První McDonald's v SSSR. Na hamburger se čekalo sedm hodin

ČTK Magazín ČTK, Magazín
31. 1. 2015 8:17
Před 25 lety byl v Moskvě otevřen první McDonald's, svého času šlo o největší provozovnu na světě. Denně obsloužila až 15 tisíc lidí.
Foto: Reuters

Moskva/Praha - Dlouhá fronta natěšených Rusů, desítky televizních kamer a Mickey Mousové s obrovitými hlavami poskakující v rytmu balalajky doprovázely před 25 lety, 31. ledna 1990, otevření první restaurace společnosti McDonald's v tehdejším Sovětském svazu.

Fronta k prvnímu McDonald's v Moskvě
Fronta k prvnímu McDonald's v Moskvě | Video:

Trvalo to dlouho, po 14 letech úporných jednání s úřady se to šéfovi firmy, Kanaďanovi Georgi Cohonovi, podařilo. Aby totiž firma příliš nedráždila, byla moskevská restaurace oficiálně v rukou kanadské pobočky a po boku rudé zástavy se srpem a kladivem vlála kanadská vlajka s javorovým listem.

První moskevský McDonald's byl otevřen přímo pod dohledem sochy Alexandra Puškina na Puškinově náměstí. Lidé, kteří vystáli až sedmihodinovou frontu, se přesvědčili o tom, že se neliší od svých dvojníků v dalších desítkách zemí světa. V jednom však byl přeci jen jiný - v té době to byla největší provozovna McDonald's na světě, kde se denně mohlo najíst až 15 tisíc lidí.

Symbol blížícího se  rozpadu SSSR

Továrna v Solncevu nedaleko Moskvy, která restauraci zásobovala, byla dovezená do posledního šroubku ze zahraničí a několik stovek zaměstnanců bylo proškoleno přímo v Kanadě. Brambory odrůdy Rasset Bairbanks, nutné pro výrobu hranolek, se začaly na polích u Moskvy pěstovat již dva roky před otevřením restaurace.

McDonald's má v Rusku nyní přes 460 poboček a jen za loňský rok rozšířil svou ruskou síť o 45 nových. Historicky první restaurace McDonald's v Moskvě byla loni v srpnu uzavřena kvůli údajnému porušení hygienických a bezpečnostních předpisů.

Bylo to v rámci řady podobných kroků po celém Rusku, které se všeobecně vnímaly jako odveta za západní sankce namířené proti Moskvě kvůli její politice vůči Ukrajině. Opět otevřena byla v listopadu.

Moskevský McDonald's byl otevřen necelé dva roky před rozpadem Sovětského svazu. Podle ekonomů ale vyslal důležitý signál pro zahraniční investory, že situace v bývalém impériu se mění k lepšímu. Moskevský "mekáč" ale nebyl prvním ve východním bloku - už od dva roky dříve mohli hamburgery ochutnat lidé v Bělehradě nebo Maďaři v Györu. První pražský McDonalds's se otevřel v březnu 1992.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy