Pěstování biopaliv uvrhlo do chudoby 30 milionů lidí

vk
26. 6. 2008 11:00
Rostliny pro biopaliva zabírají půdu potravinám
Také řepka je jednou z rostlin, ze kterých se vyrábějí biopaliva
Také řepka je jednou z rostlin, ze kterých se vyrábějí biopaliva | Foto: Evropská komise

Brusel - Biopaliva mohou za třicetiprocentní nárůst světových cen potravin. V jeho důsledku se podle agentury Reuters 30 milionů lidí na celém světě ocitlo na hranici chudoby.

Podle zprávy vydané agenturou Oxfam podporují rozvinuté země produkci biopaliv ve snaze omezit svou závislost na dovážené ropě a zmenšit emise skleníkových plynů. Biopaliva jsou pro výrobce výhodnější.

Čtěte také: Šéf hnutí Duha bloguje: Biopaliva? Ano, ale s rozumem

"Poptávka bohatých zemí po biopalivech pro dopravu působí potravinovou inflaci," řekl autor zprávy, poradce společnosti Oxfam Rob Bailey. "Obilné rezervy jsou teď rekordně nízké."

15 miliard na biopaliva

Bohaté země utratily loni za podporu biopaliv téměř 15 miliard dolarů. Levnější brazilský ethanol, který mnohem méně narušuje celosvětové zásoby potravin, ale blokovaly.

"I když kvalita úrody pro výrobu paliva převyšuje kvalitu potřebnou pro potraviny, stejně se úroda používá na výrobu paliva," kritizoval Rob Bailey

Agentura také ve zprávě vyzvala bohaté země včetně Evropské unie, aby zrušily plány k prosazování biopaliv. Včetně plánů EU získat do roku 2020 deset procent paliva určeného k dopravě z obnovitelných zdrojů .

Více zde: Eurokomisař pro energetiku: Biopaliva? Žádný zázrak

Oxfam podle britské BBC odhaduje, že takový plán EU by do roku 2020 mohl změnou používání půdy znásobit emise uhlíku až sedmdesátkrát.

Biopaliva z odpadků

Evropská unie plánuje zpřísnit kritéria, aby zajistila, že biopaliva nenadělají víc škody než užitku.

Některé členské státy chtějí, aby cíle byly podmíněné komerční dostupností biopaliv druhé generace z farmářského odpadu, odpadů z lesnictví a z domácností.

Oxfam odhaduje, že se do roku 2020 emise uhlíku - způsobené už zmiňovanými změnami ve využívání půdy - vyšplhají nad 3,1 miliardy tun, převážně jako výsledek plánů EU.

Biopaliva se pak budou muset používat nejméně 46 let, aby se tento "uhlíkový dluh" vyrovnal.

"Biopaliva zabírají zemědělskou půdu a nutí farmáře rozšiřovat svá pole do míst, kde je významná spotřeba uhlíku, jako v lesích a mokřinách," píše se ve zprávě Oxfamu.

Čtěte také: Potravinová krize brzdí využití biopaliv v Česku

 

Právě se děje

před 10 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy