Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci

Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci
Občanskou plovárnu vybudovali nadšenci z Malé Strany v roce 1940. Podle historiků bylo na levém břehu Vltavy molo už o něco dříve, sloužilo však především pro výcvik vojáků, a navíc jej několikrát spláchla povodeň.
Plovárna dříve sloužila nejen k osvěžení ve vodě, ale také k denní hygieně. Ještě v roce 1918 byla většina pražských domácností bez vody. Koncem 19. století navrhl architekt Josef Kranner na břehu klasicistní budovu, ve které byly převlékárny, bar a restaurace.
Restauratér a majitel společnosti provozující Občanskou plovárnu Jan Mužátko starší nechal klasicistní budovu před pár lety opravit a v září roku 2019 ji poprvé otevřel veřejnosti.
Budova na břehu Vltavy nově nabízí restauraci zaměřenou na grilované speciality. Hosté se mohou usadit buď v zrestaurovaných interiérech, anebo na terase s výhledem na vodu.
Foto: Občanská plovárna (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 7. 2020 11:12
Říční lázně stojí pod pražskou Letenskou plání od roku 1840. Lidé z Malé Strany je nechali postavit poté, co původní molo, které sloužilo k výcviku vojáků, opakovaně poničila povodeň. Takzvaná Občanská plovárna vydržela dodnes. Kvůli špatné kvalitě vody se sice do lázní nechodí už koupat, od minulého roku ale zase slouží k setkávání lidí a relaxaci u Vltavy. Teď přibylo i bistro. Podívejte se.
 

Právě se děje

Další zprávy