Rusové vinili z díry v raketě Američany. Vznikla asi omylem na Bajkonuru, říkají teď

Magazín Magazín
26. 3. 2019 9:11
Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v jehož důsledku koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak, řekl v pondělí novinářům v Moskvě řekl šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Odhalení příčin nepomohl ani loňský výstup do otevřeného kosmu, a tak bude vyšetřování pokračovat, možná i formou experimentu na oběžné dráze. Vyšetřovatelé se nicméně přiklánějí k verzi, že otvor vznikl omylem během příprav kosmické lodi ke startu na kosmodromu Bajkonur.
Ruská loď Sojuz míří na Bajkonur (ilustrační foto).
Ruská loď Sojuz míří na Bajkonur (ilustrační foto). | Foto: Reuters

V noci na 30. srpna podle ruských odborníků unikl z kosmické lodi Sojuz vzduch kvůli dvoumilimetrové trhlině provrtané zevnitř. Otvor byl okamžitě hermeticky uzavřen a tlak v orbitálním komplexu se dostal na náležitou úroveň.

Ruský list Kommersant  nicméně posléze přišel s informacemi, že podle hlavní ruské vyšetřovací verze otvor vyvrtali členové americké posádky.

Ještě zvláštněji znělo vysvětlení Kommersantu, proč by Američani vrtačkou poškozovali loď Sojuz. Údajně se tak stalo kvůli onemocnění jednoho z  amerických astronautů. Záměrným poškozením kosmické lodi prý chtěli vyvolat spěšný návrat na Zemi.

Popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix Dušan Majer v rozhovoru pro Aktuálně.cz  tehdy upozornil na zásadní nesrovnalosti této ruské teorie. Jednak nikdo z amerických astronautů nebyl v té době nemocný. A navíc je dle jeho slov celá Mezinárodní vesmírná stanice prošpikovaná senzory, takže by těžko někdo mohl provrtat stěnu Sojuzu vrtačkou, aniž by si toho tyto citlivé přístroje všimly.

"Celá tato alternativní teorie mi připadá přitažená za vlasy. Skoro jako by se ruská strana snažila odvrátit pozornost od vlastního pochybení," uvedl v září 2018. Nejpravděpodobnější teorií podle něj je, že někdo z dělníků na Zemi vyvrtal omylem díru jinde a pak se ji snažil zamaskovat.

Událost se tehdy dotkla do té doby celkem pohodových vztahů mezi americkými a ruskými astronauty. Ruští členové posádky ISS podle moskevského deníku Kommersant dostali pokyn, aby americké kolegy do ruských částí stanice nepouštěli.

Verze, s níž přišel ruský list, se tehdy Američanů velice dotkla. Na osočení značně emotivně reagoval tehdejší velitel posádky Andrew Feustel. "Je ostudné a urážlivé, že někdo ztrácí čas podobnými úvahami," řekl tehdy americké televizi CBS. Dodal, že nalezení otvoru bylo pro posádku šokem.

Rusové: Věříme vám, ale na ISS rozmístíme kamery 

Postoj Rusů k celé aféře se mění jako na houpačce. Nejprve ruský deník přišel s obviněním Američanů, vše vzápětí žehlila samotná ruská vesmírná agentura Roskosmos: "Šíříte fámy a obvinění. A to nepomáhá vyšetřovatelům a škodí přátelským vztahům na palubě ISS," citovala ji v září 2018 ČTK.

Rovněž místopředseda ruské vlády Jurij Borisov, který má na starosti obranu a kosmický průmysl, tehdy v rozhovoru s agenturou RIA Novosti tvrzení Kommersantu odmítl. "Je naprosto nepřijatelné pochybovat o našich kosmonautech, jakož i o amerických astronautech," řekl Borisov.

Jenže počátkem března 2019 přinesla ČTK zprávu, že v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice budou rozmístěny sledovací kamery a že příslušné nařízení už podepsal šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Ruská média toto rozhodnutí dávala do souvislostí právě s aférou s vyvrtanou dírou v lodi Sojuz

Podle mluvčího Roskosmosu Vladimira Ustimenka se nyní bude připravovat technický projekt a také školit kosmonaut, který bude mít monitoring na starosti.

Vyšetřovatelé: Otvor zřejmě vznikl omylem ještě na Bajkonuru

A opět další obrat. Necelé tři týdny po informaci o chystané instalaci sledovacích kamer  přichází ruská kosmická agentura Roskosmos  s informacemi, že původ otvoru zůstává záhadou.

Nicméně podle zdrojů agentury Interfax se teď vyšetřovatelé přiklánějí k názoru, že otvor vznikl omylem a bez zlého úmyslu při přípravě kosmické lodi ke startu na kosmodromu Bajkonur.

"Kdo je za incident odpovědný, nebylo ale zatím zjištěno. Vyloučen stále není ani zlý úmysl. Vedoucí představitelé Roskosmosu ani amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat," uvádí ČTK.

Video: Vesmírná loď Sojuz tentokrát doletěla. Posádka přistála u ISS

Po šestihodinové cestě přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ruská vesmírná loď Sojuz MS-12 s tříčlennou posádkou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy