Brazílie vytáhla proti ilegální těžbě dřeva v Amazonii

gaz
16. 2. 2008 9:00
Zabavila 500 kamionů pokácených stromů
Razie v Tailandii se zúčastnilo 140 policistů.
Razie v Tailandii se zúčastnilo 140 policistů. | Foto: Reuters

Brasilia - Brazílie podnikla rozsáhlý nájezd na nelegální těžaře dřeva v Amazonii. Podle agentury Reuters zabavila 500 kamionů pokácených stromů.

Vláda se tímto krokem snaží reagovat na katastrofální statistiky zveřejněné v lednu.

Podle nich bylo v brazilské Amazonii v posledních pěti měsících roku 2007 odlesněno nejméně 3.235 čtverečních kilometrů pralesa. Tedy čtyřikrát více než ve stejném období před třemi lety.

Do roku 2030 se může zalesněná amazonská plocha zmenšit o 20 procent.

Čtěte také: Amazonského pralesa může do roku 2030 ubýt i pětina

Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii.
Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii. | Foto: Reuters

8 ze 140ti

"Jde o jednu z největších operací proti pilám," citovala Reuters Ivanette Mottovou, mluvčí vládní ekologické organizace Ibama.

Ve městě Tailandia ve státě Pará, kde k razii došlo a které je centrem těžařského průmyslu, se nachází celkem 140 pil na dříví. Osm z nich bylo podle úřadů ilegálních.

Policie kromě toho uzavřela i 43 milířů vyrábějících dřevěné uhlí.

Podle ekologů pracují těžaři ruku v ruce se zemědělci a rančery, kteří vykácené plochy lesa rychle obsadí. To vše za tiché podpory místních úřadů.

Rozpolcená vláda

Že to není slavné ani s federálními orgány, ukazuje nynější návrh zákona, který by zmírnil ochranu pralesa a dal těžařům volnější ruku. Proti návrhu už protestovalo ministerstvo životního prostředí a zemědělství.

Vláda také plánuje velké infrastrukturní projekty, které do oblasti přivedou další osadníky, což existenci pralesů ohrozí. Připravuje se například stavba transamazonské dálnice a velká vodní elektrárna na řece Madeiře.

 

Právě se děje

Další zprávy