhodl svůj blog smazat. Může za to podle něj česká nevděčnost.
Hanoj - Ilustrační foto
Hanoj - Ilustrační foto | Foto: pej, Thinkstock

Židli v kanceláři českého korporátu vyměnil za život ve Vietnamu. Do Asie se odstěhoval za přítelkyní, začal podnikat a taky si splnil sen - žít někde, kde je teplo.

Zkušenosti se životem v komunistické zemi a cestovatelské tipy předával dál na blogu Čech ve Vietnamu, Twitteru a Facebooku. Blog se teď rozhodl smazat. Důvodem je nevděčnost lidí, kterým radil s cestováním. 

"Tato činnost má smysl, lidé jsou rádi, že mohou dostat kvalitní informace přímo od zdroje, a mě to tak trošku i vnitřně naplňuje. Jim to usnadní život tady a Vietnam prožijí jinak než jako obyčejný turista jedoucí na klasické památky," přiblížil před dvěma roky v rozhovoru pro Aktuálně.cz proč svůj blog píše.

Teď se rozhodl skončit a smazat ho. Psaní mu přestalo dělat radost. 

Ke svému rozhodnutí došel postupně, a jak vyplývá z jeho vyjádření, stojí za ním "česká nevděčnost". Poslední kapkou byl mail jednoho z nespokojených cestovatelů. "Aktualizuj si ten web, už půl hodiny čekáme na autobus na letišti," citoval jeden z příkladů, jak s ním komunikují cestovatelé, kterým radil zdarma a ve svém volném čase.

Podobně negativních mailů, zpráv na Facebooku a komentářů na webu bylo stále víc.

Češi neumí děkovat

"Každý měsíc jsem řešil několik případů lehkých bouraček, kam do nemocnice, posílal jsem je do soukromých ordinací s perfektní péčí, na místa, kde si nechat udělat ztracený techničák, kde vyrobit ztracenou SPZku, radil jsem jak na ztracené pasy, jak se dostat na ambasádu, dokonce jsem pomáhal i Vietnamcovi, co ztratil zelenou kartu do Čech," vysvětluje.

Měsíčně stihl odpovědět na zhruba 200 e-mailů a kolem 70 procent lidí ani nepoděkovalo. "Hele, já nečekám oslavné ódy, ale sakra napsat děkuju není tak složité. To zhruba před rokem vedlo k tomu, že jsem začal uvažovat o smazání," píše.

Kromě negací začalo přibývat i neslušných a indiskrétních dotazů. Pozastavil se i nad úrovní znalosti české gramatiky. "Nadpoloviční většina lidí není schopna napsat pár vět bez gramatické chyby. Až tak špatně na tom jsme," dodává.

Skupina českých vtipálků, kterým pomohl v nouzi, pak na oplátku poskytla jeho telefonní číslo prostitutkám.

"Ač jsem z toho nikdy neměl ani korunu, staral jsem se. (…) Mých pět minut času mnohdy těm lidem ušetřilo hodiny hledání. Proto to mělo smysl,“ vysvětlil.

Dalším hostem horolezce Radka Jaroše je Natálie Šmejkalová. Sinoložka, která cestuje na kole po světě. | Video: Radek Jaroš
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy