Ptáci se stěhují na sever. Z domovů je žene oteplování

vk, Reuters
4. 8. 2008 8:04
V Anglii se objevují nové druhy, jiné naopak mizí
Tažní ptáci jsou první, kdo se přizpůsobuje změnám klimatu
Tažní ptáci jsou první, kdo se přizpůsobuje změnám klimatu | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Oslo - Během posledních 25 let se ptáci v Evropě postupně přesouvali mnohem více na sever. Mohou za to klimatické změny, které by časem mohly zcela změnit mapu výskytu rostlin a zvířat na evropském kontinentě.

Studie o 42 vzácných druzích ptáků ve Velké Británii ukázala, že ptáci z jižní Evropy - například pěnice kaštanová, strnad cvrčivý nebo volavka malá - se v letech 1980 až 2004 ve Spojeném království vyskytovali mnohem běžněji než v minulosti.

A naopak druhy v severní Evropě tradiční, jako je kvíčala obecná, cvrčala obecná nebo roháč obecný, z Británie postupně mizí.

"Ptačí druhy téměř úplně kopírují klimatické změny," komentoval Brian Huntley z Durhamské univerzity v Anglii zprávu, kterou sepsal společně s vědci z univerzity v Cambridge a Královské společnosti pro ochranu ptáků.

Čtěte také: Vymření hrozí více druhům, než se myslelo

První, kdo se přizpůsobil

Na změnách v přírodě se mohly podepsat i intenzivnější farmaření, znečištění ovzduší, růst měst a nejrůznější opatření ochránců životního prostředí. To všechno se vědci snažili od důsledků globálního oteplování oddělit.

Ani labutě už přes zimu z českých vod nemizí
Ani labutě už přes zimu z českých vod nemizí | Foto: Ludvík Hradilek

Ptáci a motýli jsou prvními živočichy, kteří na změny klimatu reagují, protože mohou uletět velké vzdálenosti a hledat chladnější místa pro život.

Ostatním zvířatům a rostlinám bude trvat mnohem déle, než se oteplení svých obvyklých stanovišť začnou přizpůsobovat.

Více zde: Globální oteplování vytlačuje rostliny do hor

"Záleží to na mobilitě druhů. Ptáci a motýli jsou dvě skupiny, které nejlépe dokládají, že druhy už teď reagují na klimatické změny," řekl Huntley agentuře Reuters.

Spolehlivé klimatické modely

Změny v rozložení a struktuře ptačích oblastí od roku 1980 se shodují s tím, co vědci očekávali v souvislosti s globálním oteplováním. To podle Klimatického panelu OSN způsobilo hlavně používání fosilních paliv v elektrárnách, továrnách a automobilech.

I OSN loni předpověděla, že oteplování s sebou ponese nejen rozšiřování pouští, povodně, tání ledovců a vzestup hladin světových moří, ale že způsobí i velké posuny ve výskytu a vymírání druhů rostlin a živočichů.

"To jasně ukazuje, že můžeme věřit klimatickým modelům. A že je můžeme použít nejen pro ptáky, ale i pro ostatní druhy živočichů - pro motýly, hmyz a obojživelníky, ale i pro rostliny," řekl Huntley.

Čtěte také: Stěhování ptactva se mění. Migraci ovlivňuje klima

 

Právě se děje

Další zprávy