Dámy ve spodničkách i davy na Petříně. Krásné dobové fotky ukazují historii sáňkování

Dámy ve spodničkách i davy na Petříně. Krásné dobové fotky ukazují historii sáňkování
Zimní radovánky ve francouzském Saint-Cloud v roce 1909.
Pražský Petřín v lednu 1952.
Protektorátní vzpomínky na sáňkování ve Vršovicích v prosinci 1939.
Původ saní údajně sahá až do starověkého Egypta. Lidé podobný dopravní prostředek používali na stavbách, aby si tak usnadnili převoz těžkých obelisků přes písek. Saně využívali také vikingové.
Foto: Kolorizace fotografie Dan Poláček - Aktuálně.cz
Magdaléna Daňková Dan Poláček Magdaléna Daňková, Dan Poláček
Aktualizováno 12. 12. 2022 9:46
Týden před Vánocemi bude mrazivý. Podle předpovědí meteorologů bude i v dalších dnech sněžit, na horách vydatněji. Rodiny s dětmi tak mohou o víkendu vyrazit na hory, ke kterým patří i sáňkování. Dříve na dřevěných saních, dnes převážně na plastových bobech. Aktuálně.cz přináší historické snímky zachycující právě tuto zimní kratochvíli v minulosti.

Sáňkařská dráha je například v Rokytnici nad Jizerou, na libereckém Ještědu, ve Ferdinandově v Hejnicích na úpatí Jizerských hor či na Dolní Moravě. Zábavu ze sáňkování či bobování si ale lze užít i na menších kopcích ve městě, pokud tomu přejí sněhové podmínky.

Fotogalerie ukazuje, jak si lidé sáňkování užívali dříve. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy