Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci

Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci
Občanskou plovárnu vybudovali nadšenci z Malé Strany v roce 1940. Podle historiků bylo na levém břehu Vltavy molo už o něco dříve, sloužilo však především pro výcvik vojáků, a navíc jej několikrát spláchla povodeň.
Plovárna dříve sloužila nejen k osvěžení ve vodě, ale také k denní hygieně. Ještě v roce 1918 byla většina pražských domácností bez vody. Koncem 19. století navrhl architekt Josef Kranner na břehu klasicistní budovu, ve které byly převlékárny, bar a restaurace.
Restauratér a majitel společnosti provozující Občanskou plovárnu Jan Mužátko starší nechal klasicistní budovu před pár lety opravit a v září roku 2019 ji poprvé otevřel veřejnosti.
Budova na břehu Vltavy nově nabízí restauraci zaměřenou na grilované speciality. Hosté se mohou usadit buď v zrestaurovaných interiérech, anebo na terase s výhledem na vodu.
Foto: Občanská plovárna (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 7. 2020 11:12
Říční lázně stojí pod pražskou Letenskou plání od roku 1840. Lidé z Malé Strany je nechali postavit poté, co původní molo, které sloužilo k výcviku vojáků, opakovaně poničila povodeň. Takzvaná Občanská plovárna vydržela dodnes. Kvůli špatné kvalitě vody se sice do lázní nechodí už koupat, od minulého roku ale zase slouží k setkávání lidí a relaxaci u Vltavy. Teď přibylo i bistro. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 22 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy