První nehoda dopravního letadla v Čechách: u Adršpachu havarovalo letecké eso

Maryla Butineauová, Flying Revue
6. 9. 2019 10:31
Počátky dopravního letectví byly velmi dobrodružné a provázely je poměrně časté nehody. Jedna z těch tragických se odehrála u Teplic nad Metují 30. října 1922. Havaroval zde dopravní Potez VII na lince Praha-Varšava, pilotovaný leteckým esem z první světové války Paulem d’Argueffem. Byla to zřejmě první letecká nehoda v civilním letectví na území Československa.
Ve Skalách u Teplic nad Metují havaroval v roce 1922 Paul d'Argueff, dopravní pilot společnosti CFRNA na trase z Prahy do Varšavy. V první světové válce se proslavil jako letecké eso.
Ve Skalách u Teplic nad Metují havaroval v roce 1922 Paul d'Argueff, dopravní pilot společnosti CFRNA na trase z Prahy do Varšavy. V první světové válce se proslavil jako letecké eso. | Foto: Archiv Air France, Flying Revue

Na lince z Paříže přes Prahu do Varšavy tehdy létala československým státem podporovaná aerolinka CFRNA (Francouzsko-rumunská letecká společnost). Mezi jejími piloty nejrůznějších národností byla řada leteckých es z první světové války. 

Další unikátní informace a příběhy na webu Flying Revue

Flying Revue - vzpomínkový let CFRNA / CIDNA
  • Mnoho dalších zajímavých informací a příběhů o počátcích letecké dopravy v Evropě a o společnosti CFRNA najdete ve speciálu na webu Flying Revue.
  • Vzpomínkový let  celkem sedmi letadel odstartoval v sobotu 7. září z letiště Praha Letňany (Více informací najdete zde).

Pilotem letu, který tragicky skončil ve Skalách (tehdy Bischofsteinu) u Teplic nad Metují, byl Paul d’Argueff. Původní jméno tohoto rytíře čestné legie a nositele řady válečných vyznamenání znělo Pavel Argejev a pocházel z Jalty na Krymu. Působil v carské armádě, ale odtud byl vyloučen, údajně proto, že odmítl potrestat nespravedlivě odsouzeného vojáka. Odešel pak do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie, stal se pilotem a pak za tuto zemi (a krátce také za Rusko) bojoval jako stíhač v první světové válce.

V roce 1922 (1. září) se tento vynikající letec s patnácti uznanými sestřely stal pilotem nově vzniklých aerolinek CFRNA, které létaly z Paříže přes Prahu směrem na východ Evropy a později až do Istanbulu. Pouhé dva měsíce po nástupu do nového zaměstnání však tragicky zahynul. Osudnou se mu stala 30. října mlha nad Adršpachem.

Unikátní snímek letadla Potez VII Paula d'Argueffa. Právě tento konkrétní stroj s imatrikulací F-FRAV havaroval u Teplic nad Metují.
Unikátní snímek letadla Potez VII Paula d'Argueffa. Právě tento konkrétní stroj s imatrikulací F-FRAV havaroval u Teplic nad Metují. | Foto: Archiv Air France, Flying Revue

Nehodu letounu Potez VII s označením F-FRAV, který odstartoval z Prahy, později popsal pamětník Bruno Peukert a jeho vyprávění vyšlo v roce 2012 v článku "Smrt Orla z Krymu v Supích skalách" ve zpravodaji města Teplice nad Metují: 

"Byl to podzimní den, kdy slunce nemohlo proniknout vrstvou vysoké mlhy. Okolo půl jedné bylo slyšet letadlo. Zvuk motoru se ztrácel, letadlo letělo stále níže, nakonec přistálo na zadních loukách. Když aviatici zjistili, že místní mluví německy, mysleli si, že přistáli na říšskoněmeckém území.

Znovu hned odstartovali, aniž by si ověřili, kde vlastně jsou. Letěli zpět směrem na Stárkov, mezi Vápenkou a Vysokým kamenem otočili a podél Čihadla a Studnice zamířili nad Bischofstein, rovněž zahalený vrstvou husté mlhy. Snad nedostatečná síla poškozeného motoru způsobila, že se letoun zachytil o stromy a okolo čtrnácté hodiny se zřítil v Supích skalách mezi Čapím vrchem a Biskupem.

Na místě neštěstí v troskách letadla byl nalezen jeden zraněný a jeden mrtvý člen posádky. Zraněný byl vyproštěn a přepraven do nemocnice v Broumově. Mrtvý byl nejprve uložen na Bischofsteině v zámecké kapli a později pohřben do hrobky na hřbitově v Horních Vernéřovicích. Později byl mrtvý pilot převezen do Francie…"

Nikdy se nepřišlo na to, zda kromě mlhy skutečně nastaly i potíže s motorem. Jedná se o první leteckou nehodu v civilním letectví na území Československa.

Ostatky Paula d’Argueffa byly převezeny do Francie a pohřbeny na hřbitově v Le Bourget. Podle posledních zpráv je hrob velmi zanedbán, ale ruští památkáři žijící ve Francii se snaží zorganizovat jeho obnovu. Chtějí tak vzdát čest leteckému hrdinovi, jehož osudy provázely pohnutou historii evropského kontinentu v první polovině 20. století.

Propagační leták letecké společnosti CIDNA z roku 1922.
Propagační leták letecké společnosti CIDNA z roku 1922. | Foto: Archiv Air France, Flying Revue

V roce 1951 našel náchodský horolezec (sám též bývalý vojenský pilot) v Supích skalách součástku z havarovaného letadla. Byl to držák pro upoutávání pilotů. V roce 2004 se Bohumilu Sýkorovi podle staré fotografie podařilo určit místo havárie a na místě byla následně nalezena další součástka z letadla - ruční zavírací klika…

(Text je převzat z webu magazínu Flying Revue, zkráceno a redakčně upraveno)

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy