Brazílie vytáhla proti ilegální těžbě dřeva v Amazonii

gaz
16. 2. 2008 9:00
Zabavila 500 kamionů pokácených stromů
Razie v Tailandii se zúčastnilo 140 policistů.
Razie v Tailandii se zúčastnilo 140 policistů. | Foto: Reuters

Brasilia - Brazílie podnikla rozsáhlý nájezd na nelegální těžaře dřeva v Amazonii. Podle agentury Reuters zabavila 500 kamionů pokácených stromů.

Vláda se tímto krokem snaží reagovat na katastrofální statistiky zveřejněné v lednu.

Podle nich bylo v brazilské Amazonii v posledních pěti měsících roku 2007 odlesněno nejméně 3.235 čtverečních kilometrů pralesa. Tedy čtyřikrát více než ve stejném období před třemi lety.

Do roku 2030 se může zalesněná amazonská plocha zmenšit o 20 procent.

Čtěte také: Amazonského pralesa může do roku 2030 ubýt i pětina

Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii.
Letecký pohled ne jednu z pil v Tailandii. | Foto: Reuters

8 ze 140ti

"Jde o jednu z největších operací proti pilám," citovala Reuters Ivanette Mottovou, mluvčí vládní ekologické organizace Ibama.

Ve městě Tailandia ve státě Pará, kde k razii došlo a které je centrem těžařského průmyslu, se nachází celkem 140 pil na dříví. Osm z nich bylo podle úřadů ilegálních.

Policie kromě toho uzavřela i 43 milířů vyrábějících dřevěné uhlí.

Podle ekologů pracují těžaři ruku v ruce se zemědělci a rančery, kteří vykácené plochy lesa rychle obsadí. To vše za tiché podpory místních úřadů.

Rozpolcená vláda

Že to není slavné ani s federálními orgány, ukazuje nynější návrh zákona, který by zmírnil ochranu pralesa a dal těžařům volnější ruku. Proti návrhu už protestovalo ministerstvo životního prostředí a zemědělství.

Vláda také plánuje velké infrastrukturní projekty, které do oblasti přivedou další osadníky, což existenci pralesů ohrozí. Připravuje se například stavba transamazonské dálnice a velká vodní elektrárna na řece Madeiře.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy