Škola vyhodila žáka kvůli prstenu z Hobita. Bála se teroru

jaz
4. 2. 2015 13:20
Základní škola v USA podmínečně vyloučila studenta, který tvrdil, že má mocný prsten z trilogie od J. R. R. Tolkiena.
Foto: Zanastardust / Foter / CC BY

Kermit – Devítiletý Aiden z Texasu byl  během tohoto školního roku již potřetí podmínečně vyloučen. Podle jeho otce Jasona Stewarda bylo rozhodnutí školy nespravedlivé a absurdní. Opatření vedení jsou prý přehnaná.

Škola naposledy rozhodla o podmínečném vyloučení, protože malý čtvrťák pro své spolužáky představoval teroristickou hrozbu, a to jen kvůli dětské fantazii.

Aiden se s rodinou nedávno díval na poslední díl trilogie režiséra Petera Jacksona Hobit: Bitva pěti armád. Z filmu byl tak nadšený, že si opatřil i maketu slavného prstenu, který hraje v příběhu podstatnou roli.

Ve škole pak měl jednomu spolužákovi říct, že vlastní mocný prsten, kterým ho nechá zmizet. "Ujišťuji vás, že můj syn nemá magické schopnosti nezbytné k ohrožení existence svých přátel," napsal Jason Steward v e-mailu Daily News. "A kdyby ovládal magii, jsem si jistý, že by svého spolužáka zase vrátil zpět," dodal ironicky.

I v předchozích případech bylo podle Aidenova otce jeho vyloučení spíše úsměvné. Poprvé byl podmínečně vyloučen za to, že řekl jednomu studentovi, že je černý. Podruhé zase přinesl do školy vzdělávací učebnici, ve které chtěl svým spolužákům ukázat, jak vypadá sluneční soustava. Třídní učitelka v knize ale našla i ilustrace těhotné ženy a podrobný popis rozmnožování.

Vedení školy se k případu nechtělo vyjádřit. Nakonec vydalo jen prohlášení, že informace o studentech jsou důvěrné.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy