Čeští muži jsou v krizi. Kormidlem jim musí být jejich penis

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
25. 6. 2015 11:40
Muži přestávají být lovci a ženy udržovat oheň. Genderové role se mísí a podle odborníků stojíme na křižovatce, kam ženy dorazily o něco dříve a kde se bude rozhodovat o novém směru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Moderní Češi jsou v krizi. Ve společnosti, kde ženy pilotují letadla a muži používají gel na vlasy, převládají stále stereotypy, které jasně stanovují, co kterému pohlaví náleží. A současný muž tak čelí problému, jak se do těchto tradičních představ "vejít".

"Rozdíly mezi muži a ženami se stírají, což souvisí se změnou společnosti a práce. Dnes už není moc pracovních pozic, kde by byla potřeba fyzická síla, proto je logická zastupitelnost obou pohlaví. Ke změně dochází i v rodině a mění se fungování uvnitř partnerských vztahů,“ říká feministka a ředitelka organizace Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková, která současnou změnu považuje za pozitivní.

S aktivistkou souhlasí také český sociolog Josef Petr z iniciativy Liga otevřených mužů (LOM), který odmítá muže škatulkovat podle množství testosteronu. "Vznikají nové ideály mužství a s nimi spojená očekávání. Osobně si myslím, že tomu tak bude vždy. Mužství se nerozplyne do ztracena, spíš bude bohatší, pestřejší, zajímavější, pokud dáme změnám prostor a budeme je reflektovat," míní Petr.

Moderní rozervaní muži

Novou podobu moderního muže vidí Kavková v aktivním otcovství a větší míře projevování citů. Dnešní pánové už nejsou za každou cenu nuceni být ti silní, kteří si nemohou dovolit žádnou slabost. Sociolog Petr zase upozorňuje na rozervanost mužů, kteří jsou na jednu stranu aktivními rodiči, zároveň však musejí naplňovat starý model živitele a ochránce rodinného krbu. Pro pány je tak často těžké se ve svých rolích vyznat.

Takzvaná krize mužství je ale prý jen mediálně zkreslená realita. "Krize je skutečná jenom napůl. Obecně špatně se chápe jako proces, kdy přestáváme být opravdovými muži a stáváme se nemužnými. Pokud chceme mluvit o skutečné krizi, pak bychom měli zmínit zmatení rolí, které se odehrává mezi novými a starými ideály, hrající ping pong s naší každodenní žitou realitou," vysvětluje Petr.

Chlapi přece jen pláčou

Psycholog Pavel Špatenka upozorňuje na problém dnešních mladých mužů, kteří často bojují se slabostmi a pocity méněcennosti. "Bojí se emocí a citových ran, které popírají, vytěsňují a příliš racionalizují. Potýkají se s pasivitou, neschopností se prosadit a vlastní nezralostí," říká Špatenka a upozorňuje, že hledání identity je velmi individuální.

Jediným důvodem genderové krize není fakt, že v mnohých oblastech začaly chlapům směle konkurovat ženy. Ve školkách a školách chybějí silné mužské vzory, debaty o kvalitě mužského zdraví se redukují na diskuse o rakovině varlat a prostaty, přičemž se zapomíná, že největším zabijákem mužů je alkohol, jehož konzumace je s českým mužstvím pevně svázána. "A posledním tématem je práce se silou a násilím. Muži jsou obecně agresivnější a násilnější než ženy a často s touto energií neumíme zacházet, protože nás to nikdo nenaučil," říká Špatenka.

Silnější přežije

Podle psychologa Špatenky si muži musí krizí projít a dobýt své mužství, což se většinou stává napodobováním vzorů a společenských stereotypů. "Model je jasný, dostát mu je už problematické. Moudřejší pochopí, že nejde o to, napodobit kolektivní vzor, ale stát se sám sebou."

Z nesplněných očekávání pak plynou problémy, a jak říká sociolog Petr, muži si pak procházejí skutečnou životní krizí, která může vést až k sebevraždám nebo obrovské spotřebě alkoholu. "Každá krize je ale příležitostí pro změnu. Svět je v pohybu a dnešní muži mají jedinečnou příležitost přehodnotit, jakými muži chtějí být," říká Petr.

Recept na to, jak úspěšně projít krizí, vidí Špatenka v prazákladu mužské síly a jejím symbolu – penisu. "Dobýt zpět svůj falus není jen o primitivní sexuální energii, ale o znovuzískání schopnosti přiměřeného prosazení, pronikání, ohraničení, vnitřní pevnosti a hlavně schopnosti rozlišování," říká psycholog Špatenka.

Zakladatel iniciativy Mužský kruh Zdeněk Weber spojení sexuality s archetypem mužství potvrzuje. "Penis a jeho povaha je zásadním kormidlem života mnoha mužů. Je erektilní a prosazující se nutkavý milovník života. Z mužské sexuality vychází značná část dynamiky mužské povahy, archetypy tvořené po tisíciletí," říká Weber s tím, že rozlišuje archetyp válečníka, milovníka, krále a mystika.

Kvůli absenci mužských vzorů a přechodových rituálů, které by z chlapců udělaly muže, tak ve světě i v České republice vznikají iniciativy, jako je právě Mužský kruh nebo Liga otevřených mužů, které klestí cestu předsudky a očekáváními. Snaží se, jak říká kouč Václav Němeček, dovést muže k tomu, aby byli sami sebou a dokázali žít bez ohledu na představu dnešního světa.

Feministka Kavková se zamýšlí nad konkrétnějšími kroky, které by společnost měla učinit, aby mužům a ve výsledku celé rodině proměnu usnadnila. "V první řadě by bylo dobré zavést nějakou formu otcovské dovolené nebo ideálně se dostat na úroveň rodičovské dovolené, na které by se mohli střídat oba partneři a nějakou její část být doma i současně. Další otázkou je výchova, vzdělání a zbavení se stereotypů. Neznamená to ale, že by se mělo lidem diktovat, jak to mají dělat. Spíše jen dát možnost, aby si mohli zvolit cestu, která jim vyhovuje."

 

Právě se děje

Další zprávy