Expert: Reklama na Moravu je sebevražda. Kaje se i hejtman

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
27. 5. 2015 14:00
Videoklip k propagaci Jihomoravského kraje je i nadále terčem kritiky. Hejtman Michal Hašek teď uznává, že zvolený návrh nebyl nejšťastnější.
Propagační video Jihomoravského kraje | Video: YouTube

Praha/Brno – "Reklama je strašná. Kampaň nemá vůbec žádnou myšlenku, jako ji nemá produkce, která ji propaguje," říká o diskutovaném propagačním klipu na Jihomoravský kraj reklamní expert Martin Charvát s tím, že nejprve by si měli tvůrci ujasnit, co a hlavně komu chtějí videem říct.

Autor videa Lukáš Gargulák ze studia Cinebonbon si za videem pro Jihomoravský kraj ale stojí. 

Videa si všiml i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který se ke kauze nechtěl zpočátku vůbec vyjadřovat. Teď připustil, že spot zřejmě neaspiruje na reklamního Oscara. "Je vidět, že je chyba u některých věcí rozhodovat jen podle toho, kdo je nejlevnější. Na Radě Jmk navrhnu, aby u takovýchto zakázek kraje vždy byli odborníci na danou problematiku,“ komentoval Hašek na svém Facebooku článek Aktuálně.cz s tím, že jeho náměstek Václav Božek ho měl s klipem předem seznámit.

V diskusi pod svým příspěvkem později dodal, že klip je zveřejněn již třetí měsíc a vybraní autoři mají za sebou další úspěšné projekty. "Mezi lidmi z branže se mluví i o možném konfliktu distributorů reklamy v kinech. Já říkám, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde,“ tvrdí Hašek.

Společnost Lukáše Garguláka se při tvorbě evidentně inspirovala roztančeným videoklipem Happy od známého amerického zpěváka a producenta Pharrella Williamse. Jak ale upozorňuje kreativec Martin Charvát, konkurovat milionovému klipu poloamatérskou produkcí je zjevná sebevražda.

"Pokud děláte hudební reklamu, pak hudba tvoří minimálně 50 procent dojmu. Tady byl ale výběr hudby velkou chybou. Zní to, jako by to někdo naprogramoval na samohrajce,“ kritizuje Charvát technickou stránku videoklipu a neopomíjí ani výběr účinkujících. "Herci neherci jsou zoufalí, což ale při tomto rozpočtu chápu,“ naráží na výrobní cenu videa (123 tisíc bez DPH), která je prý naprosto směšná.

Gargulák se také podílel na spotu pro VUT. | Video: YouTube

"V produkčním byznyse je jednoduché pravidlo. Potřebujete peníze, čas a lidi. Pokud se vám jedno z toho nedostává nebo chybí, je potřeba přidat na těch dvou dalších. Pokud tedy v tomto případě bylo málo peněz, měli si dát více času a soustředit se, jaké lidi vybrat. I na nízkorozpočtový projekt můžete získat zajímavé tvůrce,“ říká Martin Charvát, který si myslí, že Jihomoravskému kraji takovéto video žádnou dobrou reklamu neudělá.

Na sociálních sítích je ale reklama sdílená. "Nejenom že nás mají Pražáci za alkoholiky, teď už i za blázny,“ komentuje reklamu na Facebooku uživatel Jan Zilka. "Jako vtip dobrý, ale mám obavu, že to myslí vážně, a tím dělají ostudu celé jižní Moravě,“ přidává se k diskusi Klára Zelníčková.

Lidé se v komentářích nepovedenou reklamou spíše baví, ale najdou se i rozhořčené příspěvky i diskutující, kteří vyjadřují opačný názor. "Osobně si myslím, že je to originální. Nejsme v dokonalém světě a nemusí být vše podle současných trendů,“ míní Ctirad Šafránek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy