Monstrózní zimy minulosti. Černobílé fotky ukazují až 150 let staré mrazy a sníh

Monstrózní zimy minulosti. Černobílé fotky ukazují až 150 let staré mrazy a sníh
A pojďme nahlédnout do Československa do roku 1947. Pražská školní mládež pomáhá při odklízení sněhu. Ve všech obecních, měšťanských a pomocných školách v Praze se kvůli sněhové nadílce neučilo a žáci se zapojili do čištění ulic.
Vytrvalé sněžení od časných ranních hodin 15. února do rána 16. února pokrylo Prahu vysokou sněhovou vrstvou. Na snímku úklid sněhu na Národní třídě, v pozadí Národní divadlo. Psal se rok 1969.
Zasněžený Manhattan na konci 60. let minulého století.
Zamrzlé Niagarské vodopády, foceno v USA ve 20. letech 20. století.
Foto: ČTK
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
Aktualizováno 13. 12. 2022 10:20
V těchto dnech v některých částech Česka silně mrzne. V noci na úterý teploty místy klesly pod minus 12 stupňů Celsia, na severu a severovýchodě země bude i vydatněji sněžit. Podívejte se v galerii na historické snímky, jak s mrazy, sněhovými vánicemi a bouřemi bojovali lidé po celém světě v uplynulých 150 letech.

Historická galerie nabízí netradiční pohled na velké zimy ve Spojených státech amerických, ve Švédsku, ale i na sněhové nadílky v Praze v 60. letech minulého století. Studenti a žáci tehdy nešli do škol a společně s učiteli se věnovali odklízení sněhu z ulic československé metropole. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy