FOTO McDonald's slaví 60 let. Za jeho úspěchem stojí Čech

McDonald's
Historie jednoho z nejznámějších fastfoodových řetězců sahá až do roku 1940, kdy byla v kalifornské Pasadeně otevřena první restaurace vycházející z konceptu bratrů Richarda a Maurice McDonaldových.
Restaurace nabízela omezený jídelníček založený na tom, aby za co nejkratší dobu a nejnižší možnou cenu bylo obslouženo co nejvíce zákazníků.
Hlavním obchodním artiklem firmy byl od počátku hamburger.
Koncept rychlého občerstvení, který byl gastronomickou obdobou průmyslového modelu Henryho Forda, zaujal i obchodníka s nemovitostmi a jazzového pianistu Raymonda Alberta Kroce, syna českého emigranta Aloise Kroce ze Stupna
u Plzně.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK, pej
15. 4. 2015 11:00
McDonald's slaví významné jubileum. Co a kdo stál za vznikem úspěšného fastfoodového řetězce?

Fotogalerie - Logo McDonald's, dva zlaté oblouky, lze dnes najít na všech kontinentech. Historie společnosti provozující síť rychlého občerstvení sahá až do 40. let minulého století. První restaurace byla založena v Kalifornii bratry McDonaldovými.

Skutečný rozmach značky přišel ale až v roce 1955 a stojí za ním syn českého emigranta Aloise Kroce, Ray Kroc. Ten z konceptu levného a rychlého občerstvení vytvořil celosvětově známou a rozpoznatelnou značku. Podle oficiálních čísel v současnosti existuje 33 tisíc restaurací ve 119 zemích, které denně obslouží 64 milionů lidí.

Před necelými třiadvaceti lety byla rovněž otevřena první pobočka v České republice.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy