Nesmrtelné hamburgery. Proč jídlo z McDonald's neplesniví?

jaz
22. 10. 2014 7:30
Experiment s hamburgery ze známých řetězců rychlého občerstvení potvrdil fámy, že pokrmy z McDonald's nepodléhají plísním.
Hamburger, který "nestárne"
Hamburger, který "nestárne" | Foto: YouTube repro

Praha – Server BuzzFeed zveřejnil srovnávací video, ve kterém redaktoři otestovali sedm hamburgerů prodávaných známými fastfoody, jako je Wendy's, Burger King, Carl's Jr. nebo právě McDonald's. Zajímalo je, které z nich zplesniví.

Ihned po zakoupení uzavřeli burger do neprodyšné nádoby, kterou otevřeli až po měsíci. Většina hamburgerů změnila radikálně svou podobu a zplesnivěla. U vzorku zakoupeného v řetězcích McDonald's se ale žádná viditelná plíseň neprojevila a hamburger vypadal naprosto stejně jako na začátku testování.

Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce?
Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce? | Video: YouTube

Lidé již dříve dokazovali fotografiemi, že právě jejich hamburger nevykazuje žádné známky hniloby ani po několika letech. Například učitelka Karen Hanrahan zveřejnila v roce 2008 na svém blogu fotografii běžně vypadajícího burgeru, který ale údajně zakoupila před dvanácti roky.

Po zveřejnění videa s nejnovějším experimentem serveru BuzzFeed se objevila na sociálních sítích řada protichůdných názorů. Jedni nevěřili, že je vůbec něco takového možné, druzí dokládali pravdivost tvrzení vlastními fotografiemi zdánlivě čerstvých, ale několik let starých potravin z McDonald's.

Nejde o nekvalitní potraviny, ale o málo vlhkosti

Podobný pokus provedl i J. Kenji López-Alt, ředitel blogu Serious, když se snažil přijít na příčinu nesmrtelných hamburgerů z McDonald's. Vyšlo mu několik různých hypotéz, které se ovšem po řadě experimentů zúžily pouze na jednu možnou. López vyloučil vysoký obsah soli, přítomnost speciální konzervační přísady i vakuové prostředí bez spor plísní během přípravy burgerů.

Jak se vyrábějí hamburgery?
Jak se vyrábějí hamburgery? | Video: YouTube

Pokud tedy uvěřil tvrzení vedení McDonald's, že pro přípravu karbanátků používají 100procentní hovězí maso bez přísad, jediným vysvětlením je dehydratace potravin. Dříve než se totiž začne na hamburgeru tvořit plíseň, jednoduše vyschne.

Hypotézu s nedostatkem vlhkosti potvrdil i ředitel McDonald's Rickette Collins, který v poslední době musel vyvracet řadů mýtů poškozujících společnost. Otevřenost vůči zákazníkům dokázal i pozváním televizního štábu do výrobny v Kalifornii, kde se diváci mohli přesvědčit, jak se vyrábějí slavné hovězí karbanátky. Fastfood tak chtěl ukončit dohady o používání růžové chemické hmoty.

Na druhé straně vedení nepopřelo, že hamburgery obsahují hormony. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," říká GMA Collins, který do budoucna plánuje zařazení zdravějších potravin do nabídky McDonald´s.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 11 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 1 hodinou

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy