Od středověké tvrze k zámeckým bytům. Památkáři chválí postup investora v Jinonicích

Od středověké tvrze k zámeckým bytům. Památkáři chválí postup investora v Jinonicích
Od konce 17. století do roku 1945 ho vlastnil a spravoval rod Schwarzenbergů, který chtěl být z obchodních důvodů blízko královské Prahy a spravoval odtud své polnosti včetně Butovic a Řeporyjí. Po znárodnění přešel areál do správy Československých státních statků a v pozdějších 90. letech je z konkurzní podstaty koupil i s pozemky současný majitel, developerská společnost V Invest.
Celkem bude na jinonickém panství 46 bytových jednotek plus komerční prostory pro provoz pivovaru nebo restaurace. Žádná bytová jednotka přitom nemá být stejná.
Nadčasové proměny se dočkají také spodní, barokní prostory, které firma upraví tak, aby do nich prostupoval dostatek světla.
"Snažíme se skloubit historické hodnoty s moderním způsobem bydlení. Chceme, aby nové vikýře oken nebyly agresivní a byly zapuštěné směrem dovnitř. Tím pádem nejsou zvenčí tolik viditelné a zároveň propouští do interiéru dostatek světla. Z části je bude krýt i římsa domu a tím dosáhneme podobného vzezření, jako měla budova v historii," vysvětluje ředitel společnosti Jaroslav Vondřička.
Foto: M. Frouz (9. 8. 2018)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 4. 2021 6:00
Spolupráce majitele jinonického statku s památkáři odkryla část historie Velké Prahy. Obří areál, který do znárodnění patřil Schwarzenbergům, koupila v 90. letech společnost V Invest s vizí přestavět jej na hotel. Světová finanční krize ale plány zhatila a společnost musela pro areál najít jiné využití. Velkostatek teď začala měnit na zámecké byty s původními krovy a středověkou tvrzí pod nohama.

V obecné rovině platí, že ani statut kulturní památky stavbě nezaručuje, že se při budoucích rekonstrukcích neztratí stopy minulosti. Projekt investora a jeho postup při přestavbě velkostatku na zámecké byty v pražských Jinonicích si ale odborníci z Národního památkového ústavu zatím chválí.

"Někdo může mít pocit, že se zase staví něco pro bohaté, chtěl bych ale upozornit, že je to dnes jedna z mála cest, jak takový druh objektu zachránit. Do Jinonic už patrně nepřijde žádný Schwarzenberg ani nikdo jiný, kdo by v usedlosti oprášil velkochov dobytka - nemá šanci, okolo už nejsou žádné pozemky, ale jen chaotická, masivní zástavba," vysvětluje specialista a terénní pracovník Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Bývalý šéf územního pracoviště v Praze chválí i to, že investor respektoval práci a přání archeologů, aby podzemní garáže, které jsou v projektu umístěné ve dvoře, z části přesunul na jiné místo. Při průzkumu vyšlo najevo, že pod povrchem se skrývá vrcholně středověká tvrz s dochovanými obvodovými zdmi, obranným příkopem a relikviemi dvou mostních konstrukcí.

Co nález říká o historii Velké Prahy, čtěte podrobněji v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy