Poslední Hobit má rekord z českých kin. Vydělal nejvíc

ČTK ČTK
15. 12. 2014 15:46
Poslední díl filmového zpracování Hobita s podtitulem Bitva pěti armád vydělal při prvním víkendu v českých kinech historickém maximum.
Hobit: Bitva pěti armád.
Hobit: Bitva pěti armád. | Foto: Warner Bros.

Praha - Závěrečný díl trilogie režiséra Petera Jacksona Hobit s podtitulem Bitva pěti armád zhlédlo při prvním víkendu ve 147 kinech celkem 239 856 fanoušků světa J. R. R. Tolkiena, kteří v pokladnách nechali 36,6 milionu korun. Podle počtu diváků jde o druhý nejlepší výsledek v historii, na tržbách jde o rekord.

Podle informací Unie filmových distributorů obsadil v historickém žebříčku prvního popremiérového víkendu závěrečný díl této trilogie druhé místo. V čele stále je snímek Harry Potter a relikvie smrti, který v roce 2010 přilákal do kin 248 025 zájemců, kteří v pokladnách kin nechali 30 milionů korun. Z českých filmů jsou v něm na devátém místě Troškovy Babovřesky, které loni v únoru vidělo během prvního víkendu 140 236 diváků, tržby činily 20,3 milionu korun.

První díl trilogie Hobit: Neočekávaná cesta měl premiéru v prosinci 2012, následoval snímek Hobit: Šmakova dračí poušť, který byl uveden o rok později. V tabulce skončily na pátém, respektive čtvrtém místě. V českých kinech je celkem zhlédlo 650 tisíc, respektive 591 tisíc diváků.

Na druhém místě aktuálního žebříčku návštěvnosti je s velkým odstupem americký animovaný snímek Tučňáci z Madagaskaru, který o víkendu do kin přilákal 18 754 lidí a na tržbách vydělal 2,6 milionu korun. Třetí skončila komedie Návrat blbýho a blbějšího a za ní další americké snímky Interstellar a Hunger Games: Síla vzdoru. Vzhledem k tomu, že skoro všichni víkendoví diváci vyrazili na Hobita, snížila se návštěvnost ostatních filmů oproti minulému víkendu o 57 až 75 procent.

Z domácí tvorby jsou na tom nejlépe Michálkův Pohádkář na sedmém a Svěrákovi Tři bratři na osmém místě. Ti právě vyšli na DVD, na kontě podle Unie filmových distributorů mají na 550 tisíc diváků a tržby ve výši 67 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy