Praha je centrem augmentací a vede ji prezidentka. Nový Deus Ex ukazuje temnou budoucnost

Otakar Schön
29. 8. 2016 11:38
Nový díl videoherní ságy Deus Ex pokračuje v příběhu „lidské revoluce“. Přesunul se do Česka a ukazuje napětí mezi lidmi a osobami s kybernetickým vylepšením. Praha v roce 2029 nezapře kouzlo, hra má švih a nové schopnosti hlavní postavy stojí za vyzkoušení, píše v recenzi Otakar Schön.
Deus Ex: Mankind Divided – trailer. | Video: Eidos Montreal

U hry, která svůj marketing postavila na tom, že se odehrává v Praze, je překvapivé, že první hodina probíhá kdesi ve Spojených arabských emirátech, kde se speciální policejní jednotka pokusí překazit obchod se zbraněmi. Akce ale skončí překvapivým zvratem a vy jako Adam Jensen dojedete vlakem do české metropole.

Slyšet po dlouhé době ve hře češtinu, i když jde o hlášení metra, je zvláštní pocit. Zvláště když vzápětí po příjezdu přijde další překvapení, které dá autorům hry záminku, jak elitního špióna v podobě kyberneticky upraveného Adama Jensena připravit o část jeho schopností a nabídnout mu nové.

Deus Ex: Mankind Divided
Deus Ex: Mankind Divided | Foto: Eidos Montreal

Už ona první hodina hry ukazuje, co hráče čeká. Deus Ex vždycky spoléhal na to, že hráči budou přemýšlet, že přijmou hru na pokus a omyl, že budou zkoušet různé způsoby, jak splnit aktuální úkol, ať už jde o zajištění postupu kolegů z útočného týmu, o získání tajné technologie nebo informací. Je také zřejmé, že hra výrazně dává přednost tomu, aby hráči volili nekonfliktní přístup. Odpovídá tomu i ocenění za to, že ji celou projdete bez zabití jediného člověka.

Jensen má k dispozici spoustu možností, jak se vyhnout střelbě a zabíjení. Kybernetická vylepšení mu dávají možnost stát se neviditelným, čipy v jeho mozku a oko nahrazené kamerou mu poskytují informace o pohybu nepřátel i o tom, kterým směrem míří jejich pohled. A pokaždé, když narazíte na skupinu protivníků, můžete hledat průduchy klimatizace nebo vstup na střechu. Abyste se k nehlídaným cestám dostali, budete využívat schopnost vysoko skákat, rozbíjet narušené zdi nebo skládat pyramidy z velkých krabic a kontejnerů, abyste po nich vyšplhali nahoru. Ostatně taktické možnosti Adamovi Jensenovi pomáhá odhalit i speciální režim vidění, který zajímavé objekty zvýrazní.

Pokud se rozhodnete bojovat, můžete, ale bude to těžší. Nepřátelé nebývají sami. K dispozici jsou klasické zbraně i puška na uspávací šipky nebo taser zabudovaný do kybernetické paže. Nesmrtící přístup k boji má ale nevýhodu. Narkotika v projektilech jsou slabá a po dvou pěti minutách se nepřátelé proberou. Tichý postup hrou tak ve výsledku můžete zkombinovat do nejbrutálnějšího a eticky nejopovrženíhodnějšího možného přístupu. Na dálku oběti uspíte a pak je zblízka dorazíte ranou do spánku z pistole vybavené tlumičem. Ano, tak jsem nakonec řešil konflikty nejčastěji a s velkým úspěchem.

Součástí hry zasazené do budoucnosti je také hackování potřebné k získání přístupu k informacím v zaheslovaných počítačích, zařízením v budovách s kódovým zámkem a podobně. Zatímco třeba v Crysis 3 stačí při hackování jen ve správný okamžik zmáčknout tlačítko myši, v Deus Ex jde o propracovanou logickou minihru, která vyžaduje strategické přemýšlení i rychlé prsty.

Deus Ex: Mankind Divided
Deus Ex: Mankind Divided | Foto: Eidos / Square Enix

I tady však hra dává na vybranou; vedle možnosti se bez některých věcí obejít můžete hackování nahradit jednorázovým nástrojem, který lze vyrobit ze součástek roztroušených po Praze. Jen to bude znamenat spoustu hledání a sbírání. Snadnost hackování lze snížit vylepšováním bionických modifikací hlavního hrdiny a nově lze na bezpečnostní systémy útočit i na dálku díky novým experimentálním augmentacím Jensenova organismu.

Sběr surovin na výrobu multi-toolů nebo baterií, které pohánějí kybernetické funkce Jensenovva organismu připomínají svým pojetím Zaklínače - spočívá totiž v tom, že obíráte mrtvé nebo znehybněné nepřátele a hlavně vykrádáte domy a byty, klidně i v přítomnosti jejich obyvatel. Pokud chcete ve hře uspět, nesmíte mít skrupule, přestože vystupujete jako agent Interpolu.

Deus Ex: Mankind Divided
Deus Ex: Mankind Divided | Foto: Eidos Montreal

Zápletka hry, která představuje svět rozdělený mezi lidi a ty vylepšené s kybernetickými funkcemi, není úplně nová, přímo navazuje na předchozí díl Human Revolution, který skončil útokem "vylepšenců" na lidi kvůli hackerskému útoku zločince. Nyní se na hrací ploše objevují další entity - maskovaní vylepšenci, kteří se snaží získat co nejsilnější kybernetické augmentace, kolektiv hackerů, se kterým Jansen spolupracuje na odhalení identity spiklenců, kteří vše řídí z pozadí. Příběh jako takový je v herním prostředí nadstandardní, byť na literárním poli by žádnou revoluci nezpůsobil. Autoři si však dali skvělou práci s dialogy a s vytvořením důvěryhodného světa, který má vlastní logiku a historii.

I využití Prahy jako hlavního centra hry dává smysl. Praha se pod vedením první prezidentky v historii České republiky Žofie Růžičkové (je po ní ve hře pojmenované i hlavní nádraží) stala díky daňovým výhodám centrem vývoje kybernetických augmentací. Kvůli tomu je místem s velkou koncentrací "augů", a to vedlo k vytvoření napětí po událostech z předchozího dílu hry. Ponurý svět, ve kterém policie šikanuje "podezřelé" působí obzvláště věrohodně. Včetně nápisu Pomáhat a chránit na služebních vozech.

Deus Ex v plné parádě

Na hraní v plné parádě budete potřebovat dostatečně výkonný stroj. Na PC Alza Gamebox Neo s kartou Nvidia GTX 1070 s nejvyšším nastavením detailů měla hra v rozlišení 2560 x 1440 bodů problémy udržet plynulých 60 snímků za sekundu, při hraní ve 4K budou muset ke kompromisům sáhnout i majitelé grafických karet vyšší řady 1080. V nižším rozlišením a s nižší úrovní detailů si ale zahrají i majitelé starších karet jako je GeForce 660 a Radeon 7870.

Méně věrohodně ale působí ruský přízvuk Pražanů. Hlavní i vedlejší postavy hovoří tak, jako by patřily k ruské mafii. Občas ve hře zazní i čeština, třeba když vám prostitutka nabídne, že vám ani nebude účtovat žádné příplatky. Znalost českého prostředí dokládá i existence neoficiální tiskoviny - Samizdatu, jednotlivá vydání můžete najít v bytech a úkrytech postav, které se pohybují mimo zákon. Většina hráčů to nejspíše plně neocení, ale Češi by mohli a měli.

Deus Ex Mankind Divided si zaslouží pozornost kvůli samotné hratelnosti, ale další body získává i za technické zpracování. Na konzolích běží solidně a vypadá krásně, ale teprve na výkonném PC vynikne množství detailů a skvělé zpracování animací i chování zbraní.

Recenze vyšla na webu Tech.ihned.cz.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy