Trabantem po Austrálii, traktorem do Polska i pěšky po Číně. Češi procestovali svět křížem krážem

Magazín Zuzana Hronová Magazín, Zuzana Hronová
2. 1. 2017 8:39
Rok 2016 byl v mnohém pro český fenomén cestovatelství zásadní. Legendy Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl křtily své souhrnné publikace a jejich následovníci dokázali, že cestovatelé stále dokážou v Česku "strhnout davy". Akorát k tomu dnes potřebujete jít za hranici rizika, také trochu klaunství a psavého ducha.
Ladislav Zibura
Ladislav Zibura | Foto: Ladislav Zibura

Ladislav Zibura dokáže přitáhnout davy slovem

Hovoříme-li v souvislosti s trabanty Dana Přibáně o umění udělat z cestovatelských zážitků show, nesmíme zapomínat na Ladislava Ziburu, jehož cestovatelské one man show jsou rovněž pojmem.

Na rozdíl od Přibáně si vystačil s psaným a mluveným slovem, bez filmů, seriálů a televizních dokumentů, pouze s podporou sociálních sítí. 

Zibura se na dva a půl měsíce vydal do Číny a Nepálu. Na začátku nevěděl, co od cesty čekat, na konci svého putování si ale uvědomil, že všední život v Číně není šedý a protknutý socialismem, ale naopak velmi barevný. Mnohem hůř nakonec hodnotí životní podmínky v Nepálu. "Mám pocit, že jsme se rozhodli, že zkrátka některé země budeme mít rádi a budeme do nich jezdit, a jiné naopak. O Číně se nesmí říkat nic dobrého, protože je špatná. O Nepálu naopak nesmíme říkat nic negativního, protože ho máme hrozně rádi," vzpomíná.

Více čtěte zde: Češi jsou k Číně krutí. Život tam není socialisticky šedý, ale plný barev, říká cestovatel Zibura

 

Právě se děje

Další zprávy