Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu

Fabrika na Šluknovsku chátrala, přátelé ji teď opravují a budují ateliéry i tiskárnu
"V minulosti Ivan opakovaně zažil, že jakmile s přáteli zvelebili nějaké do té doby zanedbané místo, majitelé neúnosně zvedli nájemné a kulturní aktivity Divusu musely hledat nové zázemí dál na periferii republiky. Kyjovská fabrika je tak po Praze a Vraném nad Vltavou prvním opravdu stálým zázemím,“ vysvětluje Mečlova kamarádka Sylva, která ve fabrice od začátku pomáhá.
Fabrika má kromě vnitřních dispozic i prostornou střechu, kde jsou v létě pravidelné lekce jógy. Na film, jehož výtěžek putuje na další práce i kulturní program ve fabrice, shání Macháčová finance prostřednictvím crowdfundingu na stránkách donio.cz. V kampani je na výběr řada odměn, jako je vstupenka na šluknovskou verzi Boiler roomu, knihy od nakladatelství Divus, workshop se stad-up komiky, audiokniha na dobrou noc či queer poradna "Jak udělat dobrý dojem". Lidé ale mohou na opravy přispět třeba jen symbolickou sto korunou.
I samotná fabrika se začala postupně měnit. Základem bylo nahradit zničenou střechu i vnitřní konstrukce a stavbu očistit od necitlivých stavebních úprav posledních desetiletí. Tým přátel si přál využít původní sto let staré prvky, které se i přes havarijní stav v interiéru dochovaly často pod nánosy omítky. Současnou podobu prostoru navrhuje designérka Gabriela Náhlíková.
V druhém patře je už téměř hotová galerie. Až to situace dovolí, chtěl by v ní tým přátel i se zapojením lidí z okolí pořádat kulturní program, jako jsou výstavy, čtení, divadelní představení, koncerty, promítání a různé vzdělávací či komunitní akce.
Foto: Nová Perla (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 3. 2021 6:00
Před třemi lety koupila skupina přátel kolem nakladatelství Divus starou fabriku na Šluknovsku. Bývalá niťárna měla probořenou střechu a shnilou konstrukci. Že ji půjde ještě zachránit, věřil z místních jen málokdo. Postupně v ní však vznikla galerie a v plánu jsou i ateliéry či tiskárna. Co naopak dochází, jsou finance. Komička, která v Nové Perle od jara pomáhala, proto z prostředí natáčí film.

Satirický snímek nazvaný ŤipŤop vznikl spontánně během pandemie, když Alex Macháčová přijela do Kyjova na v pořadí už druhou uměleckou rezidenci. V niťárně, v které trvale bydlí i šéf nakladatelství Divus Ivan Mečl, chtěla napsat scénář ke komediálnímu seriálu a tvořit živé umění.

"Scénář jsem napsala jen do první verze a místo přepisování jsem začala pomáhat Ivanovi se vším možným. A protože jsme většinu věcí oba dělali poprvé, vždy se z toho stala zábava. Lidé kolem nás chodili a říkali: Vždyť vy se tady jenom bavíte!" říká s úsměvem producentka stand-up večerů Don't Call Me Kotě.

"Jako by neviděli, že každý den řešíme výpadky elektřiny, nedostatek peněz, materiálu nebo lidí, kteří by nám mohli pomoct tu rekonstrukci dodělat. A právě to je dějem filmu Ťip Ťop, ve kterém vystupujeme sami za sebe, odtajňujeme své nedostatky a otevřeně si říkáme o pomoc," dodává.  

Na film, který má podpořit rekonstrukci areálu bývalé niťárny i její kulturní život, vyhlásila Macháčová sbírku na donio.cz. Zájemci mohou na opravy přispět ale i na serveru darujme.cz. Třeba jen symbolickou stokorunou.

Podívejte se, jak se stará niťárna posupně mění v Novou Perlu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy