Fotky: Továrny, nádraží i náplavky v Česku ožívají. Tohle jsou nejkrásnější přeměny

Průmyslové továrny, břehy řek i plovárny ve velkých městech dostávají nový život. Podívejte se na nejpovedenější realizace uplynulých let.
Kasárna Karlín byla opuštěnou památkou, s kterou si ministerstvo obrany nevědělo rady. Iniciativu k jejímu oživení vyvinula nezávislá organizace Pražské centrum.
Organizace otevřela prostor v roce 2017 a dodnes ho postupně revitalizuje. "Chceme ukázat, že i dočasné zpřístupnění prázdných objektů může být přínosné nejen pro vlastníka, ale také veřejnost," říká hlavní produkční Matěj Velka.
Vedle posezení nabízejí organizátoři také pravidelné filmové projekce, divadelní představení, výstavy a koncerty. "Projekty, které nepřicházejí od města a městských částí, ale zezdola, jsou velmi cenné. Přinášejí život do opuštěných, ale většinou historicky a urbanisticky cenných míst, a to formou, která posiluje místní charakter i komunitu," říká architekt z pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Martin Špičák.
Mezi další pražské projekty patří Cukrkandl. Pod modřanským komínem je v provozu druhým rokem. Cílem městské části ve spolupráci s firmou Skanska bylo provizorně využít osmihektarový pozemek bývalého cukrovaru, kde by za několik let měla vzniknout obytná zástavba.
Foto: Martin Votřel
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 5. 2019 10:45
Průmyslové památky, proluky, břehy řek, nádraží i plovárny ve velkých městech navzdory složité byrokracii dostávají nový život. Přispívají k tomu jednak občanská sdružení, která svou aktivitou upozorňují na místa s kulturním a společenským potenciálem, a také spolupráce radnice a občanů, kteří během uplynulých let spolurozhodovali o desítkách projektů "oživení" městského prostoru. Mezi nejoblíbenější kulturní a společenská centra patří například industriální prostor Kasárna Karlín v Praze, Piknikbox v Brně, DEPO 2015 v Plzni anebo břeh Ostravice v Ostravě. Podívejte se na přehled nejpovedenějších revitalizací uplynulých let.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy