Poruchy osobnosti a jak je včas rozpoznat. Znáte jejich typické příznaky?

Dan Poláček Tereza Šolcová Dan Poláček, Tereza Šolcová
28. 11. 2024 9:54
Porozumět chování lidí, kteří trpí poruchami osobnosti, je pro jejich okolí často velmi náročné. Přijmout skutečnost, že se tak chovají nikoliv proto, že by takoví byli ze své podstaty, ale protože jsou jednoduše nemocní, není vůbec snadné. Společnost na ně nezřídka nahlíží skrz prsty a kapacita odborné pomoci je vytížená na roky dopředu. Galerie přináší přehled nejznámějších osobnostních poruch.
Ilustrační obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence
Ilustrační obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence | Foto: Aktuálně.cz / Dall E2 / Prompt Engineering: Dan Poláček

Hraniční porucha osobnosti

Představte si život jako na emoční houpačce. Člověk s HPO prožívá city nesmírně intenzivně. Láska se může během okamžiku změnit v nenávist, radost v hluboký smutek. Tito lidé jsou mimořádně citliví na odmítnutí a často se potýkají s chronickými pocity prázdnoty. Jejich emoční reakce jsou jako bouře: Přicházejí rychle, jsou velmi silné a trvá dlouho, než odezní.

Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje emoční nestabilitou, impulzivním chováním a chaotickými vztahy. Jedinci s touto poruchou zažívají intenzivní výkyvy nálad a mají potíže s regulací emocí, což často vede k konfliktům ve vztazích a sebepoškozování. Časté jsou pocity prázdnoty a strach z opuštění. 

Porucha postihuje přibližně 1,6 až 5,9 % populace, přičemž častěji se vyskytuje u žen.

Vztahy osob s HPO připomínají dramatický seriál. Jsou intenzivní, bouřlivé a často nestabilní. Typické je střídání mezi naprostou idealizací druhé osoby a jejím následným zavržením. Strach z opuštění je tak silný, že může vést k zoufalým pokusům udržet si blízké za každou cenu.

Hraničáři často jednají impulzivně a mohou se zapojovat do rizikového chování, jako je nebezpečná jízda, utrácení peněz nebo rizikový sex. Mají nejasnou představu o tom, kdo vlastně jsou, jejich cíle a hodnoty se mohou rychle měnit. Bohužel je u nich také zvýšené riziko sebepoškozování a sebevražedných pokusů.

Dobrou zprávou je, že HPO je léčitelná. S postupem času se příznaky zmírňují a značná část jich může během 10 let samovolně vymizet. Klíčovou roli hraje psychoterapie, která pomáhá pacientům lépe porozumět sobě samým a zvládat své emoce.

 

Právě se děje

Další zprávy