Šlechtovka získává zpět svou krásu. Podívejte se, jak vypadá opravený barokní sál

Šlechtovka získává zpět svou krásu. Podívejte se, jak vypadá opravený barokní sál
Architektonicky velmi náročná byla také obnova dávno zaniklé kašny.
Dnes jsou v něm kromě podlahy, dveří a zdí už zrekonstruovány i hodnotné nástropní fresky od Jana Jakuba Stevense ze Steinfelsu, které poničily požáry v minulém století a následně vandalové při povodních v roce 2002.
"Poslední fragmenty maleb jsou dnes vráceny zpět, ale překryty ochrannou vrstvou omítky, na které jsou namalovány nové repliky barokních fresek podle dochovaných fotografií. Fresky maloval klasickou technikou " al fresco" malíř Jiří Čihák s Daliborem Davidem. Dnes je to už unikátní přístup. A tvůrčí, ne jen fyzický," vysvětluje Hulec.
Šlechtova restaurace stojí poblíž Výstaviště v pražském parku Stromovka. Její rekonstrukci dostal na starost Ateliér Hulec a Špička Architekti, který záchranu barokní stavby s romantickou přestavbou z 19. století prosazoval od konce 90. let.
Foto: Matěj Boháč, autor přestavby: Hulec a Špička Architekti (Mikuláš Hulec, Daniel Špička, Michala Srnková, Helena Šímová, Matěj Boháč, Satra spol. s.r.o.)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 3. 2021 6:00
První etapa náročné rekonstrukce Šlechtovy restaurace v Praze 7 je u konce. Ateliér Hulec a Špička Architekti společně s restaurátory opravili arkády v přízemí, barokní sál nebo vnitřní grottu, tedy umělou okrasnou jeskyni s kašnou a vodopádem. Teď přijde na řadu okolí budovy, jako je kolonáda, altán a toalety. Kvůli množství náročných prací Praha 7 plánuje restauraci otevřít až v létě 2022.

Barokní letohrádek ze 17. století magistrát původně sliboval otevřít za dva roky od počátku rekonstrukce, která začala v roce 2017. Kvůli nedostatku peněz v rozpočtu a množství restaurátorských prací se ale první etapa musela přerušit a s tím se oddálil i termín otevření, který je aktuálně plánován na léto roku 2022.

"Bylo nutné i přepracovat projekt restaurací a jejich gastrovybavení, protože nedávno vybraný budoucí provozovatel celého areálu, Obecní dům a Together restaurants, má svoji vizi a koncepci, kterou nebylo samozřejmě 'bez hostinského' možné dříve naplnit," říká vedoucí architekt Mikuláš Hulec.

Díky jeho ateliéru Hulec a Špička Architekti se na část interiéru můžete podívat s předstihem. V galerii najdete opravenou grottu i barokní sál. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy