Nesmrtelné hamburgery. Proč jídlo z McDonald's neplesniví?

jaz
22. 10. 2014 7:30
Experiment s hamburgery ze známých řetězců rychlého občerstvení potvrdil fámy, že pokrmy z McDonald's nepodléhají plísním.
Hamburger, který "nestárne"
Hamburger, který "nestárne" | Foto: YouTube repro

Praha – Server BuzzFeed zveřejnil srovnávací video, ve kterém redaktoři otestovali sedm hamburgerů prodávaných známými fastfoody, jako je Wendy's, Burger King, Carl's Jr. nebo právě McDonald's. Zajímalo je, které z nich zplesniví.

Ihned po zakoupení uzavřeli burger do neprodyšné nádoby, kterou otevřeli až po měsíci. Většina hamburgerů změnila radikálně svou podobu a zplesnivěla. U vzorku zakoupeného v řetězcích McDonald's se ale žádná viditelná plíseň neprojevila a hamburger vypadal naprosto stejně jako na začátku testování.

Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce?
Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce? | Video: YouTube

Lidé již dříve dokazovali fotografiemi, že právě jejich hamburger nevykazuje žádné známky hniloby ani po několika letech. Například učitelka Karen Hanrahan zveřejnila v roce 2008 na svém blogu fotografii běžně vypadajícího burgeru, který ale údajně zakoupila před dvanácti roky.

Po zveřejnění videa s nejnovějším experimentem serveru BuzzFeed se objevila na sociálních sítích řada protichůdných názorů. Jedni nevěřili, že je vůbec něco takového možné, druzí dokládali pravdivost tvrzení vlastními fotografiemi zdánlivě čerstvých, ale několik let starých potravin z McDonald's.

Nejde o nekvalitní potraviny, ale o málo vlhkosti

Podobný pokus provedl i J. Kenji López-Alt, ředitel blogu Serious, když se snažil přijít na příčinu nesmrtelných hamburgerů z McDonald's. Vyšlo mu několik různých hypotéz, které se ovšem po řadě experimentů zúžily pouze na jednu možnou. López vyloučil vysoký obsah soli, přítomnost speciální konzervační přísady i vakuové prostředí bez spor plísní během přípravy burgerů.

Jak se vyrábějí hamburgery?
Jak se vyrábějí hamburgery? | Video: YouTube

Pokud tedy uvěřil tvrzení vedení McDonald's, že pro přípravu karbanátků používají 100procentní hovězí maso bez přísad, jediným vysvětlením je dehydratace potravin. Dříve než se totiž začne na hamburgeru tvořit plíseň, jednoduše vyschne.

Hypotézu s nedostatkem vlhkosti potvrdil i ředitel McDonald's Rickette Collins, který v poslední době musel vyvracet řadů mýtů poškozujících společnost. Otevřenost vůči zákazníkům dokázal i pozváním televizního štábu do výrobny v Kalifornii, kde se diváci mohli přesvědčit, jak se vyrábějí slavné hovězí karbanátky. Fastfood tak chtěl ukončit dohady o používání růžové chemické hmoty.

Na druhé straně vedení nepopřelo, že hamburgery obsahují hormony. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," říká GMA Collins, který do budoucna plánuje zařazení zdravějších potravin do nabídky McDonald´s.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy