Prázdné domy a náplavky v Česku ožívají. Podívejte se, kam můžete v létě na pivo

Průmyslové továrny, břehy řek i plovárny ve velkých městech dostávají nový život. Podívejte se na nejpovedenější realizace uplynulých let.
Iniciativa pro Invalidovnu má v pronájmu čtvrtinu opuštěné barokní památky v Praze. Cílem je oživení objektu a hledání jeho nového kulturního, sociálního a komunitního využití.
Pod názvem Invalidovna Open v prostoru pořádají divadelní představení, diskusní a přednáškové programy, umělecké rezidence, performance, festivaly, instalace anebo výstavy.
Kasárna Karlín byla opuštěnou památkou, s kterou si ministerstvo obrany nevědělo rady. Iniciativu k jejímu oživení vyvinula nezávislá organizace Pražské centrum, která letos v areálu oslavila třetí narozeniny.
Působení spolků v prázdných objektech je často omezené do doby, než vlastník objektu najde jeho budoucí využití či získá finance na jeho rekonstrukci. Občanská sdružení tak často žijí v nejistotě a každý rok řeší prodloužení nájemní smlouvy. "Nemile nás teď překvapil Úřad státu (ÚZSVM), který kasárna spravuje. Na jeho webu se totiž objevila zpráva, že se bude opět dražit pronájem kasáren. To nás trochu mate - ještě nám nikdo neřekl výsledky prvního výběrového řízení, a už je tu nové," říká hlavní produkční Matěj Velka.
Foto: brno-stred.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 2. 7. 2020 13:44
Továrny a pivovary, proluky, břehy řek nebo nádraží ve velkých i menších městech dostávají nový život. Přispívají k tomu občanská sdružení, která svou aktivitou upozorňují na místa s kulturním a společenským potenciálem, nebo soukromníci, kteří památkám vdechují nový život. Podívejte se na přehled míst, kam můžete v létě na pivo či limonádu, ale i za sportem pod širým nebem.
 

Právě se děje

Další zprávy