OSN: Nové léky nebudou. Vymírají zvířata i rostliny

mih
5. 5. 2008 0:12
S vymíráním zvířat a rostlin mizí i léčivé látky
Díky některým druhům žab lze lépe léčit lidské nemoci.
Díky některým druhům žab lze lépe léčit lidské nemoci. | Foto: Reuters

Singapur - Vymírání rostlinných a živočišných druhů způsobí, že vědci budou mít méně možností, jak zkoumat a získávat léčivé látky, varovala Organizace spojených národů (OSN).

K tomuto závěru došlo více než sto vědců. Výsledky výzkumu zveřejnili v publikaci OSN s názvem "Udržitelný život: Jak lidské zdraví závisí na rozmanitosti druhů".

Podle autorů publikace lidé ubýváním živočišných a rostlinných druhů ztrácejí klíč k vývoji život zachraňujících léků - od antibiotik po přípravky na léčbu rakoviny.

"Ztráta životního prostoru, ničení a oslabování ekosystémů, čerpání přírodních zdrojů a klimatické změny ničí přírodní kapitál planety, včetně lékařských pokladů, které jsou ukryté v různorodosti druhů," řekl Achim Steiner, ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Například ze žaludku určitého druhu žáby, takzvané tlamorodky, by se daly získávat enzymy vhodné k léčbě žaludečních vředů u lidí. Tento druh však již pravděpodobně vyhynul a s ním zmizely i vzácné léčivé látky, píše se ve studii.

U některých vyhynulých medvědů zase během zimního spánku docházelo ke zpevňování kostí. Tato schopnost by se bývala mohla využít při léčbě osteoporózy.

Kniha uvádí sedm skupin rostlin a živočichů, mimořádně vhodných pro lékařské účely. Zmiňuje například žraloky, primáty, medvědy nebo strom jinan.

Obzvláště chránit je podle autorů publikace nutné obojživelníky, ze kterých lze získávat řadu léčivých látek a kteří jsou zvláště citliví na znečišťování planety a klimatické změny.

"Musíme něco udělat, abychom pomohli zachránit biologickou rozmanitost," prohlásil Steiner na konferenci v Singapuru, kde OSN publikaci představila. "Lidská společnost je při léčbě svých nemocí na přírodě zcela závislá," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy