Poruchy osobnosti a jak je včas rozpoznat. Znáte jejich typické příznaky?

Dan Poláček Tereza Šolcová Dan Poláček, Tereza Šolcová
28. 11. 2024 9:54
Porozumět chování lidí, kteří trpí poruchami osobnosti, je pro jejich okolí často velmi náročné. Přijmout skutečnost, že se tak chovají nikoliv proto, že by takoví byli ze své podstaty, ale protože jsou jednoduše nemocní, není vůbec snadné. Společnost na ně nezřídka nahlíží skrz prsty a kapacita odborné pomoci je vytížená na roky dopředu. Galerie přináší přehled nejznámějších osobnostních poruch.
Ilustrační obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence
Ilustrační obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence | Foto: Aktuálně.cz / Dall E2 / Prompt Engineering: Dan Poláček

Antisociální porucha osobnosti

Antisociální porucha osobnosti (ASPD) představuje závažný psychiatrický stav, který se projevuje dlouhodobým vzorcem chování. Jedinec při něm ignoruje práva ostatních a porušuje společenské normy. Tito lidé mohou být navenek velmi okouzlující a zábavní společníci, pod maskou se však mnohdy skrývá tendence k manipulaci a využívání druhých.

Lidé s ASPD často vykazují několik charakteristických rysů. Jsou impulzivní, jednají bez ohledu na následky a mají sklony k agresivnímu chování. Nedokážou pociťovat výčitky svědomí a chybí jim empatie vůči ostatním. Často lžou, podvádějí a manipulují s lidmi pro vlastní prospěch.

Porucha se vyskytuje u 1-4 % populace, přičemž je častější u mužů než u žen. Pro stanovení diagnózy musí být příznaky pozorovatelné již před 15. rokem věku, oficiální diagnóza se však stanovuje až od 18 let. Zajímavé je, že až 47 % mužů ve vězeňské populaci splňuje kritéria pro tuto diagnózu.

Léčba je složitá, především proto, že pacienti zřídka sami vyhledají pomoc. Využívá se především psychoterapie a behaviorální terapie. V některých případech mohou lékaři předepsat léky na zvládání přidružených symptomů, jako je impulzivní agrese.

 

Právě se děje

Další zprávy