První McDonald's v SSSR. Na hamburger se čekalo sedm hodin

ČTK Magazín ČTK, Magazín
31. 1. 2015 8:17
Před 25 lety byl v Moskvě otevřen první McDonald's, svého času šlo o největší provozovnu na světě. Denně obsloužila až 15 tisíc lidí.
Foto: Reuters

Moskva/Praha - Dlouhá fronta natěšených Rusů, desítky televizních kamer a Mickey Mousové s obrovitými hlavami poskakující v rytmu balalajky doprovázely před 25 lety, 31. ledna 1990, otevření první restaurace společnosti McDonald's v tehdejším Sovětském svazu.

Fronta k prvnímu McDonald's v Moskvě
Fronta k prvnímu McDonald's v Moskvě | Video:

Trvalo to dlouho, po 14 letech úporných jednání s úřady se to šéfovi firmy, Kanaďanovi Georgi Cohonovi, podařilo. Aby totiž firma příliš nedráždila, byla moskevská restaurace oficiálně v rukou kanadské pobočky a po boku rudé zástavy se srpem a kladivem vlála kanadská vlajka s javorovým listem.

První moskevský McDonald's byl otevřen přímo pod dohledem sochy Alexandra Puškina na Puškinově náměstí. Lidé, kteří vystáli až sedmihodinovou frontu, se přesvědčili o tom, že se neliší od svých dvojníků v dalších desítkách zemí světa. V jednom však byl přeci jen jiný - v té době to byla největší provozovna McDonald's na světě, kde se denně mohlo najíst až 15 tisíc lidí.

Symbol blížícího se  rozpadu SSSR

Továrna v Solncevu nedaleko Moskvy, která restauraci zásobovala, byla dovezená do posledního šroubku ze zahraničí a několik stovek zaměstnanců bylo proškoleno přímo v Kanadě. Brambory odrůdy Rasset Bairbanks, nutné pro výrobu hranolek, se začaly na polích u Moskvy pěstovat již dva roky před otevřením restaurace.

McDonald's má v Rusku nyní přes 460 poboček a jen za loňský rok rozšířil svou ruskou síť o 45 nových. Historicky první restaurace McDonald's v Moskvě byla loni v srpnu uzavřena kvůli údajnému porušení hygienických a bezpečnostních předpisů.

Bylo to v rámci řady podobných kroků po celém Rusku, které se všeobecně vnímaly jako odveta za západní sankce namířené proti Moskvě kvůli její politice vůči Ukrajině. Opět otevřena byla v listopadu.

Moskevský McDonald's byl otevřen necelé dva roky před rozpadem Sovětského svazu. Podle ekonomů ale vyslal důležitý signál pro zahraniční investory, že situace v bývalém impériu se mění k lepšímu. Moskevský "mekáč" ale nebyl prvním ve východním bloku - už od dva roky dříve mohli hamburgery ochutnat lidé v Bělehradě nebo Maďaři v Györu. První pražský McDonalds's se otevřel v březnu 1992.

 

Právě se děje

Další zprávy