Pandy v zoo o sebe deset let nejevily zájem. Sexuálně se sblížily až během pandemie

Magazín Magazín
8. 4. 2020 12:31
Pandemie koronaviru prospěla pandám v hongkongské zoologické zahradě Ocean Park. Když se na konci ledna všichni dychtiví návštěvníci stáhli do svých domovů a medvědovitým šelmám se najednou nikdo nelepil na sklo, přišel správný čas na páření. U samice Ying Ying a samce jménem Le Le přitom do té doby všechny pokusy o sblížení selhávaly.
Pandy v zoo o sebe deset let nejevily zájem. Sexuálně se sblížily až během pandemie | Video: Reuters, Ocean Park Hong Kong

Pandy Ying Ying a Le Le už před dlouhými roky našly útočiště v zoologické zahradě Ocean Park v Hongkongu. Protože šlo o samičku a samečka, snažili se je ošetřovatelé hned od začátku dát dohromady, aby zplodili potomka a přispěli k záchraně svého druhu. Jak ovšem informovala americká stanice CNN, jejich pokusy celých deset let selhávaly.

Byl konec ledna, když se areál návštěvníkům uzavřel kvůli šíření nového koronaviru. O několik týdnů později si místní personál u dvojice pand všiml chování, které je pro tyto savce typické v době páření. To každoročně nastává mezi březnem a květnem. Je tedy možné, že to, co pandám celou dobu chybělo, byl jen dostatek soukromí.

"Samice Ying Ying začala najednou trávit víc času ve vodě. Samec Le Le jí mezitím zanechával ve výběhu vlastní pachové stopy a hledal stopy, které naopak patřily Ying Ying. Kdyby se skutečně spářili, byl by to velký úspěch, protože pravděpodobnost těhotenství je v případě přirozené cesty vyšší než u umělého oplodnění," uvedl vedoucí místních zoologů Michael Boos.

I když tedy zatím vůbec není jisté, jestli se nějaké mládě narodí, Boos teď se svými kolegy pečlivě sleduje, jestli u Ying Ying nedojde k nějakým změnám těla či chování. "Pokud by samice otěhotněla, byly by u ní první hormonální a behaviorální změny vidět ke konci června. Možné je ale i to, že bude jevit falešné známky těhotenství a žádné mládě neporodí," přiblížil Boos.

Kdyby to dvojici pand přece jenom vyšlo, byla by to pro jejich druh skvělá zpráva. Mezinárodní svaz ochrany přírody na svém Červeném seznamu ohrožených druhů pandy zatím eviduje pouze v kategorii zranitelných, což ale neznamená, že se brzy nepřesunou mezi ohrožené. Podle pracovníků zahrady Ocean Park je dnes na světě jen okolo 1800 pand velkých žijících v přirozeném prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy