Nesmrtelné hamburgery. Proč jídlo z McDonald's neplesniví?

jaz
22. 10. 2014 7:30
Experiment s hamburgery ze známých řetězců rychlého občerstvení potvrdil fámy, že pokrmy z McDonald's nepodléhají plísním.
Hamburger, který "nestárne"
Hamburger, který "nestárne" | Foto: YouTube repro

Praha – Server BuzzFeed zveřejnil srovnávací video, ve kterém redaktoři otestovali sedm hamburgerů prodávaných známými fastfoody, jako je Wendy's, Burger King, Carl's Jr. nebo právě McDonald's. Zajímalo je, které z nich zplesniví.

Ihned po zakoupení uzavřeli burger do neprodyšné nádoby, kterou otevřeli až po měsíci. Většina hamburgerů změnila radikálně svou podobu a zplesnivěla. U vzorku zakoupeného v řetězcích McDonald's se ale žádná viditelná plíseň neprojevila a hamburger vypadal naprosto stejně jako na začátku testování.

Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce?
Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce? | Video: YouTube

Lidé již dříve dokazovali fotografiemi, že právě jejich hamburger nevykazuje žádné známky hniloby ani po několika letech. Například učitelka Karen Hanrahan zveřejnila v roce 2008 na svém blogu fotografii běžně vypadajícího burgeru, který ale údajně zakoupila před dvanácti roky.

Po zveřejnění videa s nejnovějším experimentem serveru BuzzFeed se objevila na sociálních sítích řada protichůdných názorů. Jedni nevěřili, že je vůbec něco takového možné, druzí dokládali pravdivost tvrzení vlastními fotografiemi zdánlivě čerstvých, ale několik let starých potravin z McDonald's.

Nejde o nekvalitní potraviny, ale o málo vlhkosti

Podobný pokus provedl i J. Kenji López-Alt, ředitel blogu Serious, když se snažil přijít na příčinu nesmrtelných hamburgerů z McDonald's. Vyšlo mu několik různých hypotéz, které se ovšem po řadě experimentů zúžily pouze na jednu možnou. López vyloučil vysoký obsah soli, přítomnost speciální konzervační přísady i vakuové prostředí bez spor plísní během přípravy burgerů.

Jak se vyrábějí hamburgery?
Jak se vyrábějí hamburgery? | Video: YouTube

Pokud tedy uvěřil tvrzení vedení McDonald's, že pro přípravu karbanátků používají 100procentní hovězí maso bez přísad, jediným vysvětlením je dehydratace potravin. Dříve než se totiž začne na hamburgeru tvořit plíseň, jednoduše vyschne.

Hypotézu s nedostatkem vlhkosti potvrdil i ředitel McDonald's Rickette Collins, který v poslední době musel vyvracet řadů mýtů poškozujících společnost. Otevřenost vůči zákazníkům dokázal i pozváním televizního štábu do výrobny v Kalifornii, kde se diváci mohli přesvědčit, jak se vyrábějí slavné hovězí karbanátky. Fastfood tak chtěl ukončit dohady o používání růžové chemické hmoty.

Na druhé straně vedení nepopřelo, že hamburgery obsahují hormony. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," říká GMA Collins, který do budoucna plánuje zařazení zdravějších potravin do nabídky McDonald´s.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy