Slavná sklárna roky chátrala, teď je na prodej. "Malou Paříž" snad čeká záchrana

Slavná sklárna roky chátrala, teď je na prodej. "Malou Paříž" snad čeká záchrana
Začátkem 20. století byl sever republiky mekkou sklářského průmyslu. Bohatství se konkrétně v Kamenickém Šenově projevilo na fasádách domů, výstavbě secesních vil a řadě prosperujících kaváren či restaurací, které městu dodávaly lázeňský charakter.
Velký areál měl vlastní brusírny kovů, slévárny a tiskárnu s pětibokou přístavbou kanceláře do nádvoří.
Do prvního patra čelního křídla budovy vedlo krásné centrální schodiště.
Areál bývalé sklárny se nachází v obci Kamenický Šenov v Libereckém kraji. Má neuvěřitelných 6633 metrů čtverečních, většina staveb je v něm ale v havarijním stavu.
Foto: Radomír Kočí (zdroj)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 3. 2021 6:00
Sklárna Eliase Palmeho v Kamenickém Šenově u České Lípy má šanci na záchranu. Roky chátrala, teď je na prodej a čeká na nového majitele. Průmyslová stavba je vzpomínkou na dobu, kdy se obci přezdívalo Malá Paříž. O bohatství sklářského města svědčily krásné vily, upravené ulice, kavárny a restaurace. Po roce 1945 si Eliášku převzal stát, o 30 let později v ní skončil provoz a od té doby chátrá.

Areál nechal začátkem 20. století postavit Elias Palme, který byl majitelem stejnojmenné sklářské značky. Firma se specializovala na lustry a její výrobky mířily do různých koutů světa. Svůj unikát měla například milánská opera La Scala, opera v Římě, hotel Waldorf Astoria v New Yorku či opera v Sydney.

Nemovitost prodává realitní makléř Radomír Kočí, který je také spoluautorem databáze Prázdné domy. Nemovitost se prodává jen za cenu pozemku. Podrobnosti čtěte v naší galerii. 

 

Právě se děje

Další zprávy