Rusové vinili z díry v raketě Američany. Vznikla asi omylem na Bajkonuru, říkají teď

Magazín Magazín
26. 3. 2019 9:11
Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v jehož důsledku koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak, řekl v pondělí novinářům v Moskvě řekl šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Odhalení příčin nepomohl ani loňský výstup do otevřeného kosmu, a tak bude vyšetřování pokračovat, možná i formou experimentu na oběžné dráze. Vyšetřovatelé se nicméně přiklánějí k verzi, že otvor vznikl omylem během příprav kosmické lodi ke startu na kosmodromu Bajkonur.
Ruská loď Sojuz míří na Bajkonur (ilustrační foto).
Ruská loď Sojuz míří na Bajkonur (ilustrační foto). | Foto: Reuters

V noci na 30. srpna podle ruských odborníků unikl z kosmické lodi Sojuz vzduch kvůli dvoumilimetrové trhlině provrtané zevnitř. Otvor byl okamžitě hermeticky uzavřen a tlak v orbitálním komplexu se dostal na náležitou úroveň.

Ruský list Kommersant  nicméně posléze přišel s informacemi, že podle hlavní ruské vyšetřovací verze otvor vyvrtali členové americké posádky.

Ještě zvláštněji znělo vysvětlení Kommersantu, proč by Američani vrtačkou poškozovali loď Sojuz. Údajně se tak stalo kvůli onemocnění jednoho z  amerických astronautů. Záměrným poškozením kosmické lodi prý chtěli vyvolat spěšný návrat na Zemi.

Popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix Dušan Majer v rozhovoru pro Aktuálně.cz  tehdy upozornil na zásadní nesrovnalosti této ruské teorie. Jednak nikdo z amerických astronautů nebyl v té době nemocný. A navíc je dle jeho slov celá Mezinárodní vesmírná stanice prošpikovaná senzory, takže by těžko někdo mohl provrtat stěnu Sojuzu vrtačkou, aniž by si toho tyto citlivé přístroje všimly.

"Celá tato alternativní teorie mi připadá přitažená za vlasy. Skoro jako by se ruská strana snažila odvrátit pozornost od vlastního pochybení," uvedl v září 2018. Nejpravděpodobnější teorií podle něj je, že někdo z dělníků na Zemi vyvrtal omylem díru jinde a pak se ji snažil zamaskovat.

Událost se tehdy dotkla do té doby celkem pohodových vztahů mezi americkými a ruskými astronauty. Ruští členové posádky ISS podle moskevského deníku Kommersant dostali pokyn, aby americké kolegy do ruských částí stanice nepouštěli.

Verze, s níž přišel ruský list, se tehdy Američanů velice dotkla. Na osočení značně emotivně reagoval tehdejší velitel posádky Andrew Feustel. "Je ostudné a urážlivé, že někdo ztrácí čas podobnými úvahami," řekl tehdy americké televizi CBS. Dodal, že nalezení otvoru bylo pro posádku šokem.

Rusové: Věříme vám, ale na ISS rozmístíme kamery 

Postoj Rusů k celé aféře se mění jako na houpačce. Nejprve ruský deník přišel s obviněním Američanů, vše vzápětí žehlila samotná ruská vesmírná agentura Roskosmos: "Šíříte fámy a obvinění. A to nepomáhá vyšetřovatelům a škodí přátelským vztahům na palubě ISS," citovala ji v září 2018 ČTK.

Rovněž místopředseda ruské vlády Jurij Borisov, který má na starosti obranu a kosmický průmysl, tehdy v rozhovoru s agenturou RIA Novosti tvrzení Kommersantu odmítl. "Je naprosto nepřijatelné pochybovat o našich kosmonautech, jakož i o amerických astronautech," řekl Borisov.

Jenže počátkem března 2019 přinesla ČTK zprávu, že v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice budou rozmístěny sledovací kamery a že příslušné nařízení už podepsal šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Ruská média toto rozhodnutí dávala do souvislostí právě s aférou s vyvrtanou dírou v lodi Sojuz

Podle mluvčího Roskosmosu Vladimira Ustimenka se nyní bude připravovat technický projekt a také školit kosmonaut, který bude mít monitoring na starosti.

Vyšetřovatelé: Otvor zřejmě vznikl omylem ještě na Bajkonuru

A opět další obrat. Necelé tři týdny po informaci o chystané instalaci sledovacích kamer  přichází ruská kosmická agentura Roskosmos  s informacemi, že původ otvoru zůstává záhadou.

Nicméně podle zdrojů agentury Interfax se teď vyšetřovatelé přiklánějí k názoru, že otvor vznikl omylem a bez zlého úmyslu při přípravě kosmické lodi ke startu na kosmodromu Bajkonur.

"Kdo je za incident odpovědný, nebylo ale zatím zjištěno. Vyloučen stále není ani zlý úmysl. Vedoucí představitelé Roskosmosu ani amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat," uvádí ČTK.

Video: Vesmírná loď Sojuz tentokrát doletěla. Posádka přistála u ISS

Po šestihodinové cestě přistála u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ruská vesmírná loď Sojuz MS-12 s tříčlennou posádkou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy