Prázdné domy a náplavky v Česku ožívají. Podívejte se, kam můžete v létě na pivo

Průmyslové továrny, břehy řek i plovárny ve velkých městech dostávají nový život. Podívejte se na nejpovedenější realizace uplynulých let.
Iniciativa pro Invalidovnu má v pronájmu čtvrtinu opuštěné barokní památky v Praze. Cílem je oživení objektu a hledání jeho nového kulturního, sociálního a komunitního využití.
Pod názvem Invalidovna Open v prostoru pořádají divadelní představení, diskusní a přednáškové programy, umělecké rezidence, performance, festivaly, instalace anebo výstavy.
Kasárna Karlín byla opuštěnou památkou, s kterou si ministerstvo obrany nevědělo rady. Iniciativu k jejímu oživení vyvinula nezávislá organizace Pražské centrum, která letos v areálu oslavila třetí narozeniny.
Působení spolků v prázdných objektech je často omezené do doby, než vlastník objektu najde jeho budoucí využití či získá finance na jeho rekonstrukci. Občanská sdružení tak často žijí v nejistotě a každý rok řeší prodloužení nájemní smlouvy. "Nemile nás teď překvapil Úřad státu (ÚZSVM), který kasárna spravuje. Na jeho webu se totiž objevila zpráva, že se bude opět dražit pronájem kasáren. To nás trochu mate - ještě nám nikdo neřekl výsledky prvního výběrového řízení, a už je tu nové," říká hlavní produkční Matěj Velka.
Foto: brno-stred.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 2. 7. 2020 13:44
Továrny a pivovary, proluky, břehy řek nebo nádraží ve velkých i menších městech dostávají nový život. Přispívají k tomu občanská sdružení, která svou aktivitou upozorňují na místa s kulturním a společenským potenciálem, nebo soukromníci, kteří památkám vdechují nový život. Podívejte se na přehled míst, kam můžete v létě na pivo či limonádu, ale i za sportem pod širým nebem.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy