Videohry nejsou jen zábava, Olda se jejich hraním živí a cestuje po světě. Takhle vypadá jeho den

Oldřich "Faeli" Mahdal, profesionální hráč počítačové hry Hearthstone.
Seznamte se. Tohle je Olda Mahdal, 23letý student Kybernetiky a robotiky na ČVUT. Kromě toho, že Olda na začátku léta jako mnoho jeho vrstevníků neudělal státnice, se na první pohled nevymyká vzhledu typického studenta.
Přesto se v jeho dětském pokojíčku u rodičů, kam jezdí na návštěvy z pražské koleje, děje něco takřka světového. Večer před návštěvou redaktorů Aktuálně.cz dosáhl v rodinném domě v Novém Boru svého možná největšího životního úspěchu. Skončil třetí na kvalifikačním turnaji ve hře Hearthstone, což mu zajistilo místo na prestižním turnaji World Cyber Arena v Číně.
Kromě cesty k Velké čínské zdi se může těšit i na příjemnou finanční vzpruhu v podobě tří tisíc dolarů (zhruba 70 tisíc korun). "Je to asi můj největší herní úspěch v životě," říká Olda. Znát to na něm ale není. "Hry už neprožívám, úspěch beru pravděpodobnostně. Dvakrát po sobě jsem vypadl kolo před postupem, tak to teď konečně vyšlo," říká s klidným hlasem o postupu na turnaj, kde si hráči rozdělí 150 tisíc dolarů.
Olda je totiž profesionálním hráčem karetní počítačové hry Hearthstone. Ta funguje na podobném principu jako třeba legendární Magicy. Každý hráč bojuje za jednoho z devíti hrdinů a snaží se pomocí různých kartiček porazit svého soupeře.
Foto: Jakub Plíhal
Prokop Vodrážka Jakub Plíhal Prokop Vodrážka, Jakub Plíhal
24. 8. 2016 10:01
Videohry už nejsou jen zábava, i v Česku si lze jejich hraním přijít na dobré peníze. Redaktoři Aktuálně.cz vyrazili za profesionálním hráčem počítačové hry Hearthstone Oldou Mahdalem. Čirou náhodou den poté, co vyhrál svůj největší turnaj v životě. Ten mu kromě výhry zhruba 70 tisíc otevřel i cestu do světa. Z dětského pokoje rodinného domu tak získal možnost cestovat takřka po celém světě a živit se něčím, co ho neskutečně baví. Podívejte se, jak vypadá jeho život, v autorské fotoreportáži Jakuba Plíhala a Prokopa Vodrážky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy