Nesmrtelné hamburgery. Proč jídlo z McDonald's neplesniví?

jaz
22. 10. 2014 7:30
Experiment s hamburgery ze známých řetězců rychlého občerstvení potvrdil fámy, že pokrmy z McDonald's nepodléhají plísním.
Hamburger, který "nestárne"
Hamburger, který "nestárne" | Foto: YouTube repro

Praha – Server BuzzFeed zveřejnil srovnávací video, ve kterém redaktoři otestovali sedm hamburgerů prodávaných známými fastfoody, jako je Wendy's, Burger King, Carl's Jr. nebo právě McDonald's. Zajímalo je, které z nich zplesniví.

Ihned po zakoupení uzavřeli burger do neprodyšné nádoby, kterou otevřeli až po měsíci. Většina hamburgerů změnila radikálně svou podobu a zplesnivěla. U vzorku zakoupeného v řetězcích McDonald's se ale žádná viditelná plíseň neprojevila a hamburger vypadal naprosto stejně jako na začátku testování.

Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce?
Co udělá 30 dní s karbanátkem v housce? | Video: YouTube

Lidé již dříve dokazovali fotografiemi, že právě jejich hamburger nevykazuje žádné známky hniloby ani po několika letech. Například učitelka Karen Hanrahan zveřejnila v roce 2008 na svém blogu fotografii běžně vypadajícího burgeru, který ale údajně zakoupila před dvanácti roky.

Po zveřejnění videa s nejnovějším experimentem serveru BuzzFeed se objevila na sociálních sítích řada protichůdných názorů. Jedni nevěřili, že je vůbec něco takového možné, druzí dokládali pravdivost tvrzení vlastními fotografiemi zdánlivě čerstvých, ale několik let starých potravin z McDonald's.

Nejde o nekvalitní potraviny, ale o málo vlhkosti

Podobný pokus provedl i J. Kenji López-Alt, ředitel blogu Serious, když se snažil přijít na příčinu nesmrtelných hamburgerů z McDonald's. Vyšlo mu několik různých hypotéz, které se ovšem po řadě experimentů zúžily pouze na jednu možnou. López vyloučil vysoký obsah soli, přítomnost speciální konzervační přísady i vakuové prostředí bez spor plísní během přípravy burgerů.

Jak se vyrábějí hamburgery?
Jak se vyrábějí hamburgery? | Video: YouTube

Pokud tedy uvěřil tvrzení vedení McDonald's, že pro přípravu karbanátků používají 100procentní hovězí maso bez přísad, jediným vysvětlením je dehydratace potravin. Dříve než se totiž začne na hamburgeru tvořit plíseň, jednoduše vyschne.

Hypotézu s nedostatkem vlhkosti potvrdil i ředitel McDonald's Rickette Collins, který v poslední době musel vyvracet řadů mýtů poškozujících společnost. Otevřenost vůči zákazníkům dokázal i pozváním televizního štábu do výrobny v Kalifornii, kde se diváci mohli přesvědčit, jak se vyrábějí slavné hovězí karbanátky. Fastfood tak chtěl ukončit dohady o používání růžové chemické hmoty.

Na druhé straně vedení nepopřelo, že hamburgery obsahují hormony. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," říká GMA Collins, který do budoucna plánuje zařazení zdravějších potravin do nabídky McDonald´s.

___

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

před 42 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
Další zprávy