Monstrózní zimy minulosti. Unikátní fotky ukazují až 150 let staré mrazy a sníh

Monstrózní zimy minulosti. Unikátní fotky ukazují až 150 let staré mrazy a sníh
Protažené koleje, které lemují více než dvoumetrové stěny sněhu. Sierra Nevada, rok 1917.
Vyhořelá budova v kanadském Montrealu, rok 1888.
Drsné dopady sněhové vánice v Severní Dakotě, rok 1966.
Zamrzlé Niagarské vodopády, foceno v USA ve 20. letech 20. století.
Foto: NOAA / Public domain
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
12. 2. 2021 6:00
V Česku již několik dní silně mrzne, teploty v noci klesají až k 15 stupňům pod nulou. Za vše podle meteorologů může studený vzduch od severu. Podívejte se v galerii na historické snímky, jak s mrazy, sněhovými vánicemi a bouřemi bojovali lidé po celém světě v uplynulých 150 letech.

Historická galerie nabízí netradiční pohled na velké zimy ve Spojených státech amerických, ve Švédsku, ale i na sněhové nadílky v Praze v 60. letech minulého století. Studenti a žáci tehdy nešli do škol a společně s učiteli se věnovali odklízení sněhu z ulic československé metropole. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy