Videohry nejsou jen zábava, Olda se jejich hraním živí a cestuje po světě. Takhle vypadá jeho den

Oldřich "Faeli" Mahdal, profesionální hráč počítačové hry Hearthstone.
Seznamte se. Tohle je Olda Mahdal, 23letý student Kybernetiky a robotiky na ČVUT. Kromě toho, že Olda na začátku léta jako mnoho jeho vrstevníků neudělal státnice, se na první pohled nevymyká vzhledu typického studenta.
Přesto se v jeho dětském pokojíčku u rodičů, kam jezdí na návštěvy z pražské koleje, děje něco takřka světového. Večer před návštěvou redaktorů Aktuálně.cz dosáhl v rodinném domě v Novém Boru svého možná největšího životního úspěchu. Skončil třetí na kvalifikačním turnaji ve hře Hearthstone, což mu zajistilo místo na prestižním turnaji World Cyber Arena v Číně.
Kromě cesty k Velké čínské zdi se může těšit i na příjemnou finanční vzpruhu v podobě tří tisíc dolarů (zhruba 70 tisíc korun). "Je to asi můj největší herní úspěch v životě," říká Olda. Znát to na něm ale není. "Hry už neprožívám, úspěch beru pravděpodobnostně. Dvakrát po sobě jsem vypadl kolo před postupem, tak to teď konečně vyšlo," říká s klidným hlasem o postupu na turnaj, kde si hráči rozdělí 150 tisíc dolarů.
Olda je totiž profesionálním hráčem karetní počítačové hry Hearthstone. Ta funguje na podobném principu jako třeba legendární Magicy. Každý hráč bojuje za jednoho z devíti hrdinů a snaží se pomocí různých kartiček porazit svého soupeře.
Foto: Jakub Plíhal
Prokop Vodrážka Jakub Plíhal Prokop Vodrážka, Jakub Plíhal
24. 8. 2016 10:01
Videohry už nejsou jen zábava, i v Česku si lze jejich hraním přijít na dobré peníze. Redaktoři Aktuálně.cz vyrazili za profesionálním hráčem počítačové hry Hearthstone Oldou Mahdalem. Čirou náhodou den poté, co vyhrál svůj největší turnaj v životě. Ten mu kromě výhry zhruba 70 tisíc otevřel i cestu do světa. Z dětského pokoje rodinného domu tak získal možnost cestovat takřka po celém světě a živit se něčím, co ho neskutečně baví. Podívejte se, jak vypadá jeho život, v autorské fotoreportáži Jakuba Plíhala a Prokopa Vodrážky.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy