První vydání Hobita se vydražilo v přepočtu za pět milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2015 22:57
Podle aukční síně Sotheby's, která dražbu pořádala, za Tolkienův příběh o dobrodružné cestě hobita Bilba Pytlíka ještě nikdy nikdo tolik peněz nezaplatil.
J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Za 137 000 liber (5,1 milionu Kč) se dnes v Londýně vydražilo první vydání fantasy románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena Hobit z roku 1937. Zájemce si připlatil hlavně za autorovo věnování napsané ve smyšleném jazyce elfštině.

Podle aukční síně Sotheby's, která dražbu pořádala, za Tolkienův příběh o dobrodružné cestě hobita Bilba Pytlíka ještě nikdy nikdo tolik peněz nezaplatil.

Dražitelé původně odhadovali, že by se kniha mohla prodat zhruba za polovinu. Dosavadní aukční rekord za Hobita z roku 2008 činil 50 000 liber (1,9 milionu Kč).

Tolkien dnes vydraženou knihu daroval Katherine Kilbrideové, která byla jednou z jeho prvních studentek na univerzitě v severoanglickém Leedsu. Věnování do svazku vepsal v elfštině, což je umělý jazyk, který filolog Tolkien vytvořil zvlášť pro svou knihu.

Knížku o Bilbovi Pytlíkovi začal Tolkien psát původně pro své děti někdy ve 30. letech. Jde o příběh putování usedlého hobita s družinou trpaslíků k hoře okupované drakem Šmakem. Výprava za pokladem postupně přerůstá v boj dobra se zlem. Fantazijní svět z Hobita posloužil jako základ pro pozdější Tolkienovu trilogii Pán prstenů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy