Výzkumníci z University of California prověřovali 500 tisíc písní, které se umístily mezi stovkou nejlepších v britských hitparádách mezi roky 1985 až 2015. A došli k pozoruhodným závěrům, píše server Mashable.
Podle dokumentu otištěném v Royal Society Open Science z analýzy vyplynulo, že postupně ubývají šťastné a veselé písně a naopak přibývají smutnější a depresivnější, které vhánějí slzy do očí. Písničky také ztratily na "mužnosti".
Výzkumníci přitom zjistili, že mezi nejúspěšnější skladby patří šťastnější a bezstarostné písně, které obsahují více ženskosti.
"Zdá se, že publikum preferuje šťastnější písně, přitom se každý rok vydávají další a další smutné písně," píše se v závěrečné zprávě, kterou server Mashable cituje.
Výzkumníci nasbírali spoustu dat, na jejichž základě vytvořili program, který dokáže s 85procentní přesností určit, jestli se analyzovaná píseň stane hitem.
Podobně, jako když v proslulém českém filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vydával "prapočítač" kondiciogramy, kdy budou mít lidé šťastné dny, může jeho modernější verze vydávat současným zpěvákům "kondiciogramy" jejich písní a určit, které z nich mají šanci prorazit.