Praha/Sapporo (Ekolist) - Klimatické změny mohou na jihu Afriky snížit produkci kukuřice do 20 let až o pětinu.
Důvodem jsou velká sucha, která sužují západ Jihoafrické republiky (JAR). Východ země je naopak vystaven častějším bouřím.
"Pro rozvojové státy je otázka, do jaké míry klimatické změny ovlivní zemědělství, otázkou nejdůležitější. A zatím to nevypadá na dobré zprávy," řekl novinářům jihoafrický ministr životního prostředí Marthinus van Schalkwyk.
"Pro nás nejsou klimatické změny něčím, čeho se budeme bát v budoucnu. U nás již změny nastaly," citovala ho agentura Reuters.
Čtěte také: Pěstování biopaliv uvrhlo do chudoby 30 milionů lidí
Potřebují technologie
Změny klimatu a růst cen potravin byly hlavními body jednání na letošním zasedání zemí G8 v Japonsku. Van Schalkwyk na něm vyzval rozvinuté země, aby snížily emise skleníkových plynů o 80 až 95 procent ve srovnání s rokem 1990.
Podle něj se jinak změny klimatu nepodaří odvrátit. Rozvojové země, jako je Jihoafrická republika, která vlastní většinu afrických zásob uhlí, navíc nutně potřebují moderní technologie, které by zpomalily růst emisí.
V důsledku rozšiřování suchých oblastí a potíží se silnými dešti a prudkými cyklónovými bouřemi se v Jihoafrické republice šíří malárie a dochází k obrovským materiálním škodám.
Více o Africe: Afrika se mění. Za 30 let zmizel les, ledovce i jezera
Genetická budoucnost
Protože západní část JAR vysychá, zemědělci se musí přizpůsobit. Farmářům tak nezbývá než se naučit pěstovat odolnější druhy kukuřice.
Podle jihoafrického ministra se tím například otvírá prostor pro pěstování geneticky modifikovaných druhů plodin, které je v zemi už dnes legální.
Jihoafričané ročně spotřebují zhruba osm milionů tun kukuřice. V roce 2007 se zde vypěstovalo něco málo přes sedm milionů tun, letos 11 milionů tun.
Už v prosinci stát vyňal kukuřici ze seznamu plodin, ze kterých je možné vyrábět biopaliva - a to navzdory protestům pěstitelské lobby, která se obávala poklesu cen kvůli bohaté úrodě.
Více z Ekolistu: