Foto: Astronaut Feustel v Olomouci: Došlo na krtečka, historky z vesmíru i české pivo

Americký astronaut Andrew Feustel.
Andrew Feustel je na své již třetí oficiální návštěvě Česka. Jeho manželka Indira (vpravo) jezdí do Česka pravidelně již od malička. Její maminka se totiž narodila ve Znojmě a žila v Brně.
V úterý 9. dubna navštívil americký astronaut Olomouc na pozvání Univerzity Palackého. Setkání s novináři se konalo v budově rektorátu olomoucké univerzity.
Jeho průvodci mu mimo jiné byli rektor univerzity Jaroslav Miller (vlevo) a významný český vědec Jaroslav Doležel, zabývající se genetikou rostlin (vpravo).
Kromě pamětní medaile univerzity dostal i jeden dárek doslova šitý na míru.
Foto: ČTK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 4. 2019 17:25
Na pozvání Akademie věd ČR přiletěl do Česka americký astronaut Andrew Feustel se svou česko-indickou ženou Indirou Feustelovou. Jeho turné se koná mezi 4. a 15. dubnem a po Praze a Terezíně je již plně ve znamení Moravy. První moravskou zastávkou se v úterý stala Olomouc, kam manželé, kteří jsou oficiálními vyslanci NASA, přicestovali na pozvání Univerzity Palackého.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy