Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci

Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci
Občanskou plovárnu vybudovali nadšenci z Malé Strany v roce 1940. Podle historiků bylo na levém břehu Vltavy molo už o něco dříve, sloužilo však především pro výcvik vojáků, a navíc jej několikrát spláchla povodeň.
Plovárna dříve sloužila nejen k osvěžení ve vodě, ale také k denní hygieně. Ještě v roce 1918 byla většina pražských domácností bez vody. Koncem 19. století navrhl architekt Josef Kranner na břehu klasicistní budovu, ve které byly převlékárny, bar a restaurace.
Restauratér a majitel společnosti provozující Občanskou plovárnu Jan Mužátko starší nechal klasicistní budovu před pár lety opravit a v září roku 2019 ji poprvé otevřel veřejnosti.
Budova na břehu Vltavy nově nabízí restauraci zaměřenou na grilované speciality. Hosté se mohou usadit buď v zrestaurovaných interiérech, anebo na terase s výhledem na vodu.
Foto: Občanská plovárna (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 7. 2020 11:12
Říční lázně stojí pod pražskou Letenskou plání od roku 1840. Lidé z Malé Strany je nechali postavit poté, co původní molo, které sloužilo k výcviku vojáků, opakovaně poničila povodeň. Takzvaná Občanská plovárna vydržela dodnes. Kvůli špatné kvalitě vody se sice do lázní nechodí už koupat, od minulého roku ale zase slouží k setkávání lidí a relaxaci u Vltavy. Teď přibylo i bistro. Podívejte se.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy