VIDEO McDonald's přiznal, jak opravdu vyrábí hranolky

jaz
27. 1. 2015 8:40
Společnost provozující fastfoody po celém světě reaguje na spekulace posledních let a poodhaluje zákulisí vzniku svých produktů.
Foto: YouTube

Praha McDonald's zveřejnil video ze svého závodu, kde vznikají pověstné hranolky. Snaží se tak vyvrátit spekulace, které o jídle z rychlého občerstvení kolují. Společnost tvrdí, že základem jsou kvalitní brambory, které se nijak nemelou, ale jen obohacují určitými surovinami. Ty pak dodávají hranolkům specifickou chuť.

Čištění, krájení, mytí, smažení, zmrazování a balení. Tak vznikají hranolky.
Čištění, krájení, mytí, smažení, zmrazování a balení. Tak vznikají hranolky. | Video: YouTube

McDonald's publikoval kromě videa na svých stránkách i seznam ingrediencí, které jejich hranolky obsahují, a rázem se z pravých brambor stává chemicky upravená kalorická bomba.

Po oloupání brambor a jejich nakrájení se proženou lázní plnou rostlinného oleje, přírodního aromatu hovězího masa, kyseliny citrónové, difosforečnanu disodného, soli a dalších konzervantů.

Ještě než se takto vylepšené hranolky zabalí a odešlou na pobočky rychlého občerstvení, nastává fáze smažení v rostlinném řepkovém, sojovém a hydrogenovaném oleji. Ten obsahuje řadu konzervantů a látek na podporu vůně a barvy, aby brambory nezešedly.

McDonald's jde s pravdou ven

Společnost McDonald's pro Českou a Slovenskou republiku ale upozorňuje, že složení amerických hranolek neodpovídá těm tuzemským.

"Hranolky vyrobené z čerstvých brambor jsou pouze ošetřeny dextrózou v koncentraci desetiny procenta (roztok přírodního cukru používaný ke standardizaci barvy) a stabilizátorem E450, který je chrání před hnědnutím a jehož je v receptuře 0,1 procent. Nakonec jsou prudce zmrazeny. Žádné další přísady nejsou používány,“ vyjádřila se pro Aktuálně.cz PR ředitelka Zuzana Svobodová s tím, že produkty společnosti se liší podle norem země, pro kterou jsou určeny.

V tuzemských fastfoodech jsou pak hranolky smažené ve fritéze v řepkovém a slunečnicovém oleji, do kterého se přidává dimetr polysiloxán, který zabraňuje pěnění.

Řetězec McDonald's musel v poslední době vysvětlovat svým zákazníkům řadu obvinění, která se objevila v médiích. Společnost proto zahájila kampaň s heslem Naše potraviny, Vaše otázky, v rámci které mohou lidé posílat jakékoli dotazy. Navíc McDonald's zveřejnil několik videí ze svých závodů, kde vysvětluje, jak suroviny zpracovává.

Hovězí s hormony by v Česku neprošlo

Nedávno nechali zákazníky nahlédnout do své pobočky v Sacramentu v Kalifornii, kde se vyrábějí karbanátky do hamburgerů. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," připustil pro Wales Online ředitel společnosti Rickette Collins s tím, že se v budoucnu bude McDonald's snažit najít cestu k zákazníkovi novými a zdravějšími produkty.

V České republice se podle Zuzany Svobodové využívá také 100 procentní hovězí maso bez kostí a separátu z přední čtvrtky krávy, která ale oproti USA nesmí být krmená hormony. Po ogrilování se poté prý jen osolí a opepří.

Řada lidí si není schopna uvědomit, že pokud chce něco změnit, musí změnit svůj životní styl, tvrdí výživový odborník Petr Havlíček. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy