Prázdné domy a náplavky v Česku ožívají. Podívejte se, kam můžete v létě na pivo

Průmyslové továrny, břehy řek i plovárny ve velkých městech dostávají nový život. Podívejte se na nejpovedenější realizace uplynulých let.
Iniciativa pro Invalidovnu má v pronájmu čtvrtinu opuštěné barokní památky v Praze. Cílem je oživení objektu a hledání jeho nového kulturního, sociálního a komunitního využití.
Pod názvem Invalidovna Open v prostoru pořádají divadelní představení, diskusní a přednáškové programy, umělecké rezidence, performance, festivaly, instalace anebo výstavy.
Kasárna Karlín byla opuštěnou památkou, s kterou si ministerstvo obrany nevědělo rady. Iniciativu k jejímu oživení vyvinula nezávislá organizace Pražské centrum, která letos v areálu oslavila třetí narozeniny.
Působení spolků v prázdných objektech je často omezené do doby, než vlastník objektu najde jeho budoucí využití či získá finance na jeho rekonstrukci. Občanská sdružení tak často žijí v nejistotě a každý rok řeší prodloužení nájemní smlouvy. "Nemile nás teď překvapil Úřad státu (ÚZSVM), který kasárna spravuje. Na jeho webu se totiž objevila zpráva, že se bude opět dražit pronájem kasáren. To nás trochu mate - ještě nám nikdo neřekl výsledky prvního výběrového řízení, a už je tu nové," říká hlavní produkční Matěj Velka.
Foto: brno-stred.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 2. 7. 2020 13:44
Továrny a pivovary, proluky, břehy řek nebo nádraží ve velkých i menších městech dostávají nový život. Přispívají k tomu občanská sdružení, která svou aktivitou upozorňují na místa s kulturním a společenským potenciálem, nebo soukromníci, kteří památkám vdechují nový život. Podívejte se na přehled míst, kam můžete v létě na pivo či limonádu, ale i za sportem pod širým nebem.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Čínská CITIC prodala majoritu v mediální firmě Médea zpět Soukupovi

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy