Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci

Nejstarší říční plovárna v Praze je zase v kurzu. Nabízí trhy, bistro i restauraci
Občanskou plovárnu vybudovali nadšenci z Malé Strany v roce 1940. Podle historiků bylo na levém břehu Vltavy molo už o něco dříve, sloužilo však především pro výcvik vojáků, a navíc jej několikrát spláchla povodeň.
Plovárna dříve sloužila nejen k osvěžení ve vodě, ale také k denní hygieně. Ještě v roce 1918 byla většina pražských domácností bez vody. Koncem 19. století navrhl architekt Josef Kranner na břehu klasicistní budovu, ve které byly převlékárny, bar a restaurace.
Restauratér a majitel společnosti provozující Občanskou plovárnu Jan Mužátko starší nechal klasicistní budovu před pár lety opravit a v září roku 2019 ji poprvé otevřel veřejnosti.
Budova na břehu Vltavy nově nabízí restauraci zaměřenou na grilované speciality. Hosté se mohou usadit buď v zrestaurovaných interiérech, anebo na terase s výhledem na vodu.
Foto: Občanská plovárna (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 7. 2020 11:12
Říční lázně stojí pod pražskou Letenskou plání od roku 1840. Lidé z Malé Strany je nechali postavit poté, co původní molo, které sloužilo k výcviku vojáků, opakovaně poničila povodeň. Takzvaná Občanská plovárna vydržela dodnes. Kvůli špatné kvalitě vody se sice do lázní nechodí už koupat, od minulého roku ale zase slouží k setkávání lidí a relaxaci u Vltavy. Teď přibylo i bistro. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 30 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy