Praha - Nejmenší, ale zároveň nejlidnatější ve Střední Americe, nejvíce španělský, velmi nebezpečný a lákavý. To je více než 5,5 milionový Salvador (španělsky doslova „Spasitel", místním jazykem pipil „Cuscatlán - Místo drahocenných věcí"), ležící na pobřeží Tichého oceánu. Ve svém náručí otevírá koloniální historii celé středoamerické oblasti, krásu středověkých španělských staveb i pozůstatky mayského dědictví, zároveň však skýtá mnohá nebezpečí. Na dovolenou zde je proto se třeba dobře připravit.
Původně země ve španělské državě si prošla několika povstáními, autoritativními režimy a občanskými válkami a také přírodními katastrofami (zemětřesení v roce 2001), dnes je však poměrně rozvinutou zemí se silniční a železniční sítí, kde se snaží dělat vše pro dobro turistů. Zároveň je zemí exotickou, v níž je 70 % obyvatel mestiků, čili kříženců tradičních Evropanů a původního domorodého obyvatelstva španělských kolonií. Stejně taková je ostatně i salvadorská kultura, která je směsí domorodých tradic a španělské katolické kultury (země vyniká především tradiční hudbou a gastronomií - tradiční je třeba jídlo pupusa).
Odvrácená tvář
Salvador má však i odvrácenou stranu mince. Země, zejména její hlavní město San Salvador, je postiženo vysokou kriminalitou a velkým množstvím zbraní ještě z občanské války. V poslední době se kriminalita zhoršuje zejména kvůli působení tzv. maras, organizovaných pouličních mládežnických skupin, které páchají trestnou činnost. Proto se doporučuje v zemi minimalizovat pohyb o samotě, v noci a na odlehlých místech. Stejně nebezpečné jsou i salvadorské pláže, které sice nabízejí šedavý písek vulkanického původu, ale vyznačují se také silnými proudy, které mohou neopatrného plavce zanést daleko do moře.
Nejvyhledávanějšími plážemi jsou ty v oblasti La Libertad a na pobřeží Costa del Sol, oblíbené jsou také pláže Salinitas a Metalio se spoustou barů a restaurací. Surfaři naproti tomu vyhledávají El Cucoy a El Tamarindo s velkými vlnami, krásná pláž Playa Los Cóbanos v Sonsonate, obklopená útesem, je zase ideálním místem pro potápěče a milovníky šnorchlování.
Vulkány, jezera a jeskyně
Kapitolou samou o sobě je salvadorská příroda s tropickými deštnými pralesy, z nichž vystupují aktivní vulkány (nejznámější je vulkán Izalco v národním parku Los Volkanes) i vysokohorská jezera s bohatou faunou a flórou (za návštěvu stojí např. jezero Ilopango, které je jednou z největších zásobáren vody v Salvadoru).
Salvador však nabízí i další přírodní pozoruhodnosti. Jedním z nich jsou národní parky Parque Nacional El Imposible a Parque Nacional Cerro Verde, které ukrývají nebývalé množství druhů květin, stromů a několik endemitů. Neméně zajímavým místem jsou také jeskyně Cueva El Jarro, Cueva De Los Mudos a Cueva Alta.
Hlavní město
Výchozím bodem pro mnoho výletů v zemi bude hlavní město San Salvador, s více než 2 miliony obyvatel druhé největší město Střední Ameriky. Hlavními zajímavostmi metropole jsou katedrála Božského Spasitele, antropologické muzeum či obdivuhodná koloniální architektura, zužuje jej však vysoká kriminalita a silné znečištění. I přesto však stojí nejen město, ale celá země při dodržování bezpečnostních opatření za návštěvu.