Tetovaní lidé jsou agresivnější, zjistili vědci. Motivy delfína či květin vztek zmírňují

jaz
19. 10. 2015 9:39
Výsledky britského výzkumu potvrzují, že lidé s tetováním jsou verbálně agresivnější a vzpurnější než netetovaní dospělí. Vědci předpokládají, že lidé podléhající frustracím a negativním emocím ventilují svůj psychický stav právě tím, že se nechají tetovat. Vliv na agresivní chování má prý také četnost tetování na těle.
Foto: raica quilici / Foter / CC BY-SA

Londýn – Jak spolu souvisí rizikové chování a tetování? Odpověď na tuto otázku se rozhodl najít profesor Virén Swami z univerzity Anglia Ruskin.

Testoval proto 378 dospělých Britů ve věku od 20 do 58 let a přišel na to, že se tetovaní jedinci vyznačovali verbální agresivitou a vzpurností. Přestože si tento "body art" oblíbili kromě motorkářských gangů a vězňů i obyčejní lidé, je podle vědců podobný druh umění symbolem rozhněvaných lidí.

"Akt tetování je vnímaný jako vzpurný, a obecně tetování samo o sobě může znamenat vzdor nebo nesouhlas," řekl Daily Mail pětatřicetiletý profesor sociální psychologie, který má vytetovanou třešeň, květ a bažanta. Jeho výzkum bude zveřejněn v dalším čísle časopisu Body Image.

Míra agresivity je pak odvislá od množství tetování, která má jedinec po těle. Podle Swamiho ale neexistuje spojitost mezi body artem a sociálním zázemím člověka nebo jeho vzděláním.

"Jedním z možných vysvětlení je to, že vzpurní lidé mohou reagovat na nespokojenost a frustraci tím, že se nechají tetovat," vysvětluje vědec.

Tetování se za dobu své existence výrazně proměnilo, posunula se zejména technologie a jeho průběh už není tolik bolestivý. Stejně tak se proměnily i motivy a významy samotných kreseb. Lidé si podle průzkumu nevybírají tetování, která by vyjadřovala sama o sobě agresi. Chtějí spíše zdůraznit svou jedinečnost a mít tetování jako módní doplněk.

"Na druhou strunu tu nebyly významné rozdíly mezi tetovanými a netetovanými dospělými, co se týká aktivního vzdoru. Je možné, že tato forma vzdoru, která je požitkářská a cílená, je v rozporu s bolestí a trvalostí tetování," uzavírá Swami.

Vědci konkrétní tetování během testování neviděli, avšak předpokládají, že lidé s květinami nebo delfíny nedosahovali takové agrese jako lidé s drsnějšími motivy. Ve studii pak zjistili, že na čtyři testované připadl vždy jeden tetovaný. Potvrdili tak výsledky amerického výzkumu z roku 2006, kdy vyšlo najevo, že 24 procent obyvatel má nějakou permanentní formu body artu.

Člověk na sebe vytváří tlak, ten není příjemný, ale je to taky stimul, se kterým se snažím pracovat, říká tatér a umělec Lukáš Musil alias Musa. Vždy mu šlo prý hlavně o to, s klientem si porozumět. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy