Premenstruační syndrom u mužů? Touží vyhrávat, zabíjet a mít permanentní erekci, říká psycholog

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
25. 11. 2015 7:00
Až čtvrtina mužů věří, že každý měsíc prožívá premenstruační syndrom stejně jako ženy. Ukázal to výzkum ve Velké Británii. Muži si stěžují na podrážděnost, únavu, rozbouřené emoce, a dokonce i menstruační křeče. Český psycholog a mentor iniciativy Liga otevřených mužů ale soudí, že se jedná o účelovou sociální studii. "Obávám se, že celé je to o tom, že se společnost snaží dávat muže a ženy na stejnou úroveň. Dějiny totiž neříkají, že by muži fungovali v cyklech," říká Václav Šneberger.
Foto: Thinkstock

Praha – Britská studie ukázala, že až čtvrtina mužů pravidelně prožívá období, kterému se v případě žen říká premenstruační syndrom (PMS). Ženy podle průzkumu pocitům svých mužů věří a jsou ochotné to ve vztahu zohlednit, píše deník The Independent. 

Český psycholog a mentor Ligy otevřených mužů Václav Šneberger nepřikládá průzkumu velkou váhu a tvrdí, že se běžné výkyvy emocí jen chybně vykládají.

Podle studie realizované společností Voucher Cloud trpí jeden ze čtyř britských mužů příznaky periody, jako je podrážděnost, zvýšené chutě, únava či rozbouřené emoce. Pět procent dotázaných dokonce tvrdí, že pravidelně zažívá menstruační křeče.

Do studie se zapojilo 2412 lidí, kteří žili nejméně rok v partnerském vztahu. Díky stejné účasti žen i mužů tak mohli sociologové stanovit, že 60 procent žen uvěřilo mužům jejich PMS, 43 procent z nich pak partnery povzbuzuje a raději kolem nich chodí po špičkách.

"Bavíme se tu o cyklickém vnímání vlastních emocí. Jako jsou ženy, které premenstruační syndrom a vůbec celý svůj cyklus hodně prožívají, jsou i ty, na nichž to vůbec nepoznáte. Stejně tak jsou u mužů běžné výkyvy emocí. Je to vlastní oběma pohlavím bez ohledu na to, jestli se tomu říká syndrom nebo nějak jinak,“ říká Šneberger s tím, že muži nejsou primárně cyklické bytosti a nijak se neproměňují v průběhu měsíce. Emocionální výkyvy mohou být ovšem dané mírou testosteronu.

Na testosteron se také odvolává doktor Jed Diamod, který se dlouhá léta zabýval studií mužských hormonů a své výsledky shrnul v knize Podrážděný muž, jak informoval server The Telegraph. Podle Diamonda trpí muži takzvaným syndromem dráždivého muže, který způsobuje kolísající hladina testosteronu během dne i celého měsíce. Hormonální cykly pak ovlivňují úroveň mužské energie, sexuální touhy či hněvu. Dánský vědec Allan Erslev už v roce 1950 tvrdil, že mužské dny ovlivňují i růst vousů. 

Kdo mění pleny, mění svět

"Někdy mě překvapí, jak rychle mi vousy rostou. Jindy si zase připadám jako malý kluk. Vyhýbám se paušálním soudům, jsem si ale jist, že během měsíce opravdu fungují určité hormonální změny. Stejně jako se mění datum, mění se i naše rozpoložení," říká Šneberger. "Dalo by se říci, že kolem 15. dne v měsíci jsme nejšťastnější, protože je výplata. Ke konci měsíce zase prožíváme smutek, protože dochází peníze. Nevím ale o tom, že by testosteron fungoval v cyklech,“ vysvětluje s nadsázkou.

Muži podle něj procházejí změnou po třicátém roku věku, kdy dosáhnou hormonálního i fyzického vrcholu. Po třicítce se u nich objevují jiné než existenční potřeby. "Během života jsme již něčeho dosáhli, něco získali. Začínají ubývat síly a to, co chceme, je pochopení, ne stát na stupních vítězů. Nevím, jestli se jedná o premenstruační syndrom, jisté ale je, že muži, kteří pijí, málo spí, špatně se stravují, jsou podráždění a zlobí se na sebe i svět kolem. Nepovím vám, jestli se to stává jednou nebo dvakrát za měsíc."

Britská studie také tvrdí, že příznaky mužského PMS se v podstatě dají vyčíslit. Muži, kteří svému cyklu věří, utratí v průměru o tři tisíce korun více za jídlo než ostatní, již svým měsíčním změnám nepřikládají takovou váhu. 

"Obávám se, že celé je to o tom, že se společnost snaží dávat muže a ženy na stejnou úroveň," míní Šneberger, podle kterého dějiny neříkají, že by muži fungovali v cyklech. "My spíše následujeme směr nahoru a dopředu. To znamená permanentní erekci, touhu po potenci, vyhrát, zabít, zničit a podrobit. V literatuře nejsou hrdinové, kteří by se stali hrdiny jen tím, že by odpočívali."

Podle českého psychologa se muži v průběhu času opravdu proměnili, ovšem ne k ženskému obrazu, jak se často říká. "V naší společnosti se mění role muže, ale nejde o měknutí nebo tvrdnutí, jak mnozí uvádějí. Je to kvalitativní změna a projevuje se zejména aktivním otcovstvím, kdy muž tráví více času doma s rodinou. Nemyslím si, že by to znamenalo, že jsme změkčilí. Vyznávám heslo – Kdo mění pleny, mění svět," dodává. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 19 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy