První člověk ve vesmíru se mohl jmenovat Shepard. V závodu s Gagarinem šlo o dny

První člověk ve vesmíru se mohl jmenovat Shepard. V závodu s Gagarinem šlo o dny
Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin, první člověk, který vzlétl do vesmíru. Ke svému letu odstartoval 12. dubna 1961. V kosmické lodi Vostok 1 obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Pro východní blok se stal hrdinou, jenž v závodech o vesmír předběhl USA.
Představitelé NASA měli po úspěšném letu Jurije Gagarina na tiskovém brífinku ve Washingtonu co vysvětlovat. Konaly se závody o vesmír a Sověti Američany předběhli.
Alan Shepard. Měl to být trumf, který chtěla NASA vytáhnout 5. května 1961 poté, co si v roce 1959 organizace vybrala sedmičku elitních vojenských letců. On měl být číslo jedna. Jenže Gagarin ho předběhl o pouhých 23 dní. Shepard se tak stal alespoň prvním Američanem. I toto prvenství je občas zpochybňováno, jednalo se totiž o suborbitální let, pouze po balistické křivce.
John Glenn, první Američan na oběžné dráze. Stalo se tak  20. února 1962. Někdy  je dokonce považován za prvního Američana ve vesmíru, protože Shepard orbitu nedosáhl.
Foto: ČTK/NASA
hrz hrz
12. 4. 2019 17:00
Na 12. dubna připadá Mezinárodní den letectví a kosmonautiky, který se slaví od roku 1969 především v zemích někdejšího východního bloku. V roce 2007 pak OSN zavedla na 12. dubna Světový den lidského letu do vesmíru. Oba svátky si připomínají okamžik, kdy ruský kosmonaut Jurij Gagarin 12. dubna 1961 poprvé odstartoval na cestu do vesmíru.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy