VIDEO McDonald's přiznal, jak opravdu vyrábí hranolky

jaz
27. 1. 2015 8:40
Společnost provozující fastfoody po celém světě reaguje na spekulace posledních let a poodhaluje zákulisí vzniku svých produktů.
Foto: YouTube

Praha McDonald's zveřejnil video ze svého závodu, kde vznikají pověstné hranolky. Snaží se tak vyvrátit spekulace, které o jídle z rychlého občerstvení kolují. Společnost tvrdí, že základem jsou kvalitní brambory, které se nijak nemelou, ale jen obohacují určitými surovinami. Ty pak dodávají hranolkům specifickou chuť.

Čištění, krájení, mytí, smažení, zmrazování a balení. Tak vznikají hranolky.
Čištění, krájení, mytí, smažení, zmrazování a balení. Tak vznikají hranolky. | Video: YouTube

McDonald's publikoval kromě videa na svých stránkách i seznam ingrediencí, které jejich hranolky obsahují, a rázem se z pravých brambor stává chemicky upravená kalorická bomba.

Po oloupání brambor a jejich nakrájení se proženou lázní plnou rostlinného oleje, přírodního aromatu hovězího masa, kyseliny citrónové, difosforečnanu disodného, soli a dalších konzervantů.

Ještě než se takto vylepšené hranolky zabalí a odešlou na pobočky rychlého občerstvení, nastává fáze smažení v rostlinném řepkovém, sojovém a hydrogenovaném oleji. Ten obsahuje řadu konzervantů a látek na podporu vůně a barvy, aby brambory nezešedly.

McDonald's jde s pravdou ven

Společnost McDonald's pro Českou a Slovenskou republiku ale upozorňuje, že složení amerických hranolek neodpovídá těm tuzemským.

"Hranolky vyrobené z čerstvých brambor jsou pouze ošetřeny dextrózou v koncentraci desetiny procenta (roztok přírodního cukru používaný ke standardizaci barvy) a stabilizátorem E450, který je chrání před hnědnutím a jehož je v receptuře 0,1 procent. Nakonec jsou prudce zmrazeny. Žádné další přísady nejsou používány,“ vyjádřila se pro Aktuálně.cz PR ředitelka Zuzana Svobodová s tím, že produkty společnosti se liší podle norem země, pro kterou jsou určeny.

V tuzemských fastfoodech jsou pak hranolky smažené ve fritéze v řepkovém a slunečnicovém oleji, do kterého se přidává dimetr polysiloxán, který zabraňuje pěnění.

Řetězec McDonald's musel v poslední době vysvětlovat svým zákazníkům řadu obvinění, která se objevila v médiích. Společnost proto zahájila kampaň s heslem Naše potraviny, Vaše otázky, v rámci které mohou lidé posílat jakékoli dotazy. Navíc McDonald's zveřejnil několik videí ze svých závodů, kde vysvětluje, jak suroviny zpracovává.

Hovězí s hormony by v Česku neprošlo

Nedávno nechali zákazníky nahlédnout do své pobočky v Sacramentu v Kalifornii, kde se vyrábějí karbanátky do hamburgerů. "Většina našeho masa z hovězího dobytka má v sobě přídavek hormonů. V USA je to běžná praxe. Farmáři hormony používají k podpoře růstu," připustil pro Wales Online ředitel společnosti Rickette Collins s tím, že se v budoucnu bude McDonald's snažit najít cestu k zákazníkovi novými a zdravějšími produkty.

V České republice se podle Zuzany Svobodové využívá také 100 procentní hovězí maso bez kostí a separátu z přední čtvrtky krávy, která ale oproti USA nesmí být krmená hormony. Po ogrilování se poté prý jen osolí a opepří.

Řada lidí si není schopna uvědomit, že pokud chce něco změnit, musí změnit svůj životní styl, tvrdí výživový odborník Petr Havlíček. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy