Město budoucnosti bez třídního bezpráví. Brasília vznikla na polích před 60 lety

Město budoucnosti bez třídního bezpráví. Brasília vznikla na polích před 60 lety
Pomník stojí v centru města, na náměstí Tří mocí, budovaném od roku 1956. Prioritou bylo postavit budovy Národního kongresu, nejvyššího soudu a paláce Planalto, kde sídlí prezidentské kanceláře.
Ikonou Brasílie je kromě kanceláře prezidenta i jeho soukromá rezidence, přezdívaná Alvorada.
Opěrnou konstrukci katedrály tvoří 16 betonových sloupů ve tvaru hyperboloidu, každý váží 90 tun.
Katedrála, která nese Niemeyerův rukopis, je dnes národní a historickou kulturní památkou. Zobrazit 39 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Dan Poláček Magdaléna Medková, Dan Poláček
21. 4. 2020 6:00
Brasílii navrhl architekt Lúcio Costa na popud prezidenta s českými kořeny Juscelina Kubitscheka. Představitel jihoamerické země chtěl, aby výstavba byla hotová do konce jeho volebního mandátu. Ke stavbě zburcoval i veřejnost. Od roku 1960 je metropole nejen hlavním městem Brazílie, ale také krásnou ukázkou modernistického pojetí světa. Podívejte se, jak se plnil sen nezávislé země.

Ještě před 64 lety byly v místech dnešní Brasílie jen zelené louky. Prezident Juscelino Kubitschek, vnuk českého emigranta, snil o symbolu nové demokracie, městu, které nebude historicky spjaté s Portugalci a "kávovou oligarchií". 

V září 1956 dal prezident vypsat národní soutěž na urbanistickou studii, kterou o rok později vyhrál architekt Lúcio Costa. Vzápětí už do polí v centru země vyjely první buldozery. 

To, jak bude vypadat architektura nové metropole, navrhl architekt Oscar Niemeyer. Představa vycházela z filozofie Le Corbusiera, který prosazoval modernistické pojetí města. Pro takové vidění světa jsou charakteristické široké ulice, oddělené čtvrti a monumentální, byť prostá architektura.

 

Právě se děje

Další zprávy